US MARKETOtevírá za: 7 h 2 m
DOW JONES+0,32 %
NASDAQ+0,02 %
S&P 500+0,09 %
META+0,01 %
TSLA-2,25 %
AAPL-1,17 %

ČNB nakoupila od zahájení intervencí do konce prosince eura za 900 miliard Kč, v lednu zřejmě banka intervenovala za zhruba 400 miliard Kč

Česká národní banka nakoupila od zahájení intervencí do konce prosince eura za zhruba 900 miliard korun. V prosinci na devizovém trhu utratila zhruba 88 miliard korun. Je to výrazně větší objem než v listopadu, kdy centrální banka za intervence utratila asi 14 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které banka zveřejnila v úterý. V lednu podle analytiků kvůli silnému tlaku spekulantů objem intervencí atakoval hranici 400 miliard korun. Jen o něco více banka za intervence utratila za celý loňský rok.

Redakce IW
Redakce IW
7. 2. 2017 | 10:14
ČNB

"Prosincová suma intervencí byla zhruba dvakrát vyšší, než jsme očekávali. Prosincové odhady intervencí jsou však vždy méně přesné kvůli vysoké volatilitě celkové likvidity bankovního sektoru ke konci roku. Vyšší objem prosincových intervencí tak nakonec není příliš velkým překvapením. Za celý rok 2016 banka intervenovala v objemu 455 miliard Kč. Nebýt událostí, jako byly hlasování o brexitu či výsledky prezidentských voleb v USA, které dočasně tlak na kurzový závazek díky nejistotě na trzích snížily, byla by celková suma patrně ještě o několik stovek miliard korun vyšší," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro ČR.

Lednové intervence byly rekordní, shodují se analytici

Lednové intervence proti posilující koruně byly podle pondělního odhadu analytika z Generali Investments Radomíra Jáče rekordní a činily více než 400 miliard korun. Dosavadní rekord drží listopad 2013, kdy intervence odstartovaly a centrální banka na devizovém trhu za nákup jednotné evropské měny utratila asi 202 miliard korun. O lednových intervencích bude ČNB informovat 7. března.

Devizové rezervy ČNB, z nichž lze objem intervencí odhadovat, ke konci ledna stouply podle úterních údajů v korunách meziměsíčně o více než 413 miliard na 2,6 bilionu korun. Meziročně devizové rezervy v korunách stouply o 930 miliard. Seidler ale v této souvislosti upozorňuje, že údaj nelze jednoduše vnímat jako konečnou informaci o objemu intervencí ČNB. "Vývoj devizových rezerv ČNB odráží jak příliv peněz z Evropské unie, tak tržní přecenění, a nebývá většinou správným ukazatelem samotných intervencí," vysvětluje Seidler. Podle něj mohla ČNB v lednu v boji proti silnější koruně utratit zhruba 380 miliard korun.

Růst spekulativních pozic je pro ČNB dvousečná zbraň

"Silný příliv spekulativního kapitálu začíná vyvolávat otázku, do jaké míry bude moci koruna po ukončení závazku posílit z důvodu chybějící protistrany. Tohoto rizika si začínají být vědomi také zahraniční hráči, a proto růst spekulativních pozic v závěru ledna zpomalil a někteří hráči je patrně začali již uzavírat. Přesto v některých okamžicích trh spekulace opět zvyšuje, například na začátku února před měnovým jednáním ČNB se intervence zřejmě pohybovaly opět v desítkách miliard korun za den," uvádí dále Seidler.

"Objem devizových rezerv ČNB již překonal 55 % hrubého domácího produktu a patří po Švýcarsku mezi největší v rámci zemí OECD. ČNB opakovaně zmiňuje, že jí růst devizových rezerv nevadí a není v tomto ohledu omezena žádným limitem. To je však pozice, kterou ČNB v tomto okamžiku logicky zastávat musí. Ve skutečnosti přináší rychlý růst devizových rezerv pro ČNB řadu rizik. Z toho titulu očekáváme dřívější ukončení kurzového závazku v průběhu dubna letošního roku na mimořádném jednání bankovní rady," dodává Jakub Seidler.

Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 EUR/CZK. Bankovní rada minulý týden zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.

Zdroj: ČTK

Centrální bankyČeská ekonomikaČeská korunaČNBEUR/CZKPodpora ekonomiky
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika