Co musíte ráno vědět (9. září)

Jak se vedlo akciovým trhům v Evropě a Americe, jak dopadlo zasedání rady Evropské centrální banky a kdo již velice dávno předpověděl válku dronů? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek po zasedání ECB mírně oslabily, nepomohl jim ani růst cen ropy
Tradeři ve čtvrtek měli tendenci spíše se akcií zbavovat, protože je zklamala nečinnost Evropské centrální banky. Ta ponechala v září svou měnovou politiku beze změny. Nepříznivě působily také ztráty společnosti Apple, která svým novým přístrojem iPhone 7 nenadchla analytiky a investory. Ztráty trhu částečně zbrzdil růst energetických firem. Index Dow klesl o 46,23 bodu, tedy 0,25 %, na 18 479,91 bodu. Širší index S&P 500 oslabil o 4,86 bodu, čili 0,22 %, na 2 181,30 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 24,44 bodu (0,46 %) na 5 259,48 bodu. Index volatility VIX stoupl o necelých pět procent na 12,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o téměř šest bazických bodů na 1,5973 %. Největší ztráty zaznamenal dílčí index S&P 500 informačních technologií. Naopak dílčí index energetických společností výrazně posílil díky vysokému růstu cen ropy. Ty se zvyšovaly v reakci na zprávu o prudkém poklesu zásob v USA za uplynulý týden.
Akcie: Tři potenciální smyčky na současného býka aneb O Zlatovlásce a třech medvědech
2. Evropské akcie ve čtvrtek vesměs klesaly kvůli pasivitě ECB
Indexy velkých akciových trhů západní Evropy ve čtvrtek vesměs odepisovaly, když investoři pociťovali zklamání z rozhodnutí Evropské centrální banky neměnit úrokové sazby a nerozšiřovat program nákupu aktiv. Celoevropský index STOXX Europe 600 tak přišel o 0,33 procenta své hodnoty; londýnský FTSE 100 si sice připsal 0,18 procenta, ale německý DAX poklesl o 0,72 procenta a francouzský CAC 40 o 0,34 procenta.
Od frexitu po östexit, nebo snad orbánizace či szydłover? Nejblíže odchodu z EU jsou Francouzi
3. Pražská burza ve čtvrtek navzdory rozhodnutí ECB připsala 0,38 procenta
Pražský akciový trh ve čtvrtek nekopíroval chmurnou náladu, jež se po většině kontinentu rozšířila v reakci na odpolední rozhodnutí Evropské centrální banky neposkytovat evropské ekonomice novou podporu pro rychlejší růst. Index PX zakončil čtvrteční obchodování o 0,38 procenta výše než při středečním uzavření. Nahoru táhly burzu především Erste a VIG, dařilo se ale například i petrochemickému Unipetrolu. Se ztrátou naopak uzavřely akcie operátora O2 a energetické společnosti ČEZ. Ta oznámila, že její dcera ESCO koupila českou jedničku v oboru vzduchotechniky AZ Klima.
ČS: Zářijová strategie pro české akcie
4. Očekávané události
Makroekonomickému kalendáři budou v pátek dominovat data z těžkých vah evropské scény. Němci zveřejní údaje o obchodní bilanci a běžném účtu, Francouzi a Španělé se pochlubí daty o průmyslové výrobě a Britové dají investorům k dispozici čísla o obchodní bilanci a výkonnosti stavebnictví. Potom přijde na řadu Severní Amerika, jejíž obvyklou záplavu dat ze Spojených států tentokrát nahradí údaje o nezaměstnanosti v Kanadě a Mexiku; z Washingtonu potom přijdou informace o stavu velkoobchodních skladových zásob. Kromě toho zveřejní data o čtvrtletním růstu ekonomiky i Rusové. Odeznívající výsledková sezóna pak nabídne přehled hospodaření firem, jako jsou - ať si o tom myslí, kdo chce a co chce - Hovnanian Enterprises nebo Eros. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB ponechala v září sazby beze změny, dále měsíčně odkupuje aktiva za 80 miliard eur
Evropská centrální banka na svém zářijovém zasedání ponechala sazby beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %, kam je banka snížila v březnu. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje také program kvantitativního uvolňování.
6. Monti v prosinci přijde s návrhy změn v podobě rozpočtu EU
Evropský rozpočet a způsob jeho tvorby jsou ve své nynější podobě zastaralé a neúčinné, míní někdejší italský premiér, bývalý eurokomisař a nyní šéf odborné skupiny k tomuto tématu Mario Monti. Sadu návrhů konkrétních změn, které by mohly být využity pro tvorbu evropských rozpočtů po roce 2020, hodlá společně se svým týmem předložit letos v prosinci.
7. Sony představila dvě nové verze herní konzole PlayStation 4
Japonský elektronický a zábavní gigant Sony představil dvě nové verze své herní konzole PlayStation 4. Firma se tak podle agentury Reuters snaží udržet svůj náskok na trhu před herními zařízeními konkurentů Microsoft a Nintendo.
8. Nezaměstnanost v ČR v srpnu klesla na 5,3 procenta, volných míst opět přibylo
Nezaměstnanost v Česku v srpnu po červencovém růstu na 5,4 procenta klesla na 5,3 procenta. Uchazečů o zaměstnání bylo ke konci měsíce 388 474, což je nejméně za srpen od roku 2008. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR. Volných míst je přes 139 000, nejvíce za posledních osm let. Loni činil podíl nezaměstnaných v srpnu 6,2 procenta.
9. Temelín po necelém dni provozu zastavil výrobu elektřiny, zhruba na 14 dní
Jaderná elektrárna Temelín ve středu odpoledne po necelém dni zastavila výrobu elektřiny. Vyplývá to z dat na internetových stránkách společnosti ČEZ, která elektrárnu provozuje. Druhý blok elektrárny byl po odstávce dlouhé 95 dní připojen k síti v úterý večer.
10. Japonská ekonomika zpomalila méně, než se čekalo
Růst japonského HDP ve druhém čtvrtletí zpomalil celoročně přepočtené tempo růstu na 0,7 procenta ze dvou procent v prvních třech měsících roku. Revidované údaje vládních statistiků byly lepší než předběžná čísla, podle nichž hrubý domácí produkt třetí největší světové ekonomiky rostl jen o 0,2 procenta.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Bonus
Tesla jede
Ovšem tentokrát nejde o elektrické auto, nýbrž o muže, jehož jméno vozy z firmy Elona Muska nosí. Jak před několika dny zjistil americký technologický guru Matthew Schroyer, Nikola Tesla si nechal v roce 1898 v USA patentovat něco, co bychom dnes nejsnáze popsali jako dron. Srbský fyzik a vizionář ovšem neměl z myšlenky bezpilotního létání žádnou radost; domníval se, že válka vedená drony může lidstvo zničit. (A to nevěděl nic o Amazonu.)