US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

7 pondělků do roku 2012: Ruce pryč od japonského jenu, posílí měny mladých trhů (James Knightley, ING)

Na trzích vládne nejistota. Pokud se však objeví náznak stability, vše se změní – na trh nateče obrovské množství peněz, z nichž budou profitovat akcie, měny opřené o komodity i ekonomika jako taková. Jde o růžový, ale přesto realistický scénář, myslí si ekonom ING Commercial Banking James Knightley. Ten je třetím zpovídaným v rámci cyklu Investičního webu, který nabízí názory zahraničních expertů na to, jaký bude rok 2012.

Roman Chlupatý
Roman Chlupatý
14. 11. 2011 | 6:00
Měny

Situace na trzích je nepřehledná. Objevují se spekulace o konci eura. Co i proto čekáte od příštího roku?

James Knightley (JK): Co se týče peněžních trhů, je to teď velmi obtížné předpovědět. Mezi měnami rozvinutých trhů nejde o to vybrat si tu nejlepší, ale tu nejméně špatnou. Euro se vůči dolaru pohybuje v rozmezí 1,35 až 1,40. Pokud se podaří alespoň do jisté míry vyřešit problémy s evropským dluhem, a pokud dojde k jistému narovnání nerovnováh, můžeme se dostat lehce pod tuto hranici.

Na druhou stranu existuje poměrně vysoká pravděpodobnost, že americký Fed sáhne k dalšímu významnému kvantitativnímu uvolňování, což by působilo opačně. Proto bych řekl, že je teď ve hře mnoho protichůdně působících sil. Obecně si nicméně myslíme, že u EURUSD bude vítězit tlak na posun nad 1,40.

A co libra, které se jak vůči dolaru, tak vůči euru v poslední době celkem daří?

JK: Libru stále dusí situace na finančních trzích. Vše záleží na tom, zda se na trhy vrátí důvěra, že se daří řešit dluhovou krizi a že ekonomika poroste. Z toho by libra měla profitovat. Stejně tak, pokud tyto podmínky budou splněny, budou růst měny jako australský, novozélandský a kanadský dolar. Euro by pak vůči nim mělo ztrácet. No a vývoj na eurodolarovém trhu je mnohem těžší předpovědět, tam to asi bude mnohem divočejší.

To jsou tedy rozvinuté trhy. Co ty rozvíjející se trhy, respektive jejich měny?

JK: Tam je to mnohem zajímavější. Číňané přece jen trochu ustupují ze svého odmítavého postoje k možnému posílení jüanu, respektive k tomu, že umožní větší flexibilitu své měny. To je jedna z klíčových podmínek toho, abychom se dočkali udržitelného růstu. Rozvíjející se trhy totiž rostou rychle, většinou ovšem díky exportu.

Pokud však Amerika a Evropa porostou velmi pomalu, což se čeká, bude potřeba, aby na rozvíjejících se trzích hrála větší roli domácí poptávka. A součástí toho je podle mě globální přehodnocení kurzů měn. Nebyl bych proto překvapen, kdyby na trzích došlo k výraznějšímu posunu kurzů měn rozvíjejících se zemí.

Jinými slovy, v roce 2012 byste sázel na rozvíjející se trhy?

JK: Podle mě země BRIC budou porážet zbytek světa. Brazílie, Rusko, Indie a Čína čím dál větší měrou potáhnou zbytek světa. To samé platí o celé Asii. Pokud se to skutečně stane, domácí poptávka v těchto zemích poroste mnohem rychleji. Společně s tím pak budou lidé poptávat mnohem více zboží z Ameriky a z Evropy, což je součást diskutovaného narovnání globálních nerovnováh. Zároveň je jeho součástí i pohyb kurzů měn, jak jsem řekl.

Rozvíjející se trhy tedy porostou mnohem rychleji; v porovnání se zbytkem světa budou mít mnohem vyšší úrokové sazby a chuť investorů pumpovat do těchto zemí peníze poroste. Proto je možné čekat, že měny rozvíjejících se zemí budou pod tlakem směřujícím k jejich posílení.

Jak jste zmínil, Číňané signalizují, že jsou ochotni jüan nechat posílit, respektive že zvažují jeho větší flexibilitu. Jak toho investor může využít?

JK: Investicí do čínských akciových trhů. Pokud je přesvědčen, že čínskou ekonomiku nečeká tvrdé přistání – že přistání bude měkké a země i nadále bude hlásit růst –, pak jsou akcie možností z toho profitovat. Přitom jistě platí, že se manažeři fondů budou rozhlížet po zemích, které rostou, které díky tomu nabízejí zajímavé příležitosti. No a vypadá to, že to budou právě rozvíjející se trhy. Zejména vezmeme-li v potaz strukturální probémy, se kterými se budou rozvinuté trhy v příštích řekněme dvaceti letech potýkat.

Několikrát v průběhu krize se trh zamiloval do některé z měn. Šlo například o kanadský nebo australský dolar. Je možné, že se dočkáme v příštím roce nového mazlíčka?

JK: Na to je těžké odpovědět. Kolem nás je totiž opravdu velká míra nejistoty. Jak kvůli tomu, že nevíme, co udělají politici, tak kvůli tomu, že nevíme, jak moc budeme růst. Pokud budeme slušně růst, komodity nabídnou tu nejzajímavější hru. Dá se totiž čekat, že jakmile se objeví signály, že ozdravení globální ekonomiky stojí na zdravých základech, investoři začnou prahnout po komoditách. Z toho bude profitovat dolarový blok, zejména kanadský a australský dolar. Stejně tak platí, že pokud tahounem růstu bude Asie, asijské měny budou zajímavé. Například korejský won.

V tom případě by asi naopak ztrácely bezpečné přístavy.

JK: Japonský jen, který z té současné nejistoty obrovsky profitoval, a také švýcarský frank, který na tom byl podobně, budou v takovém případě pod silným prodejním tlakem. V případě, že se dočkáme růstu, tyto měny mohou být zklamáním.

To by se mohlo týkat zejména jenu. Když se totiž podíváte na japonskou ekonomiku, roste velmi pomalu – bude patřit mezi podprůměr –, navíc kvůli skandálu společnosti Olympus existují pochybnosti o čistotě japonského akciového trhu a podobně. Proto si myslím, že je teď s jenem spojené větší riziko než s jakoukoli jinou měnou toho prvního sledu.

Bude tedy příští rok stejný jako ten letošní? Nebo se Silvestrem přijde změna?

JK: Podle průzkumů teď manažeri fondů vyčkávají. Je tu hromada peněz, která je připravena k akci. Pokud se objeví signály, že se věci lepší, že se povedlo najít recept na dluhovou krizi a že Amerika slušně roste, pak se do rizikových aktiv může najednou nalít hodně peněz. To může vylepšit sentiment a přispět k oživení.

Mohlo by dokonce dojít k roztočení jakési pozitivní spirály akce a reakce: díky růstu investoři nalijí do akcií peníze; akcie posílí; situaci firem to vylepší; zaměstnanost poroste; růst se zrychlí – a začne další kolo. Jistě, jde o nejlepší možný scénář, ale podle mě je to reálné. A pokud k tomu dojde, pak to bude z pohledu investora úplně jiná hra. Dávám tomu 50% šanci.

Měny
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár