Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v říjnu dále zlepšily

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v říjnu zlepšily. Index PMI stoupl ze zářijových 52 bodů na 53,3 bodu v říjnu, uvedla v úterý společnost Markit Economics. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Na index přitom v říjnu pozitivně působily všechny jeho složky.
"Český index se po slabém létě v říjnu dále zotavil a mírně předstihl dosavadní trend roku 2016. Růst výroby i nových zakázek zrychlil, čemuž dopomohlo i první zvýšení nového exportu za čtyři měsíce," uvedl vedoucí ekonom u společnosti IHS Markit Trevor Balchin.
Index tak podle analytičky Raiffeisenbank Daniely Milučké potvrdil, že letní výkyv v průmyslové výrobě byla jen extrémní výjimka v řadě, která by se do konce roku ve stejném rozsahu už neměla opakovat. "Indexy za září i říjen naznačují další růst produkce zpracovatelského průmyslu, a tudíž i pokračující expanzi české ekonomiky," uvedla.
Ekonom Komerční banky Viktor Zeisel však vidí slabé místo pro další růst průmyslové aktivity ve zvyšující se zaměstnanosti v sektoru. "Na pracovním trhu se již nenachází dostatek volné pracovní síly. To bude brzdit další rozvoj v průmyslu. Pro zaměstnance to ale znamená dobrou zprávu v podobě tlaku na zvýšení mezd," řekl Zeisel.
Nové zakázky po červencových a srpnových poklesech v říjnu vzrostly druhý měsíc v řadě. Tempo růstu se navíc zvýšilo a bylo nejrychlejší od března. Výroba vzrostla třetí měsíc v řadě a nejrychleji od března. Průměrné ceny vstupů v říjnu vzrostly šestý měsíc za sebou, a to nejrychlejším tempem od loňského června.
Zdroj: ČTK
Aktuality
