Evropským burzám se v pátek dařilo, za celý týden rovněž zpevnily

Evropské akciové trhy se v závěru týdne odrazily od čtvrtečních ztrát, když většina evropských burz uzavřela v plusu. Páteční seance se nesla ve znamení začátku americké výsledkové sezóny, kterou odstartovaly hospodářské výsledky velkých bank.
Britský index FTSE 100 vzrostl o 0,62 % na 7 337,81 bodu (za celý týden +1,71 %) a v průběhu seance znovu dosáhl na nové historické maximum (7 338,49 bodu). Francouzský CAC 40 si připsal 1,2 % na 4 922,49 bodu (za celý týden +0,26 %) a německý DAX přidal 0,94 % na 11 629,18 bodu (za celý týden +0,26 %).
Regionální index STOXX Europe 600 v pátek zpevnil o 0,98 % na 365,94 bodu a za celý týden si polepšil o 0,13 %. Nahoru jej v pátek táhl zejména automobilový sektor, který posílil i přes hrozbu dalších vyšetřování kvůli podezřením z manipulace s testy emisí u naftových aut. Po čtvrtečním obvinění italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles se v pátek do hledáčku úřadů dostala i francouzská automobilka Renault. Její akcie v pátek zlevnily o necelá 3 %, cenné papíry automobilky Fiat Chrysler pak částečně korigovaly čtvrteční 16% propad zhruba 4,6% ziskem.
Ze čtvrteční ztráty se v pátek oklepal i sektor zdravotní péče, který v předcházející seanci doplatil zejména na obavy z nižších zisků ve farmaceutickém sektoru. Ten byl ve středu pod palbou budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž naznačil, že se bude snažit zajistit snížení cen léků.
Sektor základních materiálů sice pod vlivem horších čínských makrodat otevřel v červených číslech, v průběhu seance však ztrátu vymazal a uzavřel v plusu. Čínský export v prosinci klesl o 6,1 % po poklesu o 1,6 % v listopadu, analytici očekávali pouze 3,5% pokles.
Bankovní sektor v závěru týdne rovněž zaznamenal úspěšnou seanci. Z velké části za to mohly velké americké finanční domy, které v pátek zveřejnily hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí. Wells Fargo sice ohlásila pokles zisku, JPMorgan Chase a Bank of America se však pochlubily výrazně lepšími čísly, než analytici očekávali.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Americký soud nařídil ve čtvrtek uvalit na obviněného manažera německé automobilky Volkswagen Olivera Schmidta vazbu bez možnosti propuštění na kauci. Schmidt je jedním z šesti současných a bývalých manažerů Volkswagenu, které ministerstvo spravedlnosti USA tento týden obvinilo v souvislosti se skandálem s obcházením emisních testů.
- Index spotřebitelských cen ve Španělsku v prosinci meziročně vzrostl o 1,6 % po růstu o 0,7 % v listopadu. Prosincová hodnota je nejvyšší od července 2013. Čekalo se zvýšení indexu o 1,5 %. Meziměsíčně ve Španělsku spotřebitelské ceny vzrostly o 0,6 % po 0,4% růstu v listopadu.
- Slovensko se loni v prosinci po dvou letech vymanilo z deflace. Spotřebitelské ceny v zemi poprvé od konce roku 2014 meziročně stouply, a to o 0,2 procenta. V listopadu ještě stejnou měrou klesly. V pátek o tom informoval slovenský statistický úřad.
- Člen dozorčí rady Unipetrolu Bogdan Dzudzewicz rezignoval na svou funkci. Důvod rezignace ani jméno případného nástupce Unipetrol nesdělil. Dzudzewicz byl členem dozorčí rady Unipetrolu od roku 2008 nejprve jako náhradní člen, v roce 2009 byl pak ve funkci potvrzen valnou hromadou společnosti. Mandát by měl zaniknout 18. ledna 2017.
- Měnová báze České národní banky (ČNB) se na konci prosince meziročně zvýšila o 66,5 miliardy na 652,8 miliardy korun. Mezičtvrtletně se objem peněz, které může ČNB bezprostředně ovlivňovat, zvýšil o 31,9 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila centrální banka.
- Prosincová inflace se v Maďarsku meziročně zvýšila na 1,8 %, a byla tak nejvyšší od července 2013, uvedl maďarský statistický úřad. Růst cen překonal očekávání analytiků oslovených agenturou Reuters, kteří předpokládali jen 1,6 %. V listopadu maďarská inflace činila 1,1 %.
- Pařížská prokuratura zahájila vyšetřování automobilky Renault kvůli podezření na manipulace s emisními testy. Agentuře Reuters to v pátek řekl zdroj z úřadu státního zástupce. Vyšetřování bylo zahájeno na podnět francouzského úřadu pro ochranu spotřebitelů.
- Česká republika by mohla poskytnout Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) půjčku 1,5 miliardy eur (40,5 miliardy korun). Počítá s tím materiál, který v pondělí projedná vláda. Dokument má ČTK k dispozici. Půjčka by nahradila předchozí půjčky MMF. Peníze by měly jít z devizových rezerv České národní banky a stát by měl za ně nabídnout záruku. Peníze ČR půjčovalo MMF i v předchozích letech.
- Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) v loňském roce investovala 9,4 miliardy eur (254 miliard Kč), a zopakovala tak rekord z roku 2015. Svými penězi podpořila 378 projektů. Největšími příjemci byly Turecko, Kazachstán, Egypt, Polsko a Bulharsko, naopak prudce se snížil objem prostředků určených Ukrajině. Vyplývá to z páteční výroční zprávy banky.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Nezaměstnanost v Česku loni v prosinci stoupla na 5,2 % z listopadových 4,9 %. Lidí bez práce přibylo o 18 618 na 381 373 uchazečů, což je ale nejnižší prosincová hodnota od roku 2008. Předloni v prosinci byl podíl lidí bez práce 6,2 %. Podle Úřadu práce ČR, který v pondělí čísla oznámil, jde o běžný vývoj nezaměstnanosti ke konci roku, kdy se projevuje postupné ukončování sezonních prací. Také analytici podobný vývoj očekávali.
- V trestním vyšetřování emisního skandálu německé automobilky Volkswagen ve Spojených státech byl zatčen první firemní manažer, bývalý šéf amerického oddělení firmy pro dodržování regulačních předpisů Oliver Schmidt. V pondělí to napsal list The New York Times s odvoláním na dva informované zdroje. Schmidta vyšetřovatelé obvinili ze spiknutí s cílem podvodu na USA.
- Německá automobilová skupina Volkswagen loni dodala na trh 5,99 milionu osobních vozů své vlajkové značky VW. Bylo to o 2,8 % více než předloni a růst byl silný zejména na čínském trhu, sdělila v pondělí mateřská společnost české Škody Auto.
- Průmyslová výroba v Německu se v listopadu druhý měsíc za sebou zvyšovala, zatímco růst vývozu byl nejrychlejší za čtyři a půl roku. Pondělní statistické údaje tak podpořily předpoklady, že růst největší evropské ekonomiky se ve čtvrtém čtvrtletí zotavil.
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně zůstala v listopadu na stejné úrovni jako v předchozím měsíci, v celé Evropské unii se mírně snížila. V zemích osmadvacítky činila listopadová nezaměstnanost 8,3 %, což je mírné snížení z říjnových 8,4 %. V zemích platících eurem pak nezaměstnanost činila 9,8 %, což je stejně jako v předchozím měsíci a zároveň se jedná o nejmenší hodnotu od července 2009. Vyplývá to z dat, která ve čtvrtek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
- Skupina Fiat Chrysler Automobiles (FCA) investuje miliardu dolarů (25,6 miliardy Kč) do modernizace dvou továren na Středozápadě USA a vytvoří tam 2 000 nových pracovních míst. Podnik to oznámil v neděli před zahájením mezinárodního autosalonu v Detroitu. Automobilky na americkém trhu se snaží vyjít vstříc nastupujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi, který kritizuje dovoz aut z mexických továren amerických a dalších automobilek a chce je přimět, aby zvýšily produkci v USA.
- Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil zatím nepravomocně pokutu mobilním operátorům Vodafone a O2 Czech Republic v úhrnné výši 99,1 milionu korun. Operátoři se provinili dohodou o propojování sítí. Jde o letitý spor, který ÚOHS poprvé pokutoval v roce 2003, uvedl v pondělí v tiskové zprávě. Vodafone má zaplatit pokutu 49,6 milionu korun a O2 sankci 49,5 milionu Kč. Oba operátoři se proti rozhodnutí odvolají.
- Přes prosincový nárůst nezaměstnanosti je v Česku stále nedostatek vhodných pracovních sil, trh práce je v nejlepší kondici od roku 2008 a po zimních měsících opět začne nezaměstnanost klesat. To bude také tlačit na růst mezd. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených v pondělí ČTK. Nezaměstnanost v Česku loni v prosinci stoupla na 5,2 % z listopadových 4,9 %. Důvodem nárůstu je každoroční konec sezonních prací. Podle některých ekonomů však za výsledky stojí i globální trend.
- Právnická firma Harcus Sinclair podává u britského soudu na německou automobilku Volkswagen hromadnou žalobu zastupující britské zákazníky Volkswagenu. Firma požaduje po automobilce na každého majitele vozu zasaženého skandálem s obcházením emisních testů tisíce liber odškodného. Volkswagen k pondělnímu sdělení právníků uvedl, že se hodlá proti žalobě v Británii důrazně bránit.
- Největší britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) loni prodala rekordních 583 312 vozů, o 20 % více než v předešlém roce. Pokračuje tak v cestě za cílem prodávat do konce desetiletí milion vozů ročně. Britský výrobce luxusních vozů Rolls-Royce Motor Cars měl loni druhý nejvyšší odbyt ve své 113leté historii. Plyne to z pondělních zpráv obou automobilek.
- Slovensko připravuje rozšíření stávajícího zákazu maloobchodního prodeje na všechny státní svátky a dny pracovního klidu. Záměr v pondělí projednali zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů, řekl novinářům ministr sociálních věcí Ján Richter. Proti návrhu neměli námitky ani zaměstnavatelé, ani odbory.
- Německý automobilový koncern Daimler loni zvýšil prodej automobilů Mercedes-Benz o 11 % na 2,084 milionu. Roční prodej mercedesů tak poprvé překonal dvoumilionovou hranici, oznámila v pondělí firma. Uvedla také, že vystřídala konkurenta BMW v čele trhu s luxusními automobily.
- Spotřebitelské ceny v Česku za loňský rok v průměru vzrostly o 0,7 %, což je nejvíc za poslední tři roky. O rok dříve byla průměrná míra inflace 0,3 %. V úterý to uvedl Český statistický úřad. V prosinci spotřebitelské ceny zrychlily meziroční růst na 2 % z listopadových 1,5 %, když zdražily potraviny, pohonné hmoty, restaurace a ubytování. Byl to podle statistiků nejvyšší meziroční růst cen od prosince 2012.
- Prosincová data o inflaci podle analytiků potvrdily, že v letošním roce už nebude inflace překážkou pro ukončení režimu devizových intervencí České národní banky. Mohly by tak podle nich skončit kolem druhého čtvrtletí. Inflace podle ekonomů kvůli regulovaným cenám v lednu ještě mírně klesne, ale po zbytek roku by se měla držet kolem 2 %.
- Ruští miliardáři, včetně těch, kteří mají blízko k prezidentovi Vladimiru Putinovi, od listopadového zvolení Donalda Trumpa příštím americkým prezidentem zbohatli o dalších 29 miliard dolarů (739 miliard Kč). Napsal to americký časopis Forbes, podle něhož ruští miliardáři bohatli rychleji než miliardáři v jakékoli jiné zemi mimo Spojené státy. Díky růstu cen ropy na světových trzích totiž vzrostly ceny ruských akcií i kurz rublu.
- V prvních třech měsících letošního roku poroste vývoz tuzemských firem meziročně o více než 8 %, tedy nejrychlejším tempem za poslední dva roky. Měsíční hodnota vývozu se v národní metodice opakovaně přehoupne přes hranici 300 miliard korun. Naznačuje to Index exportu. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci Asociace exportérů a Raiffeisenbank.
- Prezident Miloš Zeman jmenuje 31. ledna novými členy bankovní rady České národní banky Oldřicha Dědka (63) a Marka Moru (45). V bankovní radě v únoru nahradí Pavla Řežábka a Lubomíra Lízala. Na úterní tiskové konferenci to oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
- Největší tuzemská automobilka Škoda Auto loni dodala zákazníkům rekordních 1 127 700 vozů, meziročně o 6,8 % více. Potřetí za sebou tak překonala milionovou prodejní hranici. V prosinci zvýšila prodej o 5,7 % na 91 500 aut, což byl dosud nejlepší výsledek za tento měsíc v historii podniku. V letošním prvním čtvrtletí automobilka uvede na trh SUV Kodiaq a výrazně přepracovaný model Octavie a během roku chystá i další novinky, sdělila v úterý firma ČTK.
- Britské bankovní společnosti Royal Bank of Scotland (RBS) hrozí ve Spojených státech vysoká pokuta kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů. Zdroje mezi akcionáři banky zpravodajskému serveru BBC řekly, že pokud by pokuta činila pouze deset miliard dolarů (255 miliard Kč), byl by to důvod k oslavám v ústředí RBS a cena akcií banky by pravděpodobně zamířila vzhůru.
- Italská policie v úterý zatkla muže a ženu, kteří v minulých letech sledovali desetitisíce e-mailových účtů politiků, státních institucí a podnikatelů. Dostali se mimo jiné i do internetové pošty bývalého italského premiéra Mattea Renziho a prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho, informovala agentura ANSA.
- Čínská státní chemická společnost ChemChina a švýcarský producent pesticidů a osiv Syngenta předložili Evropské komisi návrh opatření, která mají rozptýlit obavy regulátorů z plánovaného spojení obou podniků. V úterý o tom informovala agentura Reuters. ChemChina se loni dohodla, že švýcarský podnik za 43 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč) převezme.
- Kanadská farmaceutická společnost Valeant Pharmaceuticals v úterý oznámila, že prodá tři značky pleťové kosmetiky francouzskému kosmetickému impériu L'Oréal za 1,3 miliardy USD v hotovosti. Kromě toho kanadská firma představila dohodu o prodeji její dceřiné společnosti Dendreon, která se specializuje na vývoj léčebných terapií pro boj s rakovinou, čínské Sanpower. Hodnota transakce činí 820 milionů USD.
- Německý automobilový koncern Volkswagen loni navzdory emisnímu skandálu zvýšil prodej o téměř 4 % na rekordních 10,3 milionu vozů. V úterý to oznámila firma, jejíž součástí je i česká Škoda Auto. I ta měla za loňský rok rekordní odbyt.
- Irský nízkonákladový letecký přepravce Ryanair v loňském roce vystřídal německého konkurenta Lufthansa na postu největších evropských aerolinek z hlediska počtu cestujících. V úterý to uvedla agentura Reuters.
- Německá automobilka Opel zvýšila v loňském roce prodej na evropském trhu o zhruba 4 % na 1,16 milionu vozů. To představuje nejlepší výsledek od roku 2011. Firma v úterý také oznámila, že jejím nejprodávanějším modelem byl v loňském roce Opel Astra.
- Americká firma Snap, která provozuje mobilní aplikaci pro sdílení fotografií a videa Snapchat, bude mít v Londýně centrálu svých mezinárodních operací. Firma to v úterním sdělení označila za výraz důvěry v budoucnost technologického odvětví na britské půdě, třebaže loni se Britové v referendu rozhodli odejít z Evropské unie.
- Americká vláda uzavřela s německým automobilovým koncernem Volkswagen dohodu ohledně urovnání jeho emisního skandálu. Automobilka v rámci dohody přiznala vinu a zaplatí 4,3 miliardy dolarů. Potvrdilo to ve středu americké ministerstvo spravedlnosti. Oznámilo rovněž, že v souvislosti se skandálem obvinilo šest zaměstnanců Volkswagenu.
- Tržby v českém maloobchodě bez aut loni v listopadu zrychlily meziroční růst na 7,9 % z říjnových 2 %. Uvedl to ve středu Český statistický úřad. Růst zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen. Lidé více utráceli za pohonné hmoty, nepotravinářské zboží i za potraviny. Nejvíce vzrostl internetový prodej.
- Odbyt francouzské automobilové skupiny PSA Group se loni zvýšil o 5,8 procenta na 3,146 milionu vozů. To je nejsilnější tempo od roku 2010. Pomohl pokračující růst evropského trhu a silný prodej aut značky Peugeot v Íránu, oznámil ve středu výrobce peugeotů a citroënů. Globální prodej druhé největší evropské automobilky po skupině Volkswagen loni překonal hranic tří milionů poprvé od roku 2011.
- Jihokorejská prokuratura podala žalobu na sedm současných a bývalých manažerů a zaměstnanců tamní pobočky německé automobilky Volkswagen a na jednoho jejího dodavatele. Viní je z porušování zákona o ochraně ovzduší a z dalších činů v souvislosti s emisním skandálem. Uvedl to ve středu úřad nejvyššího státního zástupce Jižní Koreje.
- Průmyslová výroba ve Spojeném království v listopadu vzrostla meziročně o dvě procenta. Analytici čekali, že se po říjnovém 0,9% poklesu zvýší o 0,6 %. Meziměsíčně výroba stoupla o 2,1 % (odhad: +0,8 %, říjen: -1,1 %). Spojené království ve středu zveřejnilo i výsledek obchodní bilance. Ten se v listopadu prohloubil na 4,17 miliardy GBP z 1,55 miliardy GBP v říjnu.
- Evropský výrobce letadel Airbus loni zvýšil odbyt o osm procent na 688 letounů a snadno překročil svůj vlastní plán. Pátým rokem po sobě nicméně zaostal za svým americkým konkurentem Boeing, který dodal zákazníkům o 60 strojů více a zůstal největším výrobcem a dodavatelem letounů na světě.
- Těžaři ropy a zemního plynu ve světě po dvou letech škrtů letos mírně zvýší investiční výdaje. Předpověděla to ve středu konzultační společnost Wood Mackenzie. Těžaři tím reagují na to, že ceny ropy za poslední dva měsíce vzrostly o zhruba 20 procent a za loňský rok získaly asi 50 procent. Výdaje by se měly zvýšit asi o tři procenta na 450 miliard dolarů.
- Francouzský index spotřebitelských cen, který byl vypočítán v souladu s metodikou výpočtu EU, se v prosinci podle očekávání meziměsíčně zvýšil o 0,3 % po nule v listopadu, meziročně zůstal na hodnotě +0,8 %.
- Italský průmysl v listopadu podle sezónně očištěných údajů meziměsíčně utržil o 0,7 % více než v předcházejícím měsíci. Říjen byl revidován na +0,1 % z původní nuly. Meziročně se tržby v průmyslu zvýšily o 3,2 % po růstu o 1,3 % v říjnu.
- Hrubý domácí produkt Německa v loňském roce stoupl o 1,9 %, tedy nejprudším tempem za posledních pět let. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad. Údaje rovněž ukázaly, že německé veřejné finance uzavřely loňský rok s přebytkem 18,2 miliardy eur (téměř půl bilionu Kč), což odpovídá 0,6 % HDP. V předchozím roce činil přebytek 20,9 miliardy eur.
- Objem průmyslové výroby v eurozóně se v listopadu v meziročním srovnání zvýšil o 3,2 % po říjnovém růstu o 0,8 % (revidováno z +0,6 %). Čekalo se zvýšení o 1,6 %. V meziměsíčním srovnání se výroba průmyslových podniků zvedla o 1,5 %, čekal se 0,6% růst objemu výroby po 0,1% růstu v říjnu (revidováno z -0,1 %).
- Schopnost Čechů splácet závazky se zlepšuje. Ke konci roku 2016 mělo dluhy po splatnosti 7,44 procenta dospělých obyvatel země, což je nejméně od poloviny roku 2008. O rok dříve to bylo 8,09 procenta. Jejich podíl se snižuje ve všech krajích. V Libereckém se dostal pod desetiprocentní hranici, ve Zlínském a na Vysočině pod pět procent. ČTK o tom informovalo sdružení Solus, jež svým členům umožňuje přístup k informacím o klientech s potížemi se splácením závazků.
- Stavební spořitelny poskytly loni úvěry za 50,6 miliardy korun, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst o tři procenta. Rovněž zájem o uzavírání smluv o stavebním spoření loni o tři procenta stoupl, když spořitelny uzavřely zhruba 474 000 smluv. Vyplývá to z údajů všech pěti tuzemských spořitelen, které má ČTK k dispozici.
- Vodní elektrárny energetické společnosti ČEZ loni meziročně zvýšily výrobu o 3,8 procenta na 2,04 miliardy kilowatthodin (kWh). ČTK o tom ve čtvrtek informoval mluvčí ČEZ Martin Schreier. Upozornil, že více než 1,2 miliardy kWh z celkového objemu vyrobila trojice přečerpávacích vodních elektráren, tj. Dlouhé stráně I, Dalešice a Štěchovice II.
- Světová banka (SB) radí ve své ve čtvrtek zveřejněné zprávě Rusku, aby zlepšilo investiční klima, diverzifikovalo své hospodářství závislé na ropě a zvýšilo produktivitu, pokud chce dohnat světovou ekonomiku. Podle jejích prognóz má Rusko v letošním roce i přes mírný růst za globální ekonomikou zaostávat.
- Německý státní rozpočet skončil loni v přebytku 6,2 miliardy eur (168 miliard korun), uvedlo ve čtvrtek ministerstvo financí. Je to už potřetí v řadě, co německý rozpočet nebyl v deficitu. Přebytek rozpočtu chce ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) využít na splácení státního dluhu, čímž ale na německé politické scéně nebudí jen souhlasné reakce.
- Íránská centrální banka zaplatila Česku starý dluh 7,5 milionu eur (v přepočtu 202 milionů Kč). Nesplacená částka byla dosud překážkou pro uzavírání nových obchodů spojených s financováním a pojištěním exportu. Šlo o pohledávku, která vznikla před zavedením mezinárodních sankcí u íránské banky Saderat. ČTK o tom ve čtvrtek informovala pojišťovna EGAP.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Hospodaření likérky Stock Spirits se v druhém pololetí roku 2016 vyvíjelo v souladu s očekáváním firmy. Likérka informovala, že její cash flow bylo v celém loňském roce silné. Ke konci prosince činil čistý dluh společnosti zhruba 60 milionů eur, o rok dříve to bylo 57,2 milionu eur a na konci prvního loňského pololetí 58 milionů eur.
Zdroj: CNBC
Aktuality
