Sazby by snižoval, ve Fedu už ale není. Kocherlakota varuje centrální banku USA před zásadní chybou

Ani více než sedm let po začátku ožívání americké ekonomiky se americké centrální bance nepodařilo dostat meziroční tempo inflace na cílovaná dvě procenta. V dosažení cílů Fedu již přitom příliš nevěří ani trh, obchodníci čekají, že se americká inflace v průměru na dvě procenta nedostane ani během příštích pěti až deseti let. Bývalý šéf minneapoliské pobočky Fedu Narayana Kocherlakota je proto přesvědčený, že by Fed měl udělat vše pro to, aby se ujistil, že je americká ekonomika v dobré kondici.
"Skutečnost, že zatím nebyl splněn ani cíl v podobě dosažení plné zaměstnanosti, a další zmíněné faktory hovoří ve prospěch toho, aby měnový výbor Fedu ekonomiku na zářijovém zasedání podpořil opětovným snížením úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu," říká Kocherlakota.
Současně nicméně Kocherlakota přiznává, že takový krok od Fedu neočekává. "Centrální banka se obává, že kdyby takový krok udělala, musela by v budoucnu sazby zvyšovat rychleji, což jsou obavy, které nechápu. Je tedy zřejmé, že Fed úrokové sazby v září buď zvýší, nebo neudělá vůbec nic. Druhá možnost je aktuálně pravděpodobnější, špatné jsou ale obě," dodává Kocherlakota.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
