Fed ponechal v listopadu základní sazbu beze změny na 0,25-0,50 %, pozornost trhu se soustředí na prosinec

Měnový výbor americké centrální banky podle očekávání v listopadu nezměnil měnovou politiku. Základní úroková sazba se pohybuje v rozmezí 0,25-0,50 %. Trh nadále očekává posun úroků na prosincovém zasedání představitelů americké centrální banky.
Podle vyjádření Fedu po listopadovém zasedání je scénář s prosincovým zvýšením základní úrokové sazby stále pravděpodobnější. Je ale potřeba upozornit, že žádný konkrétní termín podle očekávání nepadl, a holubičí část měnového výboru dokonce získala v hlasování o nastavení úroků jeden hlas navíc pro ponechání úroků na stávající úrovni. Šlo o hlas Erica Rosengrena, pro zvýšení sazeb hlasovaly Loretta Mesterová a Esther Georgeová.
"Měnový výbor považuje možnost zvýšení sazeb za opět o něco pravděpodobnější, ale chce počkat na další důkazy o naplňování cílů měnové politiky," stojí v prohlášení po listopadovém zasedání.
"V případě vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách může dojít k vyšší nejistotě na trzích, takže si Fed bude možná chtít počkat ještě jedno zasedání, aby zjistil, jak se vyvíjí situace. V případě vítězství Hillary Clintonové je prosincové zvýšení základní sazby velice pravděpodobné," vysvětlil čekání Fedu na závěr roku ekonom z České spořitelny Jiří Polanský.
Červeně jsou vyznačeny změny v prohlášení po zasedání FOMC oproti zářijovému zápisu.
Americká ekonomika ve třetím kvartálu podle předběžných údajů zrychlila růst na anualizovaných 2,9 %. Inflace pozvolna roste a oživení na komoditním trhu by ji mělo dále podpořit. Společně s nízkou mírou nezaměstnanosti to Fedu již delší dobu otevírá prostor pro opatrné zvyšování sazeb. Proti němu působí různá politická a mezinárodní rizika.
Fed loni v prosinci přikročil ke zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu z rekordního minima 0,0-0,25 %, na kterém ji v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držel sedm let. Další zvyšování úroků ale centrální banku donutily odložit obavy kolem vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.
Analytici listopadový posun sazeb nečekali
"Americká centrální banka zřejmě ponechá úrokové sazby beze změny. Na zářijovém zasedání Fed ohodnotil rizika jako téměř vyvážená. V této rétorice bude podle ekonomů ze Société Générale pokračovat s tím, že oznámí, že na následujícím (prosincovém) zasedání bude uvažovat o zvýšení úrokových sazeb. Podobnou rétoriku použil i loni v říjnu před prosincovým zvýšením sazeb," uvedla před zasedáním ekonomka Jana Steckerová z Komerční banky.
Vyjádřila tak převažující tržní názor. S listopadovým zvýšením sazeb totiž trhy nepočítaly, podle pozic ve futures byla pravděpodobnost posunu základní sazby jen zhruba 16 %, do konce roku ale trh počítal se zvýšením úroků se 70% pravděpodobností.
Fed ještě v listopadu neměl k dispozici říjnová data z trhu práce, navíc volatilita na trzích v souvislosti s americkými prezidentskými volbami je i tak dost velká na to, aby centrální banka dále rozviřovala hladinu. V úterý byl například zveřejněn předvolební průzkum televize ABC a deníku Washington Post, podle kterého má Donald Trump o jeden procentní bod vyšší podporu než Hillary Clintonová (46 % vs. 45 %). Na tuto zprávu reagoval oslabením americký dolar i akcie na americkém trhu.
Zdroj: Bloomberg, ČTK, Komerční banka, CNBC