Evropské akcie v úterý prohloubily pondělní ztráty, dolů je stahovaly padající ceny ropy

Evropské akciové trhy se v úterý neudržely v pozitivním pásmu z úvodu seance a znovu klesly. Dolů je táhl jak finanční sektor, tak klesající ceny ropy.
Burzy začaly úterní seanci s více než 0,5% ziskem, který ovlivnilo zejména vyznění první prezidentské debaty v USA. Pozitivní nálada z průzkumy deklarovaného vítězství demokratické kandidátky Hillary Clintonové však rychle vyprchala a trhy se svezly do záporného pásma.
Britský FTSE 100 přišel o 0,15 % na 6 807,67 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 0,21 % na 4 398,68 bodu a německý index DAX ztratil 0,31 % na 10 361,48 bodu.
Akcie Volkswagenu zlevnily o 2,58 % po zprávě, že americké ministerstvo spravedlnosti zvažuje, jak velkou pokutu může německé automobilce uložit.
Německá Deutsche Bank v úterý uzavřela na nule, když odpoledne dokázala vymazat 1,3% ztrátu z úvodu seance. Pomohlo k tomu oznámení amerického ministerstva spravedlnosti, které uvedlo, že pokuta za obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů může být nižší než původně navrhovaných 14 miliard dolarů. Nedařilo se však jiné německé bance. Commerzbank po zprávě, že v následujících letech plánuje zrušit 9 000 pracovních míst, ztratila 2,18 %.
V neposlední řadě padaly ceny ropy. Ty v úterý ztratily většinu pondělních více než 3% přírůstků. Vyhlídky na dohodu světových producentů o omezení těžby a zmírnění vysokého přetlaku nabídky na trhu slábnou, protože se nedaří překlenout rozdíly v postojích Saúdské Arábie a Íránu.
Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a zástupci některých nečlenských těžařských zemí neoficiálně jednají v rámci energetické konference v Alžírsku. Investoři si od jednání slibovali dohodu o zmrazení, případně omezení těžby ropy, tyto naděje však berou zasvé.
Zdroje agentury Reuters řekly, že Saúdská Arábie nabídla snížení své těžby, pokud Írán slíbí, že svou produkci zmrazí. Teherán však dal najevo, že zatím k žádné dohodě nepřistoupí, a označil nynější schůzku pouze za poradní.
Investiční banka Goldman Sachs tak snížila odhad ceny WTI ve čtvrtém čtvrtletí na 43 USD za barel z rozpětí 45-50 USD. Předpověděla přitom, že dodávky na světový trh budou na konci roku překračovat poptávku o 400 000 barelů denně.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Index dovozních cen v Německu v srpnu meziměsíčně klesl o 0,2 %, čekal se pokles o 0,1 % po 0,1% růstu v červenci. Meziročně se ceny snížily o 2,6 %, přičemž analytici očekávali pokles o 2,5 % po červencových -3,8 %.
- Odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Temelín se o několik dní prodlouží. Způsobila to změna nastavení parních ucpávek na turbíně. Kvůli tomu nezačne druhý temelínský blok vyrábět elektřinu v původně plánovaném termínu na začátku října, ale stane se tak přibližně o dva týdny později. ČTK to v úterý řekl mluvčí jaderné elektrárny Marek Sviták. Mimo provoz stále zůstává i první temelínský blok, kde začala plánovaná odstávka před pěti týdny.
- Eurozóna: Objem poskytnutých úvěrů v soukromém sektoru se v srpnu stejně jako v předchozím měsíci meziročně zvýšil o 1,8 % (odhad: +1,9 %).
- Itálie: Tržby v průmyslu v červenci meziměsíčně vzrostly o 2,1 %, meziročně o 0,7 % klesly. Průmyslové objednávky v červenci meziročně klesly o 11,8 % (červen: -4,2 %), meziměsíčně se snížily o 10,8 % (červen: -2,8 %).
- Bank of England zahájila nákupy firemních dluhopisů. Skupování firemních dluhopisů je součástí plánu na podporu ekonomického růstu po rozhodnutí Británie o vystoupení z EU. Během příštích 18 měsíců by BoE měla nakoupit korporátní dluhopisy v hodnotě 10 miliard liber.
- Barclays snížila doporučení na akcie E.ON na "equal weight" z "overweight", zároveň snížila jejich cílovou cenu na 7,10 ze 7,70 EUR.
- Světová obchodní organizace (WTO) v úterý snížila prognózu globálního obchodního růstu na 1,7 %. Změna reflektuje zpomalení růstu v Číně a snižující se import do Spojených států. Původní dubnový odhad počítal s růstem 2,8 %. WTO rovněž počítá s pomalejším růstem v roce 2017. Z původně odhadovaného 3,6% růstu snížila výhled na 1,8 až 3,1 %.
- REICO investiční společnost České spořitelny koupila nejvyšší budovu v Praze od PPF Real Estate Holding Petra Kellnera za 4,4 miliardy korun. Administrativní budova se nachází v exkluzivní lokalitě širšího centra města na Pankráci, má 27 nadzemních pater a měří 109 metrů.
- Slovenská centrální banka (NBS) zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky Slovenska na letošní rok. Naopak na příští rok výhled zhoršila, když do nové prognózy zahrnula také očekávaný dopad červnového rozhodnutí Británie vystoupit z EU. Novinářům to v úterý řekl viceguvernér NBS Ján Tóth.
- Pouhým "vrcholkem velkého ledovce" jsou podle europoslanců případy ukrývání příjmů lidí i firem v daňových rájích, jak to v posledních měsících odhalily takzvané Panamské dokumenty a další úniky informací. Europoslanci to uvedli po prvním jednání vyšetřovacího výboru, který byl ustaven v červnu. Výbor v úterý v Bruselu zahájil práci diskusí s novináři, kteří s dokumenty o daňových rájích přišli.
- Britský ministr zahraničí Boris Johnson doufá, že až Británie vystoupí z Evropské unie, podaří se jí s Tureckem uzavřít novou velkou dohodu o volném obchodu. Řekl to v úterý po setkání se svým tureckým protějškem. Johnson se v úterý ještě sejde s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem.
- Evropská komise má informace, že některá auta Volkswagenu nesplňují emisní standardy ani poté, co prošla opravou. Na tiskové konferenci v Berlíně to v úterý řekla eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová, která z toho ale zatím nechce dělat závěry.
- Čínská investiční skupina CEFC Group (Europe) Company, která v Česku investovala přes 20 miliard Kč, vykázala loni ztrátu 120 milionů Kč. Vyplývá to z informací zveřejněných v Obchodním věstníku. Společnost, která zastřešuje evropské aktivity CEFC, byla oficiálně založena 16. června 2015.
- Jihoafrická společnost Naspers prodala největší český obchodní portál Aukro.cz českým investorům. Novými vlastníky jsou zakladatel portálu Václav Liška a společnosti Agora Development a BDO Advisory. Společnosti o tom v úterý informovaly v tiskové zprávě. Cenu transakce neuvedly.
- Do Británie v úterý dorazila první dodávka zkapalněného zemního plynu (LNG) z amerických břidlicových ložisek. Náklad pro skotskou rafinerii v Grangemouthu je předzvěstí dalších dodávek břidlicového plynu z USA do Evropy, plánovaných od roku 2018, uvedla agentura Reuters.
- Americký provozovatel alternativní osobní přepravy Uber Technologies zahájil razantní expanzi na trhu rozvozu jídla. Jeho pobočka UberEats začne provozovat své služby ve čtvrtek v Amsterodamu a plánuje vstoupit do nejméně 22 zemí, sdělila v úterý společnost.
- Americký dolar v úterý zpevnil vůči euru, jehož pozici podkopaly obavy o evropský bankovní sektor kvůli nejistotě kolem sporu Deutsche Bank s americkou vládou. Americké měně pomohla i první televizní debata prezidentských kandidátů.
- Italský premiér Matteo Renzi v úterý oživil kontroverzní plány na stavbu visutého mostu přes Messinskou úžinu mezi jižním cípem Apeninského poloostrova a Sicílií. V souvislosti s tímto projektem by podle něj mohlo vzniknout až 100 000 pracovních míst, informovala italská média.
Zdroj: CNBC, ČTK