OECD očekává, že zrychlení růstu v USA podpoří globální HDP

Globální ekonomický růst v příštích měsících ožije rychleji, než se doposud čekalo, protože plánované snížení daní a zvýšení veřejných výdajů vládou nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa posílí americkou ekonomiku. Uvedla to ve své nejnovější prognóze Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.
Podle nového odhadu má v příštím roce růst zrychlit na 3,3 % z letošních očekávaných 2,9 %. V roce 2018 se má globální hrubý domácí produkt zvýšit o 3,6 %.
Letošní odhad růstu ponechala OECD beze změny. Tempo růstu je podle této prognózy nejslabší od globální finanční krize z let 2008-2009. Odhad na příští rok však OECD zlepšila o 0,1 procentního bodu.
Organizace nyní očekává, že HDP Spojených států příští rok stoupne o 2,3 % místo 2,1 % předpokládaných v září. V příštím roce má ekonomika USA vzrůst o 3 %, což bude nejvyšší tempo růstu od roku 2005. Mají k tomu přispět snížení daní podnikatelům a domácnostem a investice do infrastruktury plánované Trumpem. Nezaměstnanost v zemi se má dále snížit z 4,9 % v letošním roce na 4,5 % v roce 2018.
Protože pracovní trh v USA je stále více napjatý a mzdy rostou, OECD očekává, že inflace do roku 2018 stoupne na 2,2 %. To přiměje centrální banku USA (Fed) zvýšit postupně do konce roku 2018 hlavní úrok na 2 %. Posílení americké ekonomiky pomůže také vyrovnat oslabení v dalších částech světa.
"Aktivní fiskální politika je dle OECD to, co nyní západní státy potřebují, jelikož významně ovlivňuje očekávání tržních subjektů ohledně budoucího vývoje. To jsme mohli vidět například u výhledu inflace, kde očekávání poskočila nad svá desetiletá maxima, což se odrazilo ve vyšších výnosech amerických dluhopisů. Z hlediska financování - výše úrokových sazeb - proto nebude příznivějšího okamžiku, než teď, odkládání investic do infrastruktury by se mohlo USA výrazně prodražit. Na druhou stranu OECD rovněž dodává, že pokud Donald Trump začne zavádět protekcionistická opatření v mezinárodním obchodě, pozitivní dopady rozpočtové politiky se zcela vytratí," říká analytik České spořitelny Roman Sedmera.
Méně pesimistická je nyní OECD v případě Británie díky krokům britské centrální banky. Letos tak má britská ekonomika stoupnout o 2 % místo předchozích uváděných 1,8 %. Do roku 2018 však tempo růstu zpomalí na polovinu.
Tempo růstu v Číně má zpomalit příští rok na 6,4 % z letošních 6,7 %. Oba údaje jsou však o něco lepší než v předchozí prognóze. Čína není členem OECD.
OECD vidí lépe i vývoj v Japonsku, kde má vyšší poptávka z USA vykompenzovat slabší obchod z Asií. Letošní růst tak byl revidován na 0,8 % z dřívějších 0,6 % a na příští rok na jedno procento z 0,7 %.
O něco lepší je i výhled pro eurozónu, navzdory nejistotě kolem budoucích vztahů s Británií. V letošním roce se má HDP zemí platících eurem zvýšit o 1,7 % a příští rok o 1,6 %. Oba údaje jsou o něco lepší, než OECD čekala v září, napsala agentura Reuters.
Zdroj: ČTK