Americké akcie v pátek i za celý týden mírně klesly, investoři jsou opatrní kvůli obavám z brexitu a vyšších sazeb v USA

Americké akcie během pátečního obchodování mírně klesly. Propad libry totiž zesiloval obavy investorů z negativních dopadů odchodu Spojeného království z Evropské unie. Akcie tlačily dolů rovněž vyhlídky na letošní zvýšení úrokových sazeb v USA, které příliš neovlivnila ani páteční zpráva z amerického trhu práce. V mínusu skončily akcie v USA i za celý týden.
Index Dow odepsal v pátek 0,15 % na 18 240,49 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,33 % na 2 153,74 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,27 % na 5 292,40 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 4,98 % na 13,48 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 1,722 %.
V plusu skončily sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče. Nejvýrazněji naopak klesly průmyslový sektor a odvětví základních materiálů.
Americké ministerstvo práce odpoledne oznámilo, že ekonomika USA v září vytvořila zhruba 156 000 pracovních míst. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali se vznikem 175 000 míst.
"Názor lidí na možnost prosincového zvýšení úrokových sazeb to příliš nezměnilo," řekl ke zprávě analytik Jeremy Cook z firmy World First.
Za celý týden ztratily indexy Dow a Nasdaq Composite shodně 0,37 % a S&P 500 klesl o 0,67 %.
V indexu Dow v pátek nejvýrazněji zlevnily akcie technologického podniku United Technologies (-1,47 %), řetězce hobby marketů Home Depot (-1,44 %) a chemické firmy DuPont (-1,03 %). Zdražily akcie investiční banky Goldman Sachs (+1,6 %), pojišťovny Travelers (+1,19 %) či výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,87 %).
Farmaceutická společnost Mylan (v řádném obchodování -2,44 %) po konci páteční seance oznámila, že souhlasí se zaplacením 465 milionů dolarů za urovnání sporu kolem údajného předražování léku EpiPen. V poobchodní fázi na zprávu akcie firmy reagovaly růstem o více než 10 %.
Libra zažila flash crash, dolar mírně oslabil k euru
Na devizovém trhu v pátek britská libra zažila skokový propad, takzvaný flash crash, chvíli ztrácela k dolaru až šest procent. Vedle spuštění naprogramovaných prodejních příkazů po překročení zadaného limitu přispěla k tak masivnímu propadu i slabá obchodní aktivita. Měna tak sestoupila na nové minimum za více než 31 let.
Později se libra zotavila, obchodníci ale upozorňují, že obavy z takzvaného "tvrdého brexitu" budou na libru vyvíjet značný tlak i nadále. Euro si vůči dolaru v pátek večer připisovalo přes 0,4 % a nacházelo se těsně pod hranicí 1,12 USD.
Světové ceny ropy v pátek po celodenním kolísání klesly pod tlakem vybírání zisků z předešlých dní růstu, za týden si ale udržely výrazné zisky. Ropný trh podporují naděje na snížení těžby zeměmi ropného kartelu OPEC, i když ohledně dokončení dohody převládá určitá skepse.
Za celý týden Brent i WTI získávají zhruba tři procenta. Vedle dohody na snížení těžby kartelu OPEC trh podpořil také nečekaný pokles ropných zásob na americkém trhu. Od dohody OPEC na prvním snížení produkce ropy za osm let z poloviny minulého týdne ceny suroviny stouply asi o deset procent.
Podrobnosti dohody mají členské země OPEC sjednat na ministerském zasedání na konci listopadu. Analytici se podle agentury Reuters domnívají, že ceny ropy do té doby zůstanou nad 50 USD za barel.
Zlato v pátek večer zlevňovalo o dva dolary na 1 252,75 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra rostla o 21 centů na 17,53 USD za trojskou unci.
Zlato se tento týden poprvé od června dostalo pod hranici 1 300 USD za trojskou unci. Nárůst ceny žlutého kovu před 23. červnem byl spojen s obavami spojenými s brexitem. Poté se cena zlata udržovala v pásmu 1 300 až 1 370 USD za trojskou unci. Současný pokles ceny je zčásti vyprovokovaný slušnými daty z americké ekonomiky, která vyznívají ve prospěch brzkého růstu úrokových sazeb Fedu.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v září mimo zemědělství vytvořila zhruba 156 tisíc pracovních míst. Trh odhadoval, že vzniklo asi 175 tisíc míst po 167 tisících v červnu (revidováno ze 151 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti vzrostla na 5 %, čekala se stagnace na 4,9 %.
- Africký stát Čad vystavil pokutu ve výši 74 miliard dolarů největší ropné společnosti na světě ExxonMobil. Vrchní soud v čadské metropoli N'Djamena uložil společnosti pokutu kvůli neplnění daňové povinnosti. Celá záležitost je o to zajímavější, že HDP Čadu za rok 2015 byl 10,88 miliardy USD. Pokuta je tak 6,8krát vyšší než celková ekonomika země.
- Analytici americké banky Goldman Sachs vidí jako zajímavou investiční příležitost klesající cenu zlata. Pokles kovu pod 1 250 dolarů za trojskou unci by podle analytiků mohl být signálem k nákupu zlatých cihel. Ty totiž nabízejí ochranu před riziky zpomalování globálního růstu a více či méně efektivními kroky centrálních bank.
- Velkoobchodní zásoby v USA v srpnu klesly o 0,2 % (odhad: -0,1 %, červenec: 0 %).
- Americká automobilka Ford Motor v pátek po 91 letech ukončila výrobu automobilů v Austrálii. Z montážní linky továrny Broadmeadows v Melbourne sjel poslední šestiválcový vůz Ford Falcon, nejpopulárnější australské auto, jichž tam firma vyrobila od roku 1960 asi 3,5 milionu, uvedla agentura AP. Ford budou hned příští rok v odchodu z Austrálie následovat také zbylé dvě velké automobilky, americká General Motors a japonská Toyota Motor.
- Společnost CIT Group prodá své aktivity v oblasti komerčního leasingu letadel za deset miliard dolarů firmě Avolon Holdings, divizi čínského konglomerát HNA Group. Vznikne tak třetí největší společnost zaměřená na leasing letadel na světě, uvedla agentura Reuters.
- Francouzský ropný koncern Total prodá za 3,2 miliardy dolarů svou divizi speciálních chemikálií Atotech soukromému investičního fondu Carlyle Group. Dohoda je součástí programu prodeje majetku Totalu v celkové hodnotě deset miliard dolarů, který chce francouzská firma dokončit do konce příštího roku. V pátek o tom informovala agentura Reuters.
- Spojené státy požadují po Deutsche Bank přehnaně vysokou pokutu, čímž podkopávají globální finanční stabilitu. V pátečním rozhovoru s agenturou Reuters to řekl šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Největší německá banka od poloviny září bojuje s krizí důvěry po zprávě, že po ní vláda USA požaduje pokutu až 14 miliard dolarů kvůli prodejům hypotečních cenných papírů před finanční krizí v minulém desetiletí.
- Spoušť, kterou po sobě zanechává hurikán Matthew, bude podle expertů zatěžkávací zkouškou pro americké pojišťovací firmy. Podle odhadů expertů, na něž se odvolává agentura AP, mohou počítat se ztrátami až 30 miliard dolarů.
- Nová globální finanční krize nemůže být vyloučena ani po všech změnách regulace finančního sektoru po poslední krizi z roku 2008, řekl v pátek německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Ve Washingtonu na tiskové konferenci po zasedání skupiny G20 sdružující největší světové ekonomiky poukázal ministr zejména na rizika krajně uvolněné měnové politiky.
- Před nedělní prezidentskou debatou, která se uskuteční na saintlouiské Washington University, přisuzuje list The New York Times demokratické kandidátce Hillary Clintonové 82% šanci na vítězství v listopadových volbách. Republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi tedy není zrovna přáno, a svým šarmem tak bude muset okouzlit více než v první debatě, kterou podle většiny analytiků prohrál.
- Stále klesající kurz britské libry vůči americkému dolaru nahrává dříve nemyslitelným spekulacím o tom, že v důsledku brexitu by libra mohla dosáhnout parity s americkým dolarem. Nejníže libra klesla vůči dolaru v roce 1985, kdy se zastavila až na úrovni 1,05 GBP/USD, což je stále hodně vzdálené číslo, v současné době ho však již nelze brát jako čiré sci-fi.
- Německý automobilový koncern Volkswagen svolává ve Spojených státech a Kanadě do servisů zhruba 334 000 vozů značek VW a Audi kvůli únikům paliva. Vyplývá to z páteční zprávy pro regulátory. Volkswagen zatím podle agentury Reuters neupřesnil, zda bude kvůli tomuto problému svolávat rovněž automobily v dalších zemích.
- Americká společnost Boeing získala od katarského leteckého přepravce Qatar Airways zakázku až na stovku letadel. Oznámila to v pátek firma. Kontrakt zahrnuje závaznou objednávku 40 letadel a opci na nákup dalších 60. Jeho hodnota podle katalogových cen činí 18,6 miliardy dolarů.
- Americký prezident Barack Obama v pátek oficiálně oznámil zrušení ekonomických sankcí Spojených států vůči Barmě, která podle něj dosáhla výrazných pokroků při prosazování demokracie. Obama poukázal například na vznik demokraticky zvolené civilní vlády, propuštění řady politických vězňů či na zlepšení situace v oblasti lidských práv a základních svobod.
- RBC Capital snížila cílovou cenu akcií Wal-Martu na 75 ze 76 USD a začala pokrývat akcie Omnicomu s doporučením "sector perform" a cílovou cenou 87 USD.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu stoupl o tři na 428. Počet aktivních ropných vrtů tak v zámoří roste již šest týdnů v řadě. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu se zvýšil o dva na 524.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Berlín připomene Washingtonu jeho závazek omezit ekonomické sankce vůči Teheránu. Při návštěvě Íránu to v pondělí podle agentury Reuters přislíbil místopředseda německé vlády a ministr hospodářství Sigmar Gabriel.
- Provozovatel sociální sítě Facebook v pondělí spustil omezenou verzi své aplikace posílání zpráv Messenger pro rozvojové trhy. Americká společnost si tím chce posílit pozici dominantní světové sociální sítě. Facebook zároveň spouští i novou službu Marketplace, která se zaměřuje na prodej a nákup různého zboží mezi uživateli.
- Americký výrobce elektrických vozů Tesla Motors ve třetím čtvrtletí v meziročním srovnání více než zdvojnásobil dodávky vozů na trh na 24 500 vozů. Proti předchozímu čtvrtletí prodej stoupl o 70 %. Ke zlepšení prodeje přispělo zvýšení výroby, levnější leasingové smlouvy a zprávy o slevách některých vozů, uvedla automobilka.
- Zpracovatelský sektor USA v září podle indexu nákupních manažerů od institutu ISM rostl. Ukazatel se zvýšil na 51,5 bodu z 49,4 bodu v srpnu, čekal se výsledek 50,3 bodu. Ukazatel společnosti Markit se rovněž ustálil na 51,5 bodu. Na tuto hodnotu však klesl ze srpnových 52 bodů. Analytici očekávali ještě větší pokles na 51,4 bodu.
- Stavební výdaje v USA v srpnu meziměsíčně klesly o 0,7 % (odhad: +0,2 %, červenec revidován z nuly na -0,3 %).
- RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií Qualcomm na 70 z 59 USD.
- RW Baird snížila doporučení na akcie Align Technology na "neutral" z "outperform".
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Dollar General na 75 z 83 USD.
- Credit Suisse snížila doporučení na akcie Robert Half na "underperform" z "neutral".
- Společnost Cypress Semiconductor plánuje zrušit zhruba 500 pracovních míst. To odpovídá zhruba 8 % její globální pracovní síly.
- Technologická společnost Salesforce se dohodla na převzetí startupu Krux za 700 milionů USD. Krux se zabývá analýzou internetových dat pro potřeby marketingu.
- Extrémní chudoba ve světě se sice snížila, její úplné vymýcení ale ohrožuje rostoucí ekonomická nerovnost. Světová banka (SB) ve své nejnovější zprávě uvádí, že v roce 2013 mělo zhruba 767 milionů lidí příjem nižší než 1,90 USD na den. Téměř polovina z těchto lidí pocházela ze subsaharské Afriky.
- Americká vláda 30. září uzavřela fiskální rok 2016 s čísly, která potěší jen málokoho. Celkový dluh dosáhl 19,5 bilionu USD, což je navýšení o 1,42 bilionu USD oproti minulému období. Nepotěší ani procentuální vyčíslení, dluh představoval 7,5 % amerického HDP.
- List The New York Times aktualizoval prognózu výsledků listopadových prezidentských voleb v USA. Podle nového odhadu je 78% šance, že se do Bílého domu nastěhuje Hillary Clintonová. Za nárůstem preferencí demokratické kandidátky stojí zejména úspěch v první televizní debatě, která se uskutečnila minulý týden v pondělí.
- Agentura FactSet sestavila seznam deseti akcií z indexu S&P 500, které mají v následujícím roce nejvyšší růstový potenciál. Nejvyšší růst agentura predikuje výrobci generických léků Mylan, zářná budoucnost se ale rýsuje například i výrobci sportovního oblečení Under Armour či producentovi tenkovrstvých fotovoltaických panelů First Solar.
- Stifel Nicolaus snížila doporučení na akcie Kinder Morgan na "hold" z "buy".
- Dluhopisový stratég z HSBC Steven Major, který jako jeden z mála dokázal v minulosti správně odhadnout vývoj dluhopisového trhu, přišel v úterý s ne zrovna příznivou prognózou dalšího vývoje. Výnosy amerických dluhopisů podle něj v následujících pěti letech neporostou.
- Server MarketWatch uvedl, že americká mediální a filmová společnost Walt Disney má zájem o převzetí populární streamovací společnosti Netflix. Podle spekulací je Netflix v hledáčku více společností, mezi kterými vyčnívají právě Walt Disney nebo Apple.
- Společnost Yahoo! prý tajně sledovala e-maily svých uživatelů, a to za pomoci softwaru, který vyhledával v příchozí poště jakékoli informace od pracovníků amerických taných služeb.
- Skandál se zakládáním falešných účtů jménem klientů v bance Wells Fargo se netýká pouze osobních účtů, ale také zhruba deseti tisíc firemních účtů. Podle agentury Reuters to uvedl jeden z amerických senátorů v dopisu vedení banky.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) ponechal v nejnovější globální prognóze odhady růstu světové ekonomiky beze změn, výrazně ale zhoršil prognózu pro Spojené státy. Letos čeká fond zvolnění globálního růstu na podprůměrných 3,1 %, zatímco na příští rok předpovídá stejně jako v červencové předpovědi zrychlení růstového tempa na 3,4 %. MMF v úterním výhledu znovu varoval před přetrváním globální hospodářské stagnace, která by mohla zesílit ochranářské nálady ve světě.
- USA: ISM index aktivity pro oblast New Yorku v září vzrostl na 49,2 bodu ze srpnových 47,5 bodu.
- Nejcennější značkou světa zůstává Apple. Hodnota této značky letos stoupla o 5 % na více než 178 miliard dolarů, ačkoli firma Apple začala vykazovat pokles odbytu populárních telefonů iPhone. Vyplývá to z žebříčku stovky nejcennějších značek světa, který ve středu zveřejnila výzkumná společnost Interbrand.
- Počet žádostí o hypotéku se ve Spojených státech v týdnu do 7. října zvýšil o 2,9 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Podle zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v září 154 tisíc pracovních míst. Očekával se přírůstek 166 tisíc míst. V srpnu v soukromém sektoru vzniklo podle ADP 175 tisíc míst (revidováno ze 177 tisíc).
- Bilance zahraničního obchodu Spojených států v srpnu vykázala schodek 40,7 miliardy USD (odhad: -39,2 miliardy USD, červenec: -39,5 miliardy USD).
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA sestavovaný společností Markit Economics v září dosáhl 52,3 bodu (srpen: 51 bodů, odhad: 51,9 bodu). Kompozitní index vzrostl rovněž na 52,3 bodu z 51,5 bodu v srpnu. Předběžné údaje počítaly s růstem na 52 bodů.
- USA: ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v září vyskočil na 57,1 bodu z 51,4 bodu (odhad: 53 bodů).
- Objem amerických továrních objednávek v srpnu vzrostl o 0,2 % po červencovém revidovaném růstu o 1,4 % (revidováno z +1,9 %). Trhy očekávaly pokles o 0,2 %. Bez dopravních prostředků však srpnové objednávky skončily na nule. Červenec byl revidován na -0,1 %.**
- Evropské banky potřebují naléhavé a komplexní kroky, aby vyřešily problémy, které mají kvůli špatným úvěrům a někdy i neefektivním modelům podnikání. Ve své pravidelné zprávě o globální finanční stabilitě to ve středu uvedl Mezinárodní měnový fond. Navzdory potížím v Evropě se ale celková rizika globální finanční stability od minulé zprávy z dubna podle MMF snížila. Zotavení cen komodit pomohlo některým rozvíjejícím se trhům a obavy ze zpomalení hospodářského růstu v Číně zmírnila politika tamní vlády zaměřená na podporu růstu.
- V týdnu do 1. října si v USA podalo novou žádost o podporu v nezaměstnanosti 249 tisíc lidí. V předcházejícím týdnu bylo nových žádostí 254 tisíc. Analytici očekávali 257 tisíc žádostí. Celkový počet žádostí o podporu byl v týdnu do 24. září 2,058 milionu (odhad: 2,09 milionu, týden do 17. září: 2,062 milionu).
- Americká divize německého automobilového koncernu Daimler vynaloží 28,5 milionu dolarů, aby urovnala obvinění z porušení zákona o čistotě ovzduší ve Spojených státech. Americká vláda tvrdí, že divize Detroit Diesel v roce 2010 prodala téměř 7 800 naftových motorů pro těžká vozidla, aniž by řádně doložila, že splňují emisní normy.
- Internetový gigant Google ani mediální firma Walt Disney prý neplánují podat nabídku na převzetí Twitteru. Podle serveru Recode je také nepravděpodobné, že by o koupi Twitteru usiloval technologický obr Apple.
- Farmaceutická společnost Mylan prý po téměř dvě desetiletí předražovala lék EpiPen při prodeji v rámci programu Medicaid, jenž poskytuje finanční úlevu chudým. Tvrdí to dva američtí senátoři.
- Farmaceutický výrobce Alnylam Pharmaceuticals zataví vývoj léku, jenž měl léčit genetickou poruchu vedoucí k selhání srdce. Studie v pokročilém stádiu vývoje ukázaly, že lék nic takového nedělá.
- Investiční banka Goldman Sachs snížila své doporučení na akcie automobilky Tesla Motors na "neutral" z "buy" a snížila cílovou cenu titulu na 185 z 240 dolarů. Banka se domnívá, že společnost riskuje velkým kapitálovým výdajem za SolarCity, a obává se zpožděného uvedení Modelu 3 na trh.
- Banka UBS začala pokrývat akcie provozovatelů lékáren Walgreens Boots Alliance a CVS Health s doporučením "buy".
- Firma KeyBanc snížila doporučení na akcie prodejce oblečení Abercrombie & Fitch na "sector weight" z "overweight" vzhledem k nepříznivému prostředí na poli propagace.
- Telekomunikační operátor AT&T a Amazon Web Services, odnož internetového prodejce Amazon, uzavřely mnohaletou strategickou dohodu ohledně spolupráce v oblasti cloudových služeb.
- Maloobchodní řetězec Wal-Mart potvrdil odhad zisku pro letošní rok. Firma také uvedla, že příští rok by měla vykázat celoroční zisk na podobné úrovni jako letos. Pro letošní rok počítá se ziskem na akcii 4,15-4,35 USD.
- Fondy rizikového kapitálu investovaly za tři čtvrtletí letošního roku do začínajících firem asi 56 miliard dolarů. Za celý rok by tak objem těchto investic mohl být třetí nejvyšší v historii. Vyplývá to z údajů společnosti PitchBook Data a svazu rizikového kapitálu National Venture Capital Association.
- Globální dluh v loňském roce dosáhl rekordních 152 bilionů dolarů, což bylo 225 % globálního hrubého domácího produktu (HDP). Zvýšil se tak z 200 % v roce 2002 a dál roste, uvedl ve čtvrtek Mezinárodní měnový fond. Celkový údaj zahrnuje soukromý i veřejný dluh.
- Britský ministr financí Philip Hammond se chystá na nadcházející návštěvě na Wall Street ubezpečit americké investory, že Británie zůstane světovým finančním centrem navzdory červnovému rozhodnutí voličů opustit Evropskou unii. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Darden Restaurants ve fiskálním 1Q: Zisk na akcii 0,88 USD (odhad: 0,82 USD), tržby 1,714 miliardy USD (loni: 1,687 miliardy USD).
- Výsledky Micron Technology ve fiskálním 4Q: Ztráta na akcii 0,16 USD, očištěná ztráta na akcii 0,05 USD (odhad: ztráta 0,12 USD), tržby 3,22 miliardy USD (odhad: 3,13 miliardy USD). Akcie Micronu ale v úterním after-marketu ztrácely okolo 2 %, od začátku roku posílily zhruba o 25 %.
- Výsledky Monsanto ve fiskálním 4Q: Upravený zisk na akcii 0,07 USD (odhad: -0,05 USD), tržby 2,56 miliardy USD (loni: 2,36 miliardy USD).
- Výsledky Constellation Brands ve fiskálním 2Q: Upravený zisk na akcii 1,77 USD (odhad: 1,65 USD), tržby 2,02 miliardy USD (odhad: 1,96 miliardy USD).
- Výsledky Yum! Brands: Očištěný zisk na akcii 1,09 USD (odhad: 1,10 USD), tržby 3,3 miliardy USD (odhad: 3,5 miliardy USD).