Investicniweb.cz: TOP 10 článků týdne

Deset nejlepších článků a videí na Investicniweb.cz uplynulého týdne.
7 pondělků do roku 2012: Ruce pryč od japonského jenu, posílí měny mladých trhů (James Knightley, ING) Na trzích vládne nejistota. Pokud se však objeví náznak stability, vše se změní – na trh nateče obrovské množství peněz, z nichž budou profitovat akcie, měny opřené o komodity i ekonomika jako taková. Jde o růžový, ale přesto realistický scénář, myslí si ekonom ING Commercial Banking James Knightley. Ten je třetím zpovídaným v rámci cyklu Investičního webu, který nabízí názory zahraničních expertů na to, jaký bude rok 2012.
Svět v roce 2100: 10 miliard lidí, prázdné ropovody a hlad Je to pár týdnů, kdy lidstvo načalo osmou miliardu svých jedinců na matičce Zemi. Není od věci se zamyslet, jak by svět mohl vypadat v dalších letech. Přestože se toho drtivá většina ze současných sedmi miliard lidí nedožije, zkusme se podívat na svět v roce 2100. Podle OSN se bude v té době na Zemi tísnit přes deset miliard lidí.
4 makrosázky pro rok 2012 Zapomeňte na akcie a zaměřte se na makro. Většina investorů své peníze vkládá téměř výhradně do akcií, čímž přicházejí o mnoho jiných příležitostí. Makrostrategie zahrnují vše od sázky na úrokové sazby až po akcie rychle se rozvíjejících trhů. Ale odhodlat se k nim vyžaduje hlubokou analýzu – od základních ekonomických teorií po pozorování, jak si vedou nejrůznější fondy. Jak tedy může globální makrostrategie fungovat ve vašem portfoliu?
Warren Buffett: Jak zvládnout trh plný emocí Akciové trhy jsou jako na houpačce. Paniku střídá euforie, když vystoupí důležitý politik nebo centrální bankéř a pronese uklidňující proslov. Obchodování dnes ovládá spíše davová psychóza než fundamenty. Jak získat nad "humbukem" na trzích nadhled? Inspirovat by vás mohly například výroky slavného investora Warrena Buffetta.
Tři mýty o americké ekonomice Američané se navzdory příjemným odhadům růstu ekonomiky (2,5 % ve 3. čtvrtletí) potýkají se zpomalováním ekonomiky. Nezaměstnanost je vysoká, sociální nůžky jsou rozevřené hodně doširoka. Podle některých ekonomů za to mohou utkvělé představy, ke kterým se obyvatelé Spojených států upínají. Vystačí si totiž s generalizacemi a nezaměřují se na fakta.
Jak obchodovat drama v eurozóně? 3 investiční myšlenky Evropská dluhová krize pokračuje. V Itálii sice Berlusconi vyklidil pozice a dluhopisy na začátku týdne posílily, jejich výnosy klesly pod 6,5 %, ovšem vyhráno není. Stále je nejistý politický i ekonomický osud Řecka, Itálie a dalších problémových zemí, krize se může vyostřit i v dalších zemích, třeba ve Francii nebo v Belgii. Jak v takové situaci "hrát" na burze? Například pomocí tří obchodů, které by měly na základě dalšího vývoje v eurozóně být ziskové.
7 důvodů, proč z nás mozek dělá horší investory Pokud si myslíte, že se investoři řídí rozumem a trhy nějakými pravidly, tak se mýlíte. Investoři jsou totiž jen lidé, ne stroje. Dříve se předpokládalo, že je návratnost investic pouhou funkcí rizika. Dnes je jasné, že je při sestavování výnosových modelů potřeba vzít v úvahu i psychiku. Vývoj na trzích denně ovlivňují miliony iracionálních rozhodnutí. Psychologie tedy s trhy dokáže pořádně zamávat. Pár důvodů takových investičních zklamání může inspirovat k hlubšímu zamyšlení.
S Evropou je amen! Banky zvýší kapitálovou přiměřenost na 9 %. Itálie zavede úsporná opatření. Řecko necháme zkrachovat, ale až poté, kdy zachráníme banky plné jeho a dalších problémových dluhopisů. STOP. Tohle nebude fungovat. Celkové zapákování evropských bank je zhruba 26 ku 1, většina států Evropy potřebuje v nejbližší době splatit obrovskou dávku dluhopisů. Evropa by si měla psát epitaf, alespoň podle poslední studie analytiků ze společnosti Phoenix Capital Research.
10 nejlepších akcií podle Morgan Stanley Desítka akcií, které společnost Morgan Stanley v posledních dvou měsících doplnila do svého modelového portfolia, potvrzuje defenzivní strategii této investiční banky. Vybrané akcie platí tučné dividendy a jejich byznys dokáže čelit tvrdším podmínkám na trhu.
Jim Cramer: Za 31 let kariéry na Wall Street jsem nezažil bláznivnější trhy Takový závěr si po dalším zběsilém týdnu vývoje na kapitálových, finančních a komoditních trzích udělal burzovní guru Jim Cramer, podle něhož dnes nikdo pořádně neví, co se přesně děje, a to včetně manažerů hedgeových fondů a bankéřů.