US MARKETOtevírá za: 4 h 3 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Británie odejde z jednotného evropského trhu, tvrdý brexit se stává skutečností

Britská premiérka Theresa Mayová v úterý představila základní obrysy strategie Spojeného království pro vyjednávání o odchodu z Evropské unie. Oznámila, že země odejde z jednotného evropského trhu, zároveň však zdůraznila, že Británie neopouští Evropu, ale pouze EU.

"Britové se vyslovili pro změnu a jasnější budoucnost. Hlasovali pro odchod z Evropské unie a lepší vztah se světem, byť jim bylo jasné, že cesta to bude značně nejistá. Věří ale, že toto jejich rozhodnutí povede k lepší budoucnosti pro jejich děti a vnoučata. Úkolem této vlády je jejich přání splnit," řekla Theresa Mayová na úvod svého úterního vystoupení.

Premiérka dále prohlásila, že by Británie měla zůstat "nejlepším přítelem evropských partnerů", současně by ale podle ní měla být zemí, jež přesahuje evropské hranice.

Částečné členství v EU podle Mayové není řešením. Taková varianta by sice Británii umožnila zůstat na jednotném trhu, pravděpodobně by ovšem na druhé straně byla vykoupena podmínkou volného pohybu osob. Právě potřeba dostat pod kontrolu imigrační politiku přitom byla jedním z hlavních argumentů stoupenců odchodu Británie z EU.

"Zůstat členem jednotného trhu EU by znamenalo unii prakticky neopustit. Zůstali bychom svázáni evropskými zákony," uvedla Mayová. Vystoupit podle Mayové hodlá Británie i z dalších unijních struktur včetně soudního systému.

Premiérka je nicméně přesvědčena, že se Spojenému království po odchodu z jednotného unijního trhu podaří s evropskými partnery vyjednat nové obchodní dohody. Londýn chce také udržet společnou zónu volného pohybu mezi Británií a Irskem, jež v unii setrvává.

Britská libra v posledních dnech výrazně oslabovala právě kvůli hrozbě takzvaného tvrdého brexitu, v úterý se ale v reakci na slova britské premiérky vydala výše.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier a jeho vládní kolega z resortu hospodářství Sigmar Gabriel uvítali, že Mayová vrhla na britské záměry více světla. To ocenil rovněž předseda Evropské rady Donald Tusk.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová prohlásila, že Skotsko musí mít možnost opustit Británii, pokud Londýnu po brexitu nevyjdou jeho obchodní plány s Evropskou unií.

Vůdkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová projev britské premiérky pochválila. Označila jej za statečný a za respektující vůli britského lidu. "Ve Francii takový druh respektu neznáme," řekla Le Penová agentuře AP. Dodala, že politik, který plní vůli lidu, je pro ni váženou osobou.

Reakce na české politické scéně jsou smíšené. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že pokud bude Británie kontrolovat počet příchozích z EU, musí počítat s recipročním opatřením ze strany unijních zemí. Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD) se ptá, co ambiciózní plány Britů přinesou Evropě. Podle TOP 09 je pak samotný brexit špatnou zprávou, rozhodnutí pro jeho takzvanou tvrdou variantu však nezbývá než respektovat. Předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) míní, že Mayové po výsledcích referenda ani nezbývalo jiné řešení. Její rozhodnutí uvítala Strana svobodných občanů.

Podle českých analytiků oslovených ČTK mohou britské plány snížit ekonomický růst Česka v prvním roce po brexitu o několik desetin procentního bodu. Výrazně může brexit v navržené podobě ovlivnit například automobilky v případě ukončení bezcelního obchodu. Celkově ale budou dopady na českou ekonomiku omezené.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Britská libraEvropská unieGBP/USDMezinárodní obchodPolitikaSpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa