Pozoruhodný příběh George Sorose: Kritik Trumpa, který desítky let porážel Buffetta

Miliardář, investorská legenda a filantrop. Jeho jmění aktuálně dosahuje asi 25 miliard USD. Kdysi jako teenager těsně utekl před nacisty, nyní podporuje uprchlíky a obecně liberální přístup ke světu. V roce 1992 si pohrál s Bank of England a jeho výkonnost v roli investičního manažera byla lepší než ta Warrena Buffetta. Pro mnohé ale také kontroverzní postava financující problematické politické aktivity a namočená v korupci. George Soros.
- V letech 1944-1945 Soros a jeho rodina přežili nacistickou okupaci jen díky falešným dokladům.
- Studoval na London School of Economics u Karla Poppera, u toho si přivydělával na nádraží jako nosič zavazadel a v nočním klubu jako číšník.
- Po dokončení studií prý napsal ředitelům všech investičních bank v Londýně a žádal je o schůzku, dostal ale jen jednu nebo dvě odpovědi. Sám Soros toto období popisuje jako velice těžké, na pracovních pohovorech dostával kapky, a nakonec tak musel vzít zavděk prací u jednoho velkoobchodníka se spotřebním zbožím.
- Po nějaké době ho ale jako úředníka zaměstnala banka Singer & Friedlander. Prý pomohlo, že jeden z ředitelů byl Maďar.
- Ještě v 50. letech se Soros stihl přesunout do New Yorku, kde pracoval pro F. M. Mayer. Dále vystřídal několik analytických a makléřských pozic, aby v roce 1970 založil Soros Fund Management. V jeho firmě pracovali například Jim Rogers nebo Stanley Druckenmiller, další legendy světa investic.
- Na spekulacích proti britské libře vydělal Soros 16. září 1992 miliardu dolarů.
- V letech 1969-2009 zhodnocoval investované peníze ročně v průměru o 26,3 %. Z investovaných 10 tisíc USD by při tomto zhodnocení po 41 letech bylo 143,7 milionu USD. Warren Buffett ve stejné době zhodnocoval peníze o 21,4 % ročně (z 10 tisíc by to bylo 28,4 milionu).
- Za svůj životní počin považuje vlastní teorii reflexivity na trzích. Chce provokovat k novému ekonomickému uvažování, proto také vklad 50 milionů USD do Institutu nového ekonomického uvažování (Institute of New Economic Thinking).
- V posledních letech se Soros stal především filantropem, který podporuje uprchlíky a bojuje za otevřenou společnost.
- V roce 2016 se vrátil k obchodování, protože viděl ziskové příležitosti pramenící z politické nejistoty. Překvapení v amerických prezidentských volbách ho ale stálo miliardu dolarů. Američané si podle Sorose zvolili muže, který by nejraději byl diktátorem.
Zdroj: Business Insider
Doporučujeme
Aktuality
dnes | 9:20
12. 5. | 22:00
12. 5. | 16:31