ExxonMobil prý usiluje o povolení k obnově těžby v Rusku

Americká ropná společnost ExxonMobil se snaží od americké vlády získat povolení k obnově těžby u Černého moře se svým ruským partnerem, státní firmou Rosněfť. S odvoláním na své zdroje to uvedla agentura AP. ExxonMobil musel těžbu ukončit v roce 2014 kvůli sankcím, které Spojené státy zavedly vůči Rusku. Mluvčí ExxonMobilu se k informacím zdrojů nechtěl vyjádřit.
Žádost ExxonMobilu posuzuje vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jisté je, že bude posuzována velmi podrobně, protože jde o firmu, kterou vedl Rex Tillerson, současný ministr zahraniční USA. V době, kdy firmu řídil, udržoval Tillerson s Ruskem přátelské vztahy.
ExxonMobil podle zdroje AP ministerstvo financí požádal o vyjmutí ze sankcí už v roce 2015, kdy byl prezidentem Barack Obama. Firma zatím dostala tři povolení na omezenou administrativní činnost s Rosněftí.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí uvedl, že Tillerson sám sebe vyjmul na dobu dvou let z účasti na jakýchkoli záležitostech týkajících se ExxonMobilu a není zapojen ani do žádného rozhodování, která se firmy týkají. Tillerson skončil ve funkci generálního ředitele ExxonMobilu koncem loňského roku. Zhruba 20 let se zná s Putinem, který mu v roce 2013 udělil státní vyzamenání.
Podle sankcí zavedených po anexi ukrajinského Krymu v roce 2014 nesmějí americké firmy mimo jiné přesouvat vyspělé technologie pro těžbu z moře a břidlicových formací. Na černé listině se ocitl i Igor Sečin, generální ředitel Rosněfti.
Tillerson ještě jako šéf ExxonMobilu s protiruskými sankcemi nesouhlasil. V roce 2014 akcionářům řekl, že sankce jsou zpravidla neúčinné a způsobují velmi rozsáhlé vedlejší škody.
ExxonMobil se dohodl na společném podniku s Rosněftí v roce 2011. Protiruské sankce už firmu stály stovky milionů dolarů a v roce 2015 ExxonMobil oznámil, že jeho možné ztráty spojené se společným podnikem s Rosněftí by mohly činit až miliardu dolarů. Pokud by sankce byly zrušeny, ExxonMobil by mohl pokračovat v průzkumu a těžbě v lukrativních oblastech v Černém moři, na Sibiři a v arktické části Ruska.
Zdroj: ČTK