US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Americké akcie nový rok zahájily růstem, ropa v úterý přišla o úvodní zisky a výrazně zlevnila

Akcie v USA zahájily po prodlouženém víkendu rok 2017 smělým růstem, většinu z více než procentních zisků ovšem poměrně rychle odevzdaly a pohybovaly se poté jen lehce nad nulou. V závěru ale všechny tři hlavní indexy zabraly a zisky znovu rozšířily. Zajímavým vývojem prošel trh s ropou - ceny černého zlata nejdříve vystoupaly na 16měsíční maxima, později ale zisky odevzdaly a spadly výrazně pod nulu. V pondělí byly americké burzy kvůli nahrazování nedělního státního svátku zavřené.

Redakce IW
Redakce IW
3. 1. 2017 | 22:30
Americké akcie

Dow nakonec posílil o 0,6 % na 19 881,76 bodu, širší S&P 500 přidal 0,85 % na 2 257,83 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,85 % na 5 429,08 bodu.

Index volatility VIX spadl o 8,48 % na 12,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 2,448 %.

V plusu skončilo deset z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500. Dařilo se především sektoru zdravotní péče, energetickému odvětví a finančnímu sektoru. Pod nulou skončil sektor veřejných služeb.

V indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+2,26 %), telekomunikačního podniku Verizon Communications (+2,25 %) a farmaceutické společnosti Merck (+2,17 %). Nedařilo se naopak cenným papírům řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-1,73 %), pojišťovny Travelers (-1,24 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart Stores (-0,67 %) a konglomerátu 3M (-0,29 %).

"Najdou se obchodníci, kteří varují, že už jsou akcie až příliš drahé. Když se ale podíváme na fundamenty, ty nikam nezmizely," říká Peter Andersen, investiční ředitel ve Fiduciary Trust Co. "Fundamenty jsou podle mě dokonce tak silné, že by dokázaly kompenzovat i případná zklamání z Trumpových slibů. Co se týče amerických akcií, jsem celkově poměrně optimistický," dodává.

O téměř 20 % stouply akcie výrobce kopírek Xerox (+19,83 %), na které analytici z banky Credit Suisse zvýšili investiční doporučení z "neutral" na "outperform".

Akcie automobilky General Motors (+0,89 %) zdražily o necelé procento navzdory tomu, že Donald Trump na Twitteru pohrozil, že pokud bude společnost pokračovat ve výrobě některých svých modelů v Mexiku a jejich prodeji na americkém území, uvalí na ni vysoká dovozní cla.

Bezmála čtyři procenta přidaly akcie automobilky Ford Motor (+3,79 %). Titul rovněž reagoval na slovní intervence Donalda Trumpa, respektive na rozhodnutí firmy odstoupit po dřívějších podobných varováních nastupujícího amerického prezidenta od plánu na přesun výroby některých svých modelů do Mexika.

Donald Trump se v úterý nevěnoval jen firemnímu segmentu. Nepřímo pohrozil i Severní Koreji, jež je údajně v závěrečné fázi vývoje balistické střely schopné zasáhnout některé části USA. Terčem se na jeho Twitteru staly také Čína a reforma zdravotnictví z pera stávajícího šéfa Bílého domu známá jako Obamacare.

Dolar stoupl na nové 14leté maximum, ropa přišla o úvodní zisky

Americký dolar se v úterý na devizových trzích vyšplhal na čtrnáctileté maximum vůči euru, podpořily ho zejména příznivé údaje o vývoji zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech. Jednotná evropská měna tak sestoupila až na 1,0341 USD, nejníže od prosince 2002.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, během dne vystoupil na 103,80 bodu, rovněž na nejvyšší úroveň za 14 let. Příznivé údaje z americké ekonomiky podporují očekávání, že americká centrální banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.

Institut ISM v úterý informoval, že aktivita ve zpracovatelském průmyslu USA v prosinci rostla nejprudším tempem za poslední dva roky. Údaje amerického ministerstva obchodu navíc ukázaly, že stavební výdaje v USA dosáhly v listopadu nejvyšší úrovně za deset a půl roku.

Dolar začal výrazně posilovat již po listopadovém zvolení Donalda Trumpa novým prezidentem Spojených států. Za tímto růstem stojí očekávání, že Trumpova rozpočtová politika povede ke zvyšování úrokových sazeb a že jeho plánované výdaje na infrastrukturu přispějí ke zrychlení tempa růstu americké ekonomiky.

Světové ceny ropy zahájily nový rok vzestupem na zhruba 16měsíční maxima, odpoledne však černé zlato otočilo a jeho ceny klesly o téměř tři dolary. Vzhůru ceny táhly naděje na snížení nabídky suroviny na trhu, dolů poté ropu stahovaly vyhlídky růstu těžby suroviny v Libyi a ve Spojených státech a posilování dolaru.

Cena severomořské ropy Brent kolem 22.30 klesala o 1,9 % na 55,65 USD za barel, během dne se přitom dostala na 58,38 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI kolem půl jedenácté zlevňovala o 2,18 % na 52,48 USD za barel, když se předtím dostala na 55,24 USD za barel.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v prosinci poprvé po 15 letech s nečlenskými těžařskými zeměmi dohodla na společném omezení těžby. Dohoda v platnost vstoupila 1. ledna. Celkově by podle dohody měla být těžba snížena o zhruba 1,8 milionu barelů denně.

Investoři budou nyní pozorně sledovat, zda zejména členové OPEC budou dohodu dodržovat. "Jestliže rok 2016 byl rokem slov, rok 2017 musí být rokem činů," řekl agentuře Reuters analytik Tamas Varga z londýnské makléřské firmy PVM Oil Associates.

Zlato večer zdražovalo o více než sedm dolarů na 1 159,50 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra klesala o 18 centů na 16,30 USD za trojskou unci.

Nejdůležitější úterní události na amerických trzích

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná