Mark Mobius: Zlato není bublina, mladé trhy porostou a dluhovou krizi nafukují média

Mark Mobius patří mezi nejznámější světové finanční manažery. Od roku 1987 je šéfem fondů rozvíjejících se trhů ve společnosti Franklin Templeton Investments. Nedávno se zúčastnil investiční konference v Brně, kam jej pozvala společnost Ertrag und Sicherheit. Investiční web u toho nemohl chybět, a tak vám přinášíme rozhovor s jednou z nejzářivějších investičních hvězd.
Začněme obecně. Jaký je váš aktuální pohled na světové ekonomické dění?
Mark Mobius (MM): Globální ekonomická situace je podle mě velice dobrá, především díky mladým trhům. Jejich ekonomiky rostou většinou o více než 5 % za rok. Samozřejmě, Evropa má dluhové problémy a Spojené státy na tom nejsou nejlépe, ale stále rostou. Očekávám proto, že by příští rok měly trhy zažít oživení.
Jedním z hlavních témat posledních měsíců je evropská dluhová krize, největší problémy mají Řecko a Itálie. Jaký to má reálný dopad na trhy?
MM: Myslím si, že je celé to šílenství okolo dluhové krize nesmírně nafouklé, hlavně médii. Je to pro ně dokonalé politicko-ekonomické téma. Nemyslím si, že je situace na starém kontinentě tak špatná, jak se jeví. Výnosy dluhopisů sice rostou a lidé mají velký strach, ale uvědomme si, že z dlouhodobého hlediska jsou tyto problémy zanedbatelné. Itálie bude na 100 % schopna reformovat svou měnovou politiku a zbavit se dluhů. To samé v případě Řecka, které podle mého názoru za žádnou cenu neopustí eurozónu. Navíc bude výsledkem těchto problémů mnohem větší sjednocenost Evropy, a právě to pomůže v budoucnu jak evropské ekonomice, tak evropské měně.
Jak se v tomto směru tváříte na pomoc Číny, největšího zástupce mladých trhů?
MM: Pokud Číňané chtějí investovat, je vše v pořádku. Oni však nebudou investovat, pokud pro to nebudou mít dobrý důvod. Rozhodně nebudou kupovat dluhopisy evropských problémových zemí, dokud neproběhnou zásadní měnové reformy. Až k nim dojde, Číňané nebudou jediným státem, který bude ve velkém nakupovat dluhopisy evropských zemí a celkově se podílet na přílivu nového kapitálu do Evropy.
Za poslední roky jsme byli svědky prudkého růstu mladých trhů - právě Číny, ale i Brazílie nebo Indie. Jaký je vůbec hlavní důvod toho, že mladé trhy rostou výrazně rychleji než ty vyspělé?
MM: Důvodů je celá řada. Jedním z hlavních je jednoznačně mladší demografická základna. Dalším důvodem je úroveň, ze které mladé ekonomiky rostou, emerging markets totiž začínají růst na mnohem nižších úrovních než ty vyspělé. To je přirozené.
Dalším významným důvodem je obrovský technologický pokrok. Mladé ekonomiky z něj dokáží těžit, nemusejí proto procházet zdlouhavým technologickým vývojem, jako tomu bylo v Evropě a Spojených státech. Některé státy mohou jednoduše skočit z ničeho přímo do rozvinutých odvětví, jako jsou mobilní telefony a strojírenství. Nemusejí se zkrátka zdržovat s jejich vývojem.
Zaměřme se na největší mladé ekonomiky světa, takzvané země BRIC. Která je vaše nejoblíbenější?
MM: Záleží na tom, co vás přesně zajímá, na dovolenou bych jel asi nejraději do Brazílie (smích). Ale i v investování se orientuji na největší jihoamerickou zemi. V portfoliu máme zastoupenou na prvním místě Brazílii, druhá je Čína. Rusko a Indie jsou na tom ovšem také velice dobře.
Země BRIC patří mezi největší komoditní producenty. Má proto investice do surovin v současnosti smysl?
MM: Určitě. Je ovšem důležité si uvědomit, že jsou země BRIC sice velkými producenty komodit, ať už zemědělských, nebo průmyslových, ale zároveň jich značnou část samy spotřebují. Věřím, že cena většiny komodit poroste, ať už uhlí, platiny, zlata, nebo zemědělských komodit.
Zmínil jste zlato. Je podle vás jeho cena už na spekulativní úrovni? Čeká nás nová bublina?
MM: Ne, nemyslím si. A důvod je jasný - poptávka bude v budoucnu stále na vysoké úrovni, a to nejen u zlata, ale i u stříbra. V Číně a Indii je totiž stále více lidí, kteří chtějí zlato. Průměrné mzdy v těchto ekonomikách porostou, takže poroste i poptávka po zlatě. Je to zvláštní - jakmile mají v těchto zemích co jíst a kde bydlet, chtějí zlato, stříbro nebo jiné drahé kovy.
Mluvíme spolu v České republice, pojďme tedy na chvíli do našeho regionu. Jak podle vás bude vyvíjet ekonomická situace ve střední a východní Evropě v roce 2012?
MM: Východní a střední Evropa, která trpí hlavně problémy západních ekonomik, na tom bude v polovině roku 2012 mnohem lépe. Právě v této době většina evropských problémů pomine a uvidíme rychlejší růst než dosud. A s tím, jak se bude dařit západním ekonomikám, se bude dařit lépe i střední a východní Evropě. Pro Českou republiku je v tomto směru samozřejmě důležité Německo.
Pokud se zaměříme na investování – jaké jsou aktuálně největší rizika, a naopak příležitosti pro drobné investory?
MM: Největším rizikem současnosti je nemít diverzifikované portfolio. To je pro každého investora absolutním základem. Stále je ještě mnoho lidí, kteří mají peníze na jednom místě. Například hodně českých drobných investorů nakupuje pouze česká aktiva jako akcie nebo dluhopisy, a to je obrovská chyba.
Musejí diverzifikovat globálně. Existuje přece tolik aktiv, která můžete mít v portfoliu a nijak vám neuškodí, ba naopak. Velkou příležitostí zůstávají rychle rostoucí mladé ekonomiky, kam by měli investoři kormidlovat své investice.
Stále více lidí investuje krátkodobě. Co si myslíte o čím dál kratším investičním horizontu?
MM: Hodně lidí přemýšlí krátkodobě, máte pravdu. Podle mě je to problém, protože když chcete investovat smysluplně, měli byste věřit dlouhodobým trendům. Je potřeba nakupovat, když je na tom ekonomika špatně. Dobrá nákupní příležitost je proto teď také ve vyspělých ekonomikách. Pak už jen potřebujete velkou dávku trpělivosti. Krátkodobě nemusíte vydělat ani cent, protože trhy mohou dále klesat a jsem si jistý, že ještě mají kam.
Před několika týdny prohlásil český prezident Václav Klaus, že jedna z cest, jak se vyhnout krizi, je více obchodovat s mladými trhy. Souhlasíte s tím?
MM: Absolutně. Česká republika by se měla soustředit na východní trhy. Tamní ekonomiky skýtají mnoho investičních i obchodních příležitostí. Hlavně pak v Indii, Číně, Indonésii, Vietnamu, prostě v zemích, které usilovně hledají výrobní know-how. To jim právě Česká republika může nabídnout. A ještě jeden aspekt musím zmínit – turistický ruch. Mnoho lidí z asijských zemí touží po návštěvě střední a východní Evropy, čehož se dá velice dobře využít.