Evropské akcie v pondělí zakončily obchodování převážně pod nulou

Evropské akciové trhy uzavřely první seanci nového týdne v negativním pásmu. Makroekonomický kalendář byl v pondělí chudší a trhy nezahýbala ani žádná výraznější zpráva ze soukromého sektoru. Investoři proto vyhodnocovali zejména zprávy z víkendového zasedání ministrů zemí G20.
Na sobotní tiskové konferenci zasedání ministrů G20 uvedl německý ministr financí Wolfgang Schäuble, že se zástupci zemí nedohodli ve společném prohlášení na jasné podpoře volného obchodu. Proti byly Spojené státy, které po zvolení Donalda Trumpa prezidentem směřují k výrazným změnám v obchodní politice.
Britský FTSE 100 zpevnil o 0,07 % na 7 429,81 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 0,34 % na 5 012,16 bodu a německý index DAX ztratil 0,35 % na 12 052,9 bodu.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,17 % na 377,68 bodu, když většina jeho sektorů zakončila seanci v mínusu. Nejvíce ztrácely akcie ropných a plynárenských podniků, které dolů stáhl pokles cen ropy. Důvodem nižších cen černého zlata jsou obavy z pokračujícího růstu objemu těžby ropy v USA a z vysokých zásob suroviny, které nezmírnily ani spekulace, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) podporuje prodloužení současné dohody o omezení těžby.
O necelá 2 % klesla britská Tullow oil, jež v závěru minulého týdne oznámila plán na navýšení kapitálu o 607 milionů liber za účelem snížení dluhové zátěže.
Akcie švýcarské banky UBS klesly o necelé procento po zprávě, že bude souzena ve Francii. Banka je podezřelá, že prostřednictvím rozsáhlého systému napomáhala daňovým únikům v první dekádě tohoto století.
Evropské akcie (20. března 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Japonská skupina Asahi převezme Plzeňský Prazdroj k 31. březnu. Transakci už schválila Evropská komise. Za pět pivovarů v Evropě zaplatí Asahi téměř 200 miliard korun. Souhlas komise byl udělen, prvním pracovním dnem nové organizace tedy bude pondělí 3. dubna, potvrdila ČTK informaci serveru Lidovky.cz mluvčí Prazdroje Jitka Němečková.
- Německo i Japonsko podporují volný obchod, shodli se v Hannoveru německá kancléřka Angela Merkelová a šéf japonské vlády Šinzó Abe. Vyslovili se také pro brzké uzavření dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Japonskem.
- Největší francouzská banka BNP Paribas hodlá rozšířit své evropské aktivity v oblasti investičního bankovnictví. Snaží se tak kompenzovat pokles příjmů z drobného bankovnictví na domácím trhu. Banka to uvedla ve svém pondělním prohlášení. Do roku 2020 chce získat nové klienty především v Německu, Británii a ve Skandinávii. Doufá i v 350 nových firemních zákazníků.
- Česká národní banka (ČNB) by mohla ukončit intervence proti posilování koruny dříve než v půlce letošního roku, o které zatím hovoří členové bankovní rady. Při návštěvě Olomouckého kraje to v pondělí řekl prezident Miloš Zeman, který v závěru minulého týdne jednal s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem.
- Nezaměstnanost na Slovensku v únoru klesla na nejnižší úroveň za uplynulých více než osm let. Míra nezaměstnanosti dosáhla 8,39 % oproti 8,64 % v lednu. V pondělí o tom informovalo slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí úřady práce.
Výsledková sezóna
- Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko v loňském roce dosáhla upraveného čistého zisku 342,1 milionu korun. Za předloňský rok vykázala zisk 373,9 milionu korun. Stejně jako v předešlých letech se Kofole dařilo na českém a slovenském trhu, negativní vývoj byl naopak nadále patrný v Polsku.
Zdroj: CNBC
Aktuality

