Ranní analytická poznámka (22. listopadu): Italské referendum je za dveřmi, neúspěch Renziho by Evropu mohl uvrhnout do zmatků

Americkému akciovému trhu v pondělí nahoru pomáhala rostoucí ropa, která vytáhla hlavně energetický sektor. Přispěl k tomu zejména vstřícný postoj ruského prezidenta Vladimira Putina k jednání členských zemí kartelu OPEC. Glanc neztrácí ani Evropa, nutno však podotknout, že v jejím případě se musíme připravit na řadu blížících se překážek.
Na začátek prosince je naplánováno italské referendum ohledně navrhovaných ústavních změn. Jejich strůjce Matteo Renzi možná poněkud neprozřetelně svázal výsledek referenda se svým setrváním ve funkci. V případě, že by tedy občané na jeho návrhy většinově řekli "ne", podal by s největší pravděpodobností demisi. Již tak destabilizovanou zemi by takový scénář pravděpodobně ještě více nalomil. Obavy o udržitelnost dluhu, které premiér Renzi alespoň částečně rozháněl, by narostly a dost možná by došlo ke zhoršení kreditního hodnocení od ratingové agentury DBRS. Ta je poslední agenturou z čtveřice, kterou ECB sleduje, s "áčkovým" hodnocením italského státního dluhu. Pokud by Itálie ztratila její přívětivé hodnocení, narostl by haircut, tedy procento z ceny, o kterou se snižuje hodnota kolaterálu. Institucím, jež ručí za prostředky získané od ECB zástavou v podobě italských státních dluhopisů, by se v takovém případě zvýšily náklady. I proto výnosy italských státních dluhopisů míří vzhůru.