Svět slíbí na podporu Afghánistánu každoročně tři miliardy dolarů

Mezinárodní společenství ve středu podle všeho slíbí Afghánistánu do dalších čtyř let o něco menší podporu, než jakou vláda v Kábulu dostávala dosud. Kuloární a diplomatické informace ze středeční rozsáhlé bruselské konference o další podpoře Afghánistánu hovoří o tom, že účastníci se zatím zavázali každoročně přispívat na fungování země o něco více než třemi miliardami dolarů (přes 72 miliard Kč).
Takový výsledek by byl zřejmě o miliardu ročně nižší než dosavadní podpora v celkové výši 16 miliard dolarů na čtyři roky, domluvená na konferenci v Tokiu v roce 2012. Pro organizátory středečního jednání v Bruselu, tedy EU a afghánskou vládu, by to mohlo být do určité míry zklamání. Schůzky se účastní na 70 zemí a asi 25 významných mezinárodních organizací.
Ještě ráno hovořila šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová o snaze získat podporu ve stejné či velmi podobné výši jako v Tokiu. Unie bude ročně poskytovat 1,2 miliardy eur (32,5 miliardy Kč).
"Já myslím, že to není až tak překvapivý trend. Snahou samozřejmě je vést Afghánistán k jakési soběstačnosti a k efektivnějšímu čerpání prostředků," řekl novinářům náměstek českého ministra zahraničí Václav Kolaja. Česká vláda už před několika měsíci rozhodla udržet svou podporu na stávající výši až do roku 2020, kdy dává 20 milionů korun na pomoc afghánským bezpečnostním silám a 20 milionů na ekonomický rozvoj země. "Pro nejbližší dvě léta ještě můžeme připočíst 20 milionů, které budou Afghánistánu ročně alokovány z mezinárodní rozvojové spolupráce," vypočetl náměstek.
Afghánský prezident Ašraf Ghání ve svém bruselském vystoupení zdůraznil, že cílem vlády v Kábulu je dosažení soběstačnosti kombinací rozumné makroekonomické politiky, rozvoje soukromého podnikání a stabilního systému veřejné správy v demokratickém rozhodování. Upozornil, že dosažení těchto cílů při současném boji o přežití vyžaduje týmovou práci a trvající problémy a výzvy nezastíní to, čeho už jeho vláda dosáhla.
"V roce 2015 jsme navzdory recesi zvýšili příjmy o 22 %," připomněl Ghání, který zdůraznil také snahu o transparentnost, rozumnou legislativu a boj s korupcí. Přesto je afghánská vláda ze svých vlastních příjmů schopna pokrýt jen pětinu výdajů v civilní oblasti a jen asi desetinu toho, co je třeba platit na bezpečnost. S podporou ozbrojených sil dál svou nebojovou operací Resolute Support (Rozhodná podpora) pomáhají země NATO, včetně České republiky, společně s dalšími partnery.
Zdroj: ČTK