Evropské burzy si v úterý polepšily, sentiment na trzích začíná určovat blížící se zasedání ECB

Evropské akciové trhy v úterý navázaly na pondělní zisky, když uzavřely opět v plusu. Za dobrými výsledky stojí pokles obav z politické nestability v Evropě. Investoři zároveň přesouvají svou pozornost od politiky ke čtvrtečnímu zasedání ECB.
Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,97 % na 344,57 bodu. Většina jeho sektorů skončila v plusu, nedařilo se však bankovním akciím. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,49 % na 6 779,84 bodu, francouzský CAC 40 vyskočil o 1,26 % na 4 631,94 bodu a německý index DAX vzrostl o 0,85 % na 10 775,32 bodu.
Evropa v úterý i nadále bedlivě sledovala dění v Itálii. Premiér Matteo Renzi, jenž dříve avizoval, že v případě neúspěchu referenda o změně ústavy odstoupí, v úterý oznámil, že vyhoví prosbě italského prezidenta Sergia Mattarelly, aby s rezignací počkal na schválení rozpočtu na příští rok. Částečně tak zmírnil obavy z destabilizace italské politické scény.
V nezáviděníhodné pozici se ale nadále nachází italské banky. Po neúspěchu referenda není pravděpodobně, že by do nich chtěli investovat soukromí investoři, což výrazně narušuje jejich rekapitalizační program. V úterý se však objevila zpráva, že italská vláda za použití peněz z veřejných zdrojů připravuje záchranu předního bankovního ústavu Monte dei Paschi di Siena. V nadcházejících dnech tedy bude zřejmé, zda právě tento krok nebude pro italské finanční domy pomyslnou jiskrou naděje.
Z evropských makrodat investory zajímal zejména HDP eurozóny za třetí čtvrtletí. Hrubý domácí produkt zemí eura podle Eurostatu vzrostl v meziročním srovnání ve třetím kvartálu o 1,7 % po růstu o 1,6 % v předcházejícím období. V mezičtvrtletním srovnání evropská ekonomika vzrostla o 0,3 % (2Q2016: +0,3 %, odhad: +0,3 %).
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Objem objednávek německých továren v říjnu vzrostl o 4,9 % ve srovnání se zářím, kdy mezimesíčně klesl o 0,3 % (revidováno z -0,6 %). Jedná se o růst nejprudším tempem za více než dva roky. Trh přitom očekával, že objem objednávek v říjnu vzroste o 0,6 %. V meziročním srovnání objem objednávek vyskočil o 6,3 % po +2,9 % v září (odhad: +1,6 %).
- Italský prezident Sergio Mattarella požádal premiéra Mattea Renziho, aby zůstal v čele italské vlády. Argumentuje tím, že si Itálie v současné chvíli nemůže dovolit politické zmatky a nejistotu. Renzi by podle Mattarella měl v čele vlády zůstat do přijetí státního rozpočtu na příští rok. Renzi demisi prezidentovi nabídl poté, co voliči v nedělním referendu jasně odmítli návrh změny ústavy, jejíž prosazení dal za podmínku svého setrvání v úřadu.
- Finanční divize německé automobilky BMW musí v Austrálii zaplatit 77 milionů australských dolarů (přes 1,4 miliardy Kč) za pochybení při poskytování úvěrů. Informovala o tom australská komise pro cenné papíry a investice (ASIC).
- Energetická skupina ČEZ bude do roku 2019 dodávat elektřinu České poště. Dceřiná společnost ČEZ Prodej, která instituci dodává elektřinu od roku 2008, zvítězila ve výběrovém řízení na dodávku elektřiny pro poštu v letech 2017 až 2019. Předpokládaná hodnota zakázky je 660 milionů korun bez DPH. ČTK to v úterý sdělil mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
- Tržby v českém maloobchodě bez aut v říjnu zpomalily meziroční růst na 2 % ze zářijových revidovaných 5 %. Lidé více než před rokem utratili za pohonné hmoty a nepotravinářské zboží, naopak klesly tržby za potraviny. Nejvyšším tempem rostl v říjnu internetový prodej. V úterý to oznámil Český statistický úřad (ČSÚ).
- Listopadový index spotřebitelských cen ve Švýcarsku v meziročním srovnání klesl o 0,3 % po poklesu o 0,2 % v říjnu. Analytici přitom počítali s -0,2 %. Meziměsíčně došlo k poklesu o 0,2 % po růstu o 0,1 % v říjnu.
- Slovenská ekonomika zpomalila ve třetím čtvrtletí tempo růstu proti předchozím třem měsícům na 0,7 %. V úterý o tom informoval slovenský statistický úřad, který tak potvrdil svůj dřívější odhad. Ve druhém čtvrtletí hospodářství země rostlo o 0,9 %.
- Německá vláda nepostupovala při ústupu od jaderné energetiky zcela v souladu se zákony, rozhodl v úterý v Karlsruhe ústavní soud. Trojice energetických firem, která rozhodnutí z roku 2011 napadla, má tudíž nárok na "přiměřené" odškodnění.
- Ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí překonala odhady analytiků, když rostla rychleji než ve druhém čtvrtletí roku 2016. Evropský statistický úřad Eurostat v úterý oznámil, že hrubý domácí produkt zemí eura podle finálních údajů vzrostl ve třetím čtvrtletí o 1,7 % v meziročním srovnání po růstu o 1,6 % v předcházejícím období. V mezičtvrtletním srovnání evropská ekonomika rostla o 0,3 % (předchozí: +0,3 %, odhad: +0,3 %).
- Omezení prodejů o státních svátcích, které maloobchodníci poprvé pocítili 28. října, a menší počet pracovních dnů v letošním říjnu stojí za zpomalením útrat u obchodníků v desátém letošním měsíci. Podle analytiků je ale zpomalení maloobchodních tržeb meziročně na dvě procenta jen dočasné. V dalších měsících by útraty měly opět růst.
- Německý automobilový koncern Daimler zvažuje, že bude vyrábět elektrická auta a baterie v Číně. Chtěl by se tak dostat blíže koncovým zákazníkům největšího automobilového trhu na světě. V úterý to napsala agentura Reuters. Daimler je známý zejména výrobou luxusních vozů Mercedes-Benz.
- Británie nebude mít přístup na společný evropský trh, pokud se nezaváže dodržovat čtyři základní svobody pohybu uvnitř Evropské unie. Spolustraníkům to v úterý na sjezdu Křesťanskodemokratické unie (CDU) v Essenu řekla německá kancléřka Angela Merkelová.
- Německá automobilka Mercedes-Benz v období od ledna do listopadu meziročně zvýšila prodej o 12 % na 1,89 milionu vozů. S předstihem tak překonala celoroční rekord 1,87 milionu vozů, kterého dosáhla vloni. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila mateřská společnost Daimler.
- Deutsche Bank snížila doporučení na akcie Total na "hold" z "buy".
- Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) nesouhlasí se způsobem prodeje bytů firmou ČEZ v Písnici. Firma by měla zohlednit sociální hledisko a neorientovat se pouze na ekonomické aspekty. Vyplývá to z dopisu ministryně advokátu Petru Novotnému, který zastupuje obyvatele Písnice sdružené v iniciativě Moje Písnice. ČEZ prodává přes 700 bytů formou veřejné soutěže. Lhůta pro podání nabídek skončila 2. prosince. Radnice Praha-Libuš žádala prodloužení termínu, ČEZ jí nevyhověl.
- Ministři financí zemí EU v úterý dali zelenou plánu Evropské komise (EK) prodloužit působnost Evropského fondu strategických investic (EFSI). Podle slovenského ministra Roberta Kaliňáka, jehož země tento měsíc končí s předsednictvím EU, je větší a účinnější fond společně s funkční unií kapitálových trhů správnou cestou, jak v unii posílit investice.
- Italská vláda připravuje záchranu předního bankovního ústavu Monte dei Paschi di Siena. Použít k tomu chce peníze z veřejných zdrojů, rozhodnutí by mohlo padnout již o tomto víkendu. Agentuře Reuters to v úterý sdělilo několik informovaných zdrojů. Banku udrží při životě jen nový kapitál, avšak naděje na jeho získání ze soukromých zdrojů se po rezignaci premiéra Mattea Renziho výrazně snížily. Monte dei Paschi di Siena je třetí největší bankou v Itálii a nejstarší bankovní institucí na světě.
- Americký registrátor internetových domén GoDaddy, který je ve svém oboru největší na světě, se dohodl na koupi předního evropského nezávislého poskytovatele webhostingu Host Europe Group (HEG) za 1,69 miliardy eur (46 miliard Kč). Vyplývá to z úterního sdělení GoDaddy, která tím pokračuje v expanzi v zahraničí i do dalších oblastí internetového podnikání.
- Americký nejvyšší soud se v mnohaletém patentovém sporu mezi výrobci chytrých telefonů Apple a Samsung Electronics postavil na stranu jihokorejské společnosti. Osmičlenné plénum soudu v úterý jednomyslně zamítlo rozsudek nižší soudní instance, podle nějž měl Samsung americkému konkurentovi za okopírování některých designových prvků jeho telefonů iPhone zaplatit 399 milionů dolarů (zhruba deset miliard Kč).
- Evropská komise schválila americké softwarové společnosti Microsoft záměr koupit za 26 miliard dolarů (655 miliard Kč) internetovou sociální síť LinkedIn. V úterním sdělení komise uvedla, že její souhlas je podmíněn několika požadavky, jejichž splnění by mělo zachovat konkurenci na poli sociálních sítí pro odborné pracovníky v Evropě.
Zdroj: CNBC