Evropské burzy ve čtvrtek převážně klesly, akcie Deutsche Bank se propadly o více než 5 %

Evropské akciové trhy ve čtvrtek mírně oslabily. Pozornost investorů se soustředila zejména na zasedání Bank of England, výrazně do nálady na trzích promlouvala také výsledková sezóna.
Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,34 % na 361,95 bodu, německý index DAX odepsal 0,27 % na 11 627,95 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,01 % na 4 794,29 bodu. Britský FTSE 100 naopak zpevnil o 0,47 % na 7 140,75 bodu. Britská libra k dolaru nejprve vystoupala až na sedmitýdenní maximum, po zasedání BoE ale nakonec k dolaru o 0,9 % oslabila.
Celá čtvrteční seance se točila okolo zasedání Bank of England. Britská centrální banka v únoru ponechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu 0,25 %, zlepšila ale ekonomický výhled. Beze změny zůstává rovněž program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Pro ponechání měnové politiky beze změny zvedlo ruku všech devět členů měnového výboru.
Z výsledkové sezóny zaujaly reporty německé Deutsche Bank a britsko-nizozemského ropného koncernu Royal Dutch Shell. Největší německá banka zůstala druhým rokem ve ztrátě, tu však snížila na 1,4 miliardy eur z 6,8 miliardy eur v roce 2015. Výsledek však zaostal za odhady analytiků. Akcie banky na to zareagovaly propadem o více než 5 %.
Ropnému gigantu Shell se ve čtvrtém čtvrtletí snížil zisk o 44 % na 1,03 miliardy USD. Bez zahrnutí mimořádných položek se však zisk o 14 % zvýšil a dosáhl 1,8 miliardy USD. Přesto zaostal za očekáváním analytiků. Akcie společnosti však ve čtvrtek stouply o zhruba 0,3 %.
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Česká národní banka bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem držet kurz české koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Rozhodla o tom na svém čtvrtečním zasedání bankovní rada ČNB. Změny nedoznaly ani úrokové sazby, které jsou na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Tiskovou konferenci guvernéra Jiřího Rusnoka jsme sledovali živě. Během ní Rusnok potvrdil, že by exit z kurzového závazku měl přijít zhruba v polovině roku, a zopakoval, že závazek neskončí dříve než ve druhém čtvrtletí.
- Bank of England na svém únorovém zasedání rozhodla o ponechání sazeb beze změny, základní úroková sazba tak zůstává na 0,25 %. Beze změny zůstává rovněž program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Pro ponechání měnové politiky beze změny zvedlo ruku všech devět členů měnového výboru. Banka ale současně zlepšila výhled růstu ekonomiky pro letošní rok.
- Míra nezaměstnanosti v Česku klesla ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku na 3,6 %, což je nejnižší úroveň v historii samotné České republiky. Podíl zaměstnaných je naopak na maximu 72,9 %. Ve čtvrtek o tom informoval Český statistický úřad, který používá pro výpočet nezaměstnanosti jinou metodiku než Úřad práce ČR.
- Těžba ropy v Rusku se v lednu snížila o 100 000 barelů na 11,11 milionu barelů denně, je to první pokles od loňského srpna. Ke snížení přispěli všichni velcí domácí producenti, oznámilo ve čtvrtek ministerstvo energetiky. Rusko se koncem loňského roku připojilo k Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalším předním producentům a slíbilo, že v první polovině letošního roku sníží těžbu o 300 000 barelů denně. Tento krok má podpořit globální ceny ropy.
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v lednu klesl na 52,2 bodu (prosinec: 54,2 bodu, odhad: 53,8 bodu).
- Index výrobních cen v eurozóně v prosinci meziročně vzrostl o 1,6 %, čekal se růst o 1,3 % po +0,1 % v listopadu. Meziměsíčně se index zvýšil o 0,7 % po růstu o 0,3 % v listopadu (odhad: +0,4 %).
Výsledková sezóna
- Německý finanční ústav Deutsche Bank loni kvůli výdajům na spory a restrukturalizaci zůstal druhým rokem ve ztrátě. Ta se sice výrazně snížila na 1,4 miliardy eur z 6,8 miliardy eur v roce 2015, zaostala však za odhady analytiků. Zklamal také závěr roku. Deutsche Bank je největší bankou v Německu.
- Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell v minulém roce zaznamenal zisk 3,5 miliardy USD (bez zahrnutí hodnoty změny zásob), což je o 8 % méně než v roce 2015, kdy společnost hospodařila se ziskem 3,8 miliardy USD. V samotném čtvrtém čtvrtletí se zisk snížil o 44 % na 1,03 miliardy USD. Bez zahrnutí mimořádných položek se však o 14 % zvýšil a dosáhl 1,8 miliardy USD. Přesto zaostal za očekáváním analytiků.
- Německá automobilka Daimler loni vykázala rekordní prodej aut, zisk i tržby. Její hospodaření podpořila hlavně divize osobních aut Mercedes-Benz. Další mírný růst očekává Daimler podle svého čtvrtečního sdělení i letos, především díky novým produktům a mírnému růstu globální poptávky po autech. Čistý zisk loni vzrostl o 1,1 % na rekordních 8,8 miliardy eur (237,8 miliardy Kč).
- Italskému výrobci luxusních aut Ferrari loni vzrostl čistý zisk o 38 % na 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč). Automobilce pomohl vyšší prodej aut ve všech regionech a nižší daňová sazba, vyplývá z jejího čtvrtečního sdělení. Tržby se zvýšily o 8,8 % na 3,1 miliardy eur (83,8 miliardy Kč). Celkový odbyt aut vzrostl o 4,6 % na 8 014.
- Švýcarskému výrobci hodinek Swatch Group klesl v loňském roce čistý zisk o 47 % na 593 milionů franků (15 miliard Kč). Na hospodaření podniku měly negativní dopady nižší příjmy a vysoké fixní náklady. Firma ve čtvrtek uvedla, že po slabých výsledcích navrhne poprvé od roku 2009 snížit dividendu.
- Výsledky Nokia ve 4Q: Zisk na akcii 0,12 EUR (odhad: 0,07 EUR), tržby 6,72 miliardy EUR (odhad: 6,79 miliardy EUR).
Zdroj: CNBC