Evropské trhy v úterý mírně zpevnily, akcie BNP Paribas se propadly o téměř 5 %

Evropské akciové trhy zakončily úterní seanci převážně v plusu. Investoři se soustředili zejména na výsledkovou sezónu a řadu makrodat. Trhy nadále sužuje nervozita z politické nejistoty v Evropě i v Americe.
Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,32 % na 362,74 bodu, když většina jeho sektorů skončila v plusu, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů. Britský FTSE 100 stoupl o 0,2 % na 7 186,22 bodu, německý index DAX si polepšil o 0,34 % na 11 549,44 bodu a francouzský CAC 40 odevzdal 0,49 % na 4 754,47 bodu.
Největší francouzská banka BNP Paribas v úterý reportovala hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Banka v něm dosáhla čistého zisku 1,44 miliardy EUR, což je více než dvojnásobek oproti předcházejícímu roku. Výnosy banky vzrostly o 2 % na 10,66 miliardy EUR. Její akcie však na výsledky reagovaly poklesem o zhruba 4,8 %.
"Zisk BNP Paribas nedokázal naplnit konsensuální očekávání, když došlo k poklesu zisků ve spotřebitelském segmentu. Ten je pod tlakem nízkých úrokových sazeb. V oblasti příjmů z obchodování na měnových a dluhopisových trzích (FICC) výnosy meziročně vzrostly o 23 %," uvedl k výsledkům analytik České spořitelny Jan Šumbera.
Automobilový sektor po většinu seance výrazně klesal a nakonec uzavřel se ztrátou zhruba 0,5 %. Podepsala se na něm zejména zpráva agentury Reuters, že italsko-americké automobilové skupině Fiat Chrysler Automobiles (FCA) hrozí ve Francii trestní stíhání kvůli příliš vysokým emisím oxidů dusíku u některých jejích naftových vozů. Společnost však nadále tvrdí, že její automobily plně odpovídají emisním normám. Akcie FCA v úterý odepsaly téměř 3 %.
Výrazněji klesly také cenné papíry britské ropné společnosti BP. Ta sice v úterý oznámila, že se její čtvrtletní zisk zdvojnásobil, přesto nenaplnil očekávání. Zisk vystoupil na 400 milionů dolarů ze 196 milionů dolarů ve stejném období předchozího roku, analytici v anketě agentury Reuters však v průměru zisk odhadovali na 560 milionů dolarů. Akcie BP po zprávě zlevnily o více než 4 %.
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Společnost PPF Telco, která je součástí investiční skupiny PPF, prodala 3% podíl telekomunikační společnosti O2 Czech Republic firmě Belviport Trading. PPF, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner, o tom v úterý informovala ČTK. Cenu transakce nesdělila. Belviport Trading patří podle informací ČTK finančníku Pavlu Tykačovi.
- Izraelský daňový úřad vyšetřuje tamní divizi německé bankovní jedničky Deutsche Bank. Úřad v úterý oznámil, že generální ředitel divize Boaz Schwartz byl zadržen kvůli údajným nesrovnalostem v hlášeních o transakcích v objemu více než 550 milionů šekelů (3,7 miliardy Kč). Schwartz byl následně propuštěn na kauci.
- Británie bude muset plně dodržet finanční závazky, které na sebe vzala za svého členství v Evropské unii. V úterý to řekl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. Bude to podle něj nezbytný prvek rozhovorů o odchodu Británie z osmadvacítky, které začnou, až Britové v souladu s unijní smlouvou oznámí partnerům svůj záměr unii opustit.
- Hospodářská politika amerického prezidenta Donalda Trumpa silně doléhá na německé podnikatele, je přesvědčen šéf německého svazu obchodu BGA Anton Börner. Kvůli nebezpečí amerického protekcionismu by se podle něj mohl snížit i letošní růst německého exportu, který je odhadovaný na 2,5 %.
- Italsko-americké automobilové skupině Fiat Chrysler Automobiles (FCA) hrozí ve Francii trestní stíhání kvůli příliš vysokým emisím oxidů dusíků u některých jejích naftových vozů. Firma však nadále tvrdí, že její automobily plně odpovídají emisním normám. Informovala o tom agentura Reuters.
- Řecko pokročilo při řešení svých rozpočtových problémů i ve snaze obnovit hospodářský růst, jeho zadlužení ale zůstává z dlouhodobého hlediska neudržitelné. V hodnocení řecké ekonomiky to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Jeho vedení stále nerozhodlo, zda se fond bude finančně podílet na další pomoci Řecku. Fond se zatím do posledního záchranného programu nezapojil právě kvůli pochybnostem ohledně udržitelnosti řeckého dluhu.
- Česká národní banka nakoupila od zahájení intervencí do konce prosince eura za zhruba 900 miliard korun. V prosinci na devizovém trhu utratila zhruba 88 miliard korun. Je to výrazně větší objem než v listopadu, kdy centrální banka za intervence utratila asi 14 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které banka zveřejnila v úterý. V lednu podle analytiků kvůli silnému tlaku spekulantů objem intervencí atakoval hranici 400 miliard korun. Jen o něco více banka za intervence utratila za celý loňský rok.
- Stavební produkce v Česku se loni meziročně snížila reálně o 7,6 %. Kleslo pozemní i inženýrské stavitelství. V úterý o tom informoval Český statistický úřad. V prosinci pak stavebnictví meziročně vzrostlo o 1,9 %, hlavně díky pozemním stavbám.
- Průmyslová výroba v Česku loni meziročně stoupla o 2,9 %. K růstu přispěly zejména automobilový průmysl, kovovýroba a výroba pryžových a plastových výrobků. V samotném prosinci tuzemský průmysl zpomalil růst na 2,7 % z listopadového růstu o 7 %. V úterý o tom informoval Český statistický úřad.
- Export tuzemských firem dosáhl loni rekordních 3,97 bilionu korun, co je meziročně o 2,3 % více. Dovoz se v přeshraničním pojetí snížil o 0,2 %. Závislost české ekonomiky na exportu do zemí Evropské unie loni dál mírně rostla, mířilo tam 83,6 % tuzemského vývozu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
- Bilance zahraničního obchodu ČR skončila loni přebytkem 183,9 miliardy Kč, meziročně o 52,9 miliardy korun vyšším. V úterý to uvedl Český statistický úřad. Český vývoz se loni meziročně zvýšil o 1,4 %, zatímco dovoz klesl o 0,2 %. Za prosinec vykázal zahraniční obchod schodek pět miliard korun, což byl meziročně o 3,8 miliardy horší výsledek.
- Průmyslová výroba v Německu se v prosinci překvapivě snížila, proti předchozímu měsíci zaznamenala pokles o 3 %. To představuje nejprudší meziměsíční propad za téměř osm let. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství.
Výsledková sezóna
- Základní zisk britské ropné společnosti BP se v loňském čtvrtém čtvrtletí více než zdvojnásobil, přesto výrazně zaostal za očekáváním. Zisk vystoupil na 400 milionů dolarů (10,1 miliardy Kč) ze 196 milionů dolarů ve stejném období předchozího roku. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru zisk odhadovali na 560 milionů dolarů. Základní zisk nezahrnuje některé mimořádné položky a výkyvy v hodnotách zásob.
- Výsledky BNP Paribas ve 4Q: Čistý zisk 1,44 miliardy EUR (loni: 665 milionů EUR), výnos vzrostl o 2 % na 10,66 miliardy EUR.
Zdroj: CNBC
Aktuality
