Co musíte ráno vědět (26. ledna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jak by se letos mělo dařit české ekonomice a která kniha jde po nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu na dračku? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu vystoupaly na nová maxima, index Dow prorazil hladinu 20 000 bodů
Americké akciové indexy zahájily středeční seanci zhruba půlprocentním růstem a benchmark Dow Jones Industrial Average hned v úvodu stoupl nad úroveň 20 000 bodů. Dařilo se většině hlavních sektorů, nejprudčeji vzrostly akcie z finančního odvětví. Dow nakonec posílil o 0,78 % na 20 068,51 bodu (absolutní rekord posunul na 20 082 bodů), S&P 500 přidal 0,8 % na nové zavírací maximum 2 298,37 bodu (rekord navýšil na 2 299,55 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,99 % na novém zavíracím maximu 5 656,34 bodu (absolutní maximum posunul na 5 658,59 bodu). Index volatility VIX ve středu klesl o 2,35 % na 10,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 2,515 %. "Katalyzátorem růstu jsou nyní především kroky nového prezidenta. Trh oceňuje to, že Trump dělá jasná rozhodnutí, a osvětluje tak stále větší část toho, co bylo ještě nedávno ve tmě," říká Quincy Krosby, tržní stratég ve společnosti Prudential Financial. "Nyní se média u indexu Dow Jones zaměří na metu 21 000 bodu," dodává.
Jaký bude pro trhy první měsíc s Trumpem?
Expert: Svět se rozpadne na sféry vlivu. (Nejen) v Asii kvůli tomu poroste napětí
2. Evropské akcie ve středu výrazně zpevnily, dařilo se hlavně bankovnímu sektoru
Evropské akciové trhy ve středu opět uzavřely v zelených číslech. Investoři vyhodnocovali řadu ekonomických dat a hospodářských výsledků velkých firem. Pozitivně na středeční obchodování zapůsobil i úvod seance na Wall Street, když index Dow Jones Industrial Average poprvé překonal magickou hranici 20 000 bodů. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,2 % na 7 164,43 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 0,99 % na 4 877,67 bodu a německý index DAX si připsal 1,82 % na 11 806,05 bodu. DAX se nad 11 800 bodů dostal poprvé od května 2015. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,29 % na 366,59 bodu, když téměř všechny jeho sektory skončily obchodování v plusu. Nedařilo se však sektoru základních materiálů, který doplatil na slabší reporty hospodářských výsledků některých těžařských společností. Dobrou seanci naopak zažily akcie finančních domů a automobilek. Akcie španělské banky Santander zpevnily o čtyři procenta po zprávě, že její loňský zisk překonal očekávání analytiků. Vzhůru zamířily také akcie německé Deutsche Bank, když investory povzbudila zpráva o možném uvedení její divize pro správu majetku na burzu.
GBP/EUR a brexit: Britská libra teprve dosedne na dno
Jak budou vypadat banky za deset nebo dvacet let?
3. Pražské burze se ve středu dařilo, nahoru ji táhly finanční tituly
Pražská burza ve středu navázala na úterní zisk, když index PX vzrostl o 0,86 % na 938,16 bodu. Nahoru burzu táhly finanční tituly, nedařilo se naopak operátorovi O2 Czech Republic. Objem obchodů byl s 595 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly ve středu akcie Monety Money Bank, které zpevnily o 0,55 % na 82 Kč. Dařilo se ale všem finančním titulům. Erste Group Bank zdražila o 1,95 % na 779,70 Kč, Komerční banka si polepšila o 0,37 % na 891,30 Kč a pojišťovna VIG stoupla o 2,46 % na 628,10 Kč. Solidní zisk zaznamenaly také petrochemický holding Unipetrol (+1,49 % na 187,25 Kč), likérka Stock Spirits (+0,71 % na 56,35 Kč), textilka Pegas Nonwovens (+0,74 % na 818 Kč) a mediální společnost CME (+1,99 % na 66,70 Kč). V červených číslech seanci uzavřel pouze operátor O2 Czech Republic, jenž klesl o 0,41 % na 268,90 Kč.
Investorský magazín: Zaostřeno na ČEZ s Michalem Šnobrem
Na které akcie letos vsadit na pražské burze?
4. Očekávané události
Ve čtvrtek dopoledne vyjde německý index spotřebitelské důvěry od GfK, Švýcarsko na trh pošle výsledek obchodní bilance, Španělsko přidá zprávu o vývoji nezaměstnanosti, Spojené království odtajní rychlý odhad vývoje ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí a statistiku schválených žádostí o hypotéku a Itálie na trh pošle zprávu o maloobchodních tržbách. Odpoledne se investoři zaměří na Spojené státy, které zveřejní předběžnou zprávu o prosincových velkoobchodních zásobách, výsledek mezinárodního obchodu se zbožím, data o prodejích nových domů, indexy aktivity chicagského a kansaského Fedu, předběžný lednový index nákupních manažerů v sektoru služeb a předběžný kompozitní PMI a týdenní zprávu o vývoji nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Navečer ještě vládní energetická agentura EIA zveřejní pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob černého zlata na americkém území. Hospodářskými výsledky se ve čtvrtek pochlubí v Evropě společnosti Sky, Unilever, Fiat Chrysler Automobiles, LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton nebo Diageo a v USA mimo jiné firmy Baker Hughes, Southwest Airlines, Caterpillar, Ford Motor, Dow Chemical, Raytheon, Intel, Alphabet, Starbucks, Microsoft či PayPal Holdings. Před začátkem obchodování na pražské burze s hospodářskými výsledky za poslední loňské čtvrtletí investory seznámí petrochemický holding Unipetrol. Analytici očekávají, že firma díky obnovení plného provozu etylénové jednotky v Chemparku Záluží a rafinérie v Kralupech nad Vltavou a dalšímu pojistnému plnění za nehodu v Záluží z léta 2015 vykáže solidní kvartální čísla. Očekávané události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Bankovní asociace letos čeká růst české ekonomiky o 2,6 %
Česká bankovní asociace (ČBA) v aktualizované prognóze ponechala odhad růstu ekonomiky ČR v letošním roce na 2,6 %. Stejným tempem by měla ekonomika vzrůst i v roce 2018. Ekonomický růst podpoří spotřeba domácností a obnovení růstu investic. Pro loňský rok asociace zhoršila odhad růstu na 2,4 % z říjnových 2,5 %.
6. Velvyslanec EU vyzval Čínu k otevření trhů zahraničním investorům
Velvyslanec Evropské unie v Číně ve středu vyzval Peking, aby učinil konkrétní pokrok a otevřel své trhy zahraničním investorům. Velvyslanec Hans Dietmar Schweisgut se tak vyjádřil krátce poté, co čínský prezident Si Ťin-pching odsoudil protekcionismus ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
7. Zahraniční obchod Japonska loni po šesti letech vykázal přebytek, potvrdila prosincová data
Výsledek zahraničního obchodu Japonska se loni poprvé po šesti letech přehoupl do přebytku díky nižším cenám ropy, které snížily dovoz. Celkový přebytek bilance zahraničního obchodu činil 4,1 bilionu jenů ve srovnání se schodkem 2,8 bilionu jenů v roce 2015. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo japonské ministerstvo financí.
8. Automobilka PSA se po dvou desetiletích vrací do Indie
Francouzská automobilka PSA Group se po dvou desetiletích vrací do Indie. PSA ve středu oznámila, že uzavřela dohody o spolupráci při výrobě aut a převodovek s indickým konglomerátem CK Birla Group. Rozhodnutí je součástí snahy automobilky, která vyrábí vozy značek Peugeot a Citroën, expandovat na rozvíjejících se trzích a snížit své napojení na Evropu, uvedl list Financial Times (FT).
9. Německá vláda nechala odhad HDP beze změny, čeká vyšší vývoz
Německá vláda ve své nejnovější prognóze vývoje německé ekonomiky ponechala dosavadní odhad růstu na letošní rok beze změny. Zlepšila však výhled růstu vývozu na letošní rok, uvedla agentura Reuters.
10. Moody's: Úspěch Le Penové by mohl ohrozit rating Francie
Postup šéfky krajní pravice Marine Le Penové do druhého kola francouzských prezidentských voleb by mohl ohrozit úvěrový rating Francie. Ve středu to uvedl hlavní evropský analytik mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service Dietmar Hornung. Moody's nyní hodnotí úvěrovou spolehlivost Francie známkou Aa2.
BONUS
Velký bratr se dívá
Po posledních výrocích lidí z týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa je nejen v USA v kurzu román 1984 George Orwella. Slavná dystopie z roku 1949, v níž jsou fakta překrucována nebo popírána díky tzv. newspeaku - jazyku, jenž nenabízí výrazové prostředky pro nesouhlas s politikou vládnoucí strany -, se v úterý dostala na vrchol knižního žebříčku internetového prodejce Amazon.com.
Pozornost se na Orwellův román obrátila po Trumpově inauguraci, na kterou podle médií dorazilo výrazně méně Američanů než na inauguraci prezidenta Baracka Obamy. Prezidentův mluvčí Sean Spicer zprávám oponoval prohlášením, že účast na Trumpově inauguraci byla historicky nejvyšší na místě i u obrazovek.
Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová následně kvůli vlně nesouhlasu, kterou Spicer svými slovy vyvolal, uvedla, že mluvčí nelhal, nýbrž předložil "alternativní fakta". Její obhajoba je kontroverzní sama o sobě, v kontextu toho, že stejné spojení používal i Orwell ve svém románu, je však ještě kurióznější.