Americké akcie ve středu převážně zlevnily, technologický sektor nahoru táhla rally akcií Applu

Americké akcie ve středu převážně klesly. Mohly za to hlavně energetické společnosti, které dolů stáhl pokles cen ropy. Náladu negativně ovlivnily i spekulace ohledně načasování zvýšení úrokových sazeb centrální bankou USA. Index technologických firem však stoupl díky výraznému růstu ceny akcií společnosti Apple.
Index Dow klesl o 0,18 % na 18 034,77 bodu a širší S&P 500 se snížil o 0,06 % na 2 125,77 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,36 % na 5 173,77 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 1,62 % na 18,14 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 1,696 %.
V červených číslech skončily čtyři z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly energetické odvětví a finanční sektor. Dařilo se naopak technologickému sektoru nebo odvětví veřejných služeb a sektoru základních materiálů.
Akcie Applu (+3,6 %) stouply na nejvyšší hodnotu v letošním roce a tržní kapitalizace firmy poprvé od dubna překročila 600 miliard dolarů. Obchodníci sázejí na to, že nejnovější iPhone podpoří slábnoucí prodeje firmy.
Zprávy o dosažení dohod o převzetí pomohly k růstu cen akcií producenta osiv Monsanto (+0,62 %) a farmaceutické firmy Vitae Pharmaceuticals (+157,41 %). Naopak akcie automobilky Ford (-1,94 %) kvůli špatnému výhledu na příští rok klesly.
V indexu Dow se vedle akcií Applu dařilo také cenným papírům výrobce stavební a těžební techniky Caterpillar (+0,98 %) nebo řetězce hobby marketů Home Depot (+0,43 %). Zlevnily naopak akcie vydavatele platebních karet American Express (-1,37 %), počítačového obra IBM (-1,13 %) nebo energetického podniku Chevron (-1,02 %).
Akcie výrobce potravinových doplňků Herbalife (+3,82 %) zpevnily téměř o čtyři procenta poté, co investor Carl Icahn předložil Federální obchodní komisi (FTC) dotaz ohledně možnosti navýšení svého podílu ve firmě ze současných 35 % až na 50 %.
Cena akcií maloobchodního prodejce Macy's (+1,53 %) stoupla poté, co na titul analytici ze Citigroup zvýšili investiční doporučení na "kupovat" z "neutrální".
Ropa zlevnila o 2 %, srážela ji zpráva o vývoji zásob
Ceny ropy klesly o dvě procenta. Reagovaly tak na zprávu o vysokém růstu zásob ropných produktů v USA. Vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu informoval, že zásoby nafty a topného oleje vzrostly o 4,6 milionu barelů, třikrát více, než se čekalo.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v úterní měsíční zprávě o situaci na trhu předpověděla, že převis nabídky ropy v důsledku zpomalení růstu poptávky a rostoucích zásob přetrvá minimálně do poloviny příštího roku. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) pak v pondělí zvýšila odhad dodávek ropy ze zemí, které nejsou jejími členy.
Americký dolar ve středu oslabil. Mohla za to nejistota kolem dalšího vývoje měnových politik japonské centrální banky a Fedu.
Euro vůči dolaru stouplo o 0,3 % na 1,1254 USD a k jenu vzrostlo o 0,15 % na 115,20 JPY. Dolar vůči jenu klesl o 0,1 % na 102,39 JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,26 % na 95,33 bodu.
Zlato ve středu zdražilo o necelé dva dolary na 1 320,30 USD za trojskou unci a cena stříbra se zvýšila o 25 centů na 19,12 USD za trojskou unci.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer se dohodl na převzetí americké biotechnologické firmy Monsanto. Německá společnost ve středu uvedla, že za světovou jedničku na trhu osiv zaplatí zhruba 66 miliard dolarů v hotovosti. Jde tak o historicky nejhodnotnější akvizici, jež bude uhrazena výhradně v hotovosti.
- Federální úřady vyšetřují banku Wells Fargo, která zakládala neautorizované účty. Uvedl to deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Vyšetřování má být v rané fázi, ještě se prý ani nerozhodlo, zda půjde o civilní, nebo kriminální případ.
- Celosvětový objem investic v energetickém sektoru loni klesl o 8 % na 1,8 bilionu dolarů. Pokles investic do těžby ropy a plynu totiž převážil nad růstem investic do výroby energie z obnovitelných zdrojů, do elektrických sítí a do opatření k efektivnějšímu využívání energie. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA).
- Většina obyvatel Spojených států je ochotna drobně si připlatit za boj proti globálnímu oteplování. Vyplývá to z průzkumu, který ve středu zveřejnila agentura AP a který ukázal, že podpora ekologicky šetrnějších opatření se výrazně snižuje s rostoucí částkou, kterou by hradili daňoví poplatníci. Podle expertů na ekologickou politiku jde ale i tak o výrazný posun.
- Philip Morris International zvyšuje souhrnnou celoroční dividendu o 2 % na 4,16 USD na akcii.
- Americký index dovozních cen se v srpnu meziročně snížil o 2,2 % po 3,7% poklesu v červenci. Index vývozních cen klesl o 2,4 % po 3% snížení v červenci. V meziměsíčním srovnání se index dovozních cen snížil o 0,2 % (odhad: -0,1 %, červenec: +0,1 %) a index vývozních cen klesl o 0,8 % (odhad: +0,1 %, červenec: +0,2 %).
- Americký provozovatel alternativní osobní přepravy Uber Technologies ve středu v Pittsburghu a okolí zahájil testování přepravní služby zajišťované automobily bez řidiče. Je to poprvé, co si budou moci takzvané autonomní automobily vyzkoušet běžní zákazníci. Ve vozech však sedí vždy dva lidé od Uberu, kteří v případě problémů řízení převezmou.
- Americká automobilka Ford Motor veškerou svou výrobu menších vozů během dvou až tří let přesune ze Spojených států do nového závodu v Mexiku. Řekl to ve středu generální ředitel Fordu Mark Fields na setkání s investory a analytiky, a potvrdil tak předběžně sdělené plány firmy.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK