Evropské akcie ve středu v reakci na příznivá makrodata a firemní výsledky mírně stouply

Evropské akciové trhy absolvovaly středeční seanci, aniž by našly výrazný společný směr. Investoři reagovali především na příznivá data o německé inflaci a americké průmyslové výrobě.
Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel den se ziskem 0,18 %. Index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,38 % a německý DAX stoupl o 0,51 %, zatímco francouzský CAC 40 ztratil 0,13 %.
Z jednotlivých firem postihl propad akcie britského vydavatele Pearson, který oznámil snížení výhledu hospodaření za celý rok 2016. Jeho akcie ztratily 28 %.
Naopak k vítězům seance patřila například společnost ASML. Dodavatel výrobců polovodičů zakončil seanci se ziskem 6,7 %, když jeho tržby i zisk překonaly očekávání analytiků. Dánská biotechnologická firma Novozymes sice také překonala odhady trhu, po oznámení, že hodlá propustit 200 lidí, ale její akcie klesly o 5 %. Lepší než očekávané výsledky za čtvrté čtvrtletí pomohly k více než půlprocentnímu zisku i britské módní firmě Burberry.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Spojené státy zůstanou letos nejdůležitějším exportním odbytištěm německého průmyslu a německý vývoz by měl po loňském poklesu obnovit růst. Předpověděla to ve středu Německá obchodní a průmyslová komora.
- Největší evropská banka HSBC přestěhuje část personálu z Británie do Paříže. Reaguje tak na plánované vystoupení Británie z Evropské unie a odchod z jednotného evropského trhu. Řekl to ve středu generální ředitel banky Stuart Gulliver. Podle něj se ale personál zřejmě nebude stěhovat dřív než za dva roky a půjde o lidi, kteří zajišťují jen asi 20 procent výnosů z obchodování.
- Zemský soud v německém Hildesheimu v úterý nařídil německé automobilce Volkswagen, aby od jednoho německého zákazníka za plnou cenu odkoupila naftový vůz vybavený softwarem pro manipulaci s testy emisí. Informují o tom německá média. Zákazník za automobil Škoda Yeti v roce 2013 zaplatil 26 499 eur. Rozhodnutí soudu ale zatím není pravomocné, Volkswagen se proti němu hodlá odvolat.
- Meziroční inflace v Evropské unii v prosinci výrazně vzrostla a dostala se na 1,2 procenta. Tempo růstu cen se zvýšilo i v zemích eurozóny, kde inflace vystoupila na 1,1 procenta. Uvedl to dnes evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj předběžný odhad z počátku měsíce. Proti listopadové hodnotě, která pro EU i pro země eurozóny činila 0,6 procenta, je to v zásadě zrychlení tempa na dvojnásobek.
- Mzdy britských zaměstnanců v listopadu stouply anualizovaným tempem o 2,8 procenta (říjen: 2,6 % - revidováno z 2,5 %, odhad: 2,6 %). Při nezapočítání prémií byl pokles pomalejší - 2,7 % (říjen: 2,6 %, odhad: 2,6 %).
- Počet britských žádostí o podporu v nezaměstnanosti v prosinci nečekaně poklesl o 10 100. Poté, co v listopadu stoupl o 1300 (revidováno z 2400,) se očekávalo, že jich v prosinci přibyde 5000. Míra nezaměstnanosti zůstala podle očekávání stejná jako v listopadu - na 4,8 procenta.
- Německá bankovní jednička Deutsche Bank dokončila dohodu s americkým ministerstvem spravedlnosti, v jejímž rámci zaplatí 7,2 miliardy dolarů za urovnání sporu kolem hypotečních cenných papírů. Oznámila to v noci na středu americká vláda. Deutsche Bank o dosažení dohody informovala již před Vánocemi.
- Inflace v Německu v prosinci zrychlila na 1,7 procenta. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu se v prosinci více než zdvojnásobilo. V konečné zprávě to ve středu uvedl německý statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje zveřejněné zhruba před dvěma týdny. Inflace tak dosáhla nejvyšší úrovně od července 2013. V listopadu činila 0,7 procenta.
Zdroj: CNBC
Aktuality

