Francie půjčí Tunisku miliony eur, Libyi chce řešit jen politicky

Francie půjčí Tunisku 135 milionů eur na financování dvou infrastrukturních projektů. Po setkání s francouzským předsedou vlády Bernardem Cazeneuvem to v pátek řekl tuniský premiér Júsuf Šáhid. Cazeneuve se v Tunisu také sešel se svým libyjským protějškem Faízem Sarrádžem, s nímž jednal o nutnosti politického řešení konfliktu v Libyi a také o migračním tlaku na Evropu.
"Francie bude financovat dva projekty, první za 60 milionů eur a druhý za 75 milionů eur," oznámil Šáhid. Peníze, jež poskytne francouzská rozvojová agentura AFD, poputují na stavbu metra a rozšíření vodovodní sítě.
Cazeneuve prohlásil, že Francie bude pokračovat v podpoře Tuniska, které podle něj spustilo odvážné ekonomické reformy na omezení rozpočtových deficitů. Vyzval také zahraniční turisty, aby zemi znovu navštěvovali, a pomohli tak její ekonomice, která stále bojuje s následky předloňských teroristických útoků na hotely v Súse.
"Pomáháme, naše firmy jsou (zde) přítomny, neodešly a neodejdou," uvedl Cazeneuve, jehož citovala agentura AFP. "Současně jsou ale potřeba hospodářské reformy, aby naše společnosti mohly také těžit ze systému, který jim zajistí, že jejich investice budou splaceny," dodal Cazeneuve s tím, že Tunisko je v této věci na dobré cestě.
Tunisko je bývalou francouzskou kolonií a Francie dodnes zůstala jedním z největších obchodních partnerů této severoafrické země.
Co se jednání s libyjským premiérem týče, Cazeneuve mu řekl, že řešení chaosu v Libyi spočívá jedině v dalších politických jednáních znesvářených stran, nikoli ve vojenských krocích. Od obnovené Libye očekává, že dokáže kontrolovat nelegální migraci směrem do Evropy.
I šest let po skončení občanské války v Libyi je země v chaotickém postavení, má dvě vlády a o moc se přetahuje řada uskupení a bojůvek včetně organizace Islámský stát (IS). Nestabilitě předcházela dlouhá vláda autokratického vůdce Muammara Kaddáfího, k jehož svržení přispěly i francouzské nálety z března 2011.
Zdroj: ČTK