US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americká ekonomika v listopadu vytvořila 178 tisíc pracovních míst, nezaměstnanost spadla na 9leté minimum 4,6 %

Americká ekonomika v listopadu mimo zemědělství vytvořila zhruba 178 tisíc pracovních míst. Trh odhadoval, že vzniklo přibližně 175 tisíc míst. Celková míra nezaměstnanosti spadla z říjnových 4,9 % na 4,6 %. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Mzdy v listopadu v meziročním srovnání dál slušně rostly. Podle analytiků tak data potvrzují, že by americká centrální banka měla tento měsíc zvýšit úrokové sazby.

V říjnu americká ekonomika podle revidovaných dat vytvořila mimo zemědělství 142 tisíc míst, zpráva ze začátku listopadu uváděla, že v říjnu vzniklo v USA mimo zemědělství 161 tisíc míst. Míra nezaměstnanosti 4,6 % představuje 9leté minimum, jde o nejnižší hodnotu od srpna 2007.

Míra participace se v listopadu snížila z 62,8 % na 62,7 % (počet lidí v kategorii aktivní pracovní síly stoupl o 446 tisíc na 95,06 milionu) a míra nezaměstnanosti U6, jež bere v úvahu i lidi, kteří již hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou zaměstnáni pouze na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný úvazek, se snížila z 9,5 % na 9,3 %, nejnižší úroveň od dubna 2008.

Průměrná hodinová mzda se v meziročním srovnání zvýšila o 2,5 %, v říjnu růst činil 2,8 %. Meziměsíčně ale průměrná hodinová mzda klesla o 0,1 % po 0,4% růstu v říjnu. Čekal se růst o 0,2 %. Říjnový růst byl nejsilnější od června 2009 a analytici čekali, že stejným tempem se mzdy zvýší i v listopadu.

V soukromém sektoru vzniklo v listopadu 156 tisíc míst po 135 tisících v říjnu (revidováno ze 142 tisíc). Čekal se přírůstek 165 tisíc míst. Veřejný sektor vytvořil 22 tisíc míst po sedmi tisících míst v říjnu (revidováno z 19 tisíc).

"Čísla jsou smíšená, celkově nicméně potvrzují očekávání, že by měl Fed měnovou politiku v polovině prosince po roce opět mírně utáhnout," uvedl ke zprávě John Canally, hlavní ekonom LPL Financial. Příznivé je podle něj pokračování růstu mezd, mírně negativně působí zpomalování tvorby pracovních míst. "Je ale potřeba si přiznat, že vývoj na poli tvorby míst odpovídá fázi hospodářského cyklu, v níž se nacházíme," řekl.

"Pokud by ani nyní americká centrální banka sazby nezvýšila, nedokážu si už představit, jaká čísla by k takovému kroku potřebovala," doplnil Luke Bartholomew z Aberdeen Asset Management.

Hlavní ekonomický poradce společnosti Allianz Mohamed El-Erian v rozhovoru pro televizi Bloomberg uvedl, že listopadová data vnímá z krátkodobého pohledu pozitivně, výzvou do dalších měsíců je ale podle něj pro USA zapojení většího počtu lidí do pracovního procesu. Analytici upozorňují, že při současné míře nezaměstnanosti bude pro podniky stále složitější obsazovat volné pracovní pozice. Rezervy představují lidé, kteří nejsou vedeni v kategorii aktivní pracovní síly - míra participace se pohybuje kolem 40letých minim.

"V souvislosti s nejistotou kolem administrativy nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa je příznivé minimálně to, že Trump po Baracku Obamovi zdědí slušně rozjetou ekonomiku podporovanou dobrou situací na trhu práce," říká Andrew Chamberlain, hlavní ekonom Glassdoor. Trump by tak podle něj neměl mít důvod spěchat se svými politickými kroky a ukvapovat se k předčasným závěrům.

Podle středeční zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v listopadu 216 tisíc pracovních míst. Očekával se výsledek 170 tisíc. V říjnu v soukromém sektoru vzniklo podle ADP 119 tisíc míst (revidováno ze 147 tisíc).

Růst HDP ve 3Q zrychlil, inflace je nejsilnější za dva roky

Data z trhu práce pozorně sleduje americká centrální banka, jež se z nich snaží vyvodit, zda je ekonomika USA dost silná na to, aby ustála další zvýšení úrokových sazeb. Kromě údajů z trhu práce sleduje Fed také údaje o inflaci a vývoji HDP.

Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu podle zpřesněných dat, jež vyšla tento týden, na 3,2 % z 1,4 % v předešlých třech měsících. Analytici čekali podle agentury Reuters v průměru růst jen o 3 %. Ekonomiku podpořily zejména vyšší výdaje spotřebitelů, tempo jejího růstu je teď nejvyšší za poslední dva roky.

Index spotřebitelských cen v USA se v říjnu podle očekávání meziměsíčně zvýšil o 0,4 % po +0,3 % v září. Meziroční míra inflace vzrostla na 1,6 % z 1,5 % v září, a dostala se tak nejvýše za dva roky. Meziroční míra jádrové inflace se snížila na 2,1 % z 2,2 % v září (odhad: 2,2 %). Meziměsíční jádrová inflace zůstala na zářijové hodnotě +0,1 %. Fed cíluje tempo meziroční inflace ke dvěma procentům.

O slušném stavu hospodářství svědčí i vývoj spotřebitelské důvěry. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity dosahuje 93,8 bodu a ukazatel od organizace Conference Board se nachází na úrovni 107,1 bodu.

Na svém posledním zasedání, které se konalo na začátku listopadu, měnový výbor americké centrální banky měnovou politiku podle očekávání nezměnil. Základní úroková sazba se tak nadále pohybuje v rozmezí 0,25-0,50 %. Trhy čekají, že FOMC o zvýšení sazby rozhodne na prosincovém zasedání. Podle dat burzovní skupiny CME aktuálně šance na zvýšení základní úrokové sazby v prosinci dosahují téměř 93 %.

Loni v prosinci Fed přikročil k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby za téměř deset let. Další zvyšování úroků však centrální banku donutily odložit obavy ohledně vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Americká ekonomikaNezaměstnanostSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie