Evropské akcie v pátek uzavřely mírně pod nulou, za celý týden však zhruba o 2,5 % stouply

Evropské akciové trhy v závěru týdne mírně klesly. V centru pozornosti investorů byla výsledková sezóna, konkrétně zveřejňování hospodářských výsledků velkých evropských bank. Hojně diskutovaná byla i slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který znovu varoval Severní Koreu, že Spojené státy jsou připraveny zasáhnout, pokud bude Pchjongjang nadále stupňovat napětí na Korejském poloostrově.
Regionální index STOXX Europe 600 v pátek odepsal 0,18 % na 387,09 bodu, za celý týden však o 2,37 % stoupl. K dobrému výsledku mu pomohl zejména výsledek prvního kola prezidentských voleb ve Francii, kde o minulém víkendu vyhrál nezávislý centrista Emmanuel Macron, jenž je zároveň favoritem druhého kola, které se bude konat 7. května. Šéfka Národní fronty Marine Le Penová, jež bude Macronovým soupeřem v boji o křeslo v Elysejském paláci, by podle aktuálních průzkumů dostala 40 % hlasů.
Britský FTSE 100 v pátek přišel o 0,46 % na 7 203,94 bodu (za celý týden +1,43 %), francouzský CAC 40 odevzdal 0,08 % na 5 267,33 bodu (za celý týden +4,11 %) a německý index DAX klesl o 0,05 % na 12 438,01 bodu (za celý týden +3,23 %). Slabší seanci zaznamenaly telekomunikační společnosti, dařilo se naopak sektoru základních materiálů.
Za celý duben STOXX Europe 600 zpevnil o 1,56 %, FTSE 100 klesl o 1,62 %, DAX přidal 1,02 % a CAC 40 posílil o 2,83 %.
Pozornost v pátek poutaly výsledky hospodaření bank UBS, Barclays a Royal Bank of Scotland (RBS). Největší švýcarská banka UBS oznámila, že její čistý zisk v prvním čtvrtletí vzrostl o 79 procent na 1,3 miliardy švýcarských franků, a to zejména díky solidním výsledkům v oblasti investičního bankovnictví a správy majetku. Zisk tak výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 919 milionů švýcarských franků. Akcie UBS díky tomu zdražily zhruba o 2 %.
Odhady analytiků překonaly i výsledky dalších dvou zmiňovaných bank. Britská Barclays v prvním čtvrtletí více než zdvojnásobila hrubý zisk na 1,7 miliardy liber. Konkurenční společnost Royal Bank of Scotland ve stejném období vydělala 259 milionů liber, a vykázala tak první čtvrtletní zisk od roku 2015. Akcie Barclays i přes pozitivní výsledky spadly o zhruba 5 %, RBS si naopak připsala více než 4,5 %.
Z pátečních evropských makrodat stojí za zmínku první odhad dubnové inflace v eurozóně. Index spotřebitelských cen vzrostl o 1,9 % po růstu o 1,5 % v březnu. Jádrový index se meziročně zvýšil o 1,2 % po 0,8% růstu v březnu (revidováno z +0,7 %). Inflace je tedy nyní na úrovni, kde ji chce mít Evropská centrální banka (ECB), která si inflační cíl stanovila těsně pod 2 %.
Evropské akcie (28. dubna 2017), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Finanční skupina J&T, minoritní akcionář petrochemického holdingu Unipetrol, bude žádat na valné hromadě Unipetrolu výplatu vyšší dividendu. Unipetrol navrhuje vyplatit 8,30 Kč na akcii. Podle J&T si může Unipetrol dovolit vyplatit dividendu dvakrát až třikrát vyšší.
- Téměř polovinu českých státních dluhopisů v korunách ke konci března drželi zahraniční investoři. V absolutní částce jde zhruba o 718 miliard z celkových 1,518 bilionu korun dluhopisů vydaných na domácím trhu. Vyplývá to z informací zveřejněných v pátek ministerstvem financí. Na konci loňského roku zahraniční investoři drželi zhruba třetinu dluhopisů.
- Společnost Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi, vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 1 000 korun na akcii. Rozhodla o tom páteční řádná valná hromada. Za rok 2015 akcionáři získali 920 korun.
- Ukončení plánované odstávky prvního bloku Jaderné elektrárny Dukovany posunula firma ČEZ o pět dní na 25. května. Zdržení způsobilo nižší personální pokrytí prací o Velikonoc, které bude i o nadcházejících květnových svátcích, řekl v pátek ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Elektrický proud tento blok do sítě nedodává od 20. ledna. Zbývající tři bloky Dukovan jsou v provozu.
Výsledková sezóna
- Telekomunikační společnost O2 Czech Republic hospodařila v prvních třech měsících letošního roku s čistým ziskem 1,29 miliardy Kč. Výnosy se firmě zvýšily o 2,1 % na 9,22 miliardy Kč. Růst výnosů podpořily vyšší příjmy z O2 TV a mobilních dat a nárůst tržeb na Slovensku.
Slovenský provozovatel sportovních středisek Tatry Mountain Resorts zaznamenal v zimní sezóně 2016/2017 nárůst tržeb o 9,4 %. Na návštěvnosti jeho lyžařských středisek se pozitivně odrazily příznivé podmínky pro zimní sporty.
- Čistý zisk největší švýcarské banky UBS v prvním čtvrtletí vzrostl o 79 procent na 1,3 miliardy švýcarských franků, a to zejména díky solidním výsledkům v oblasti investičního bankovnictví a správy majetku. Zisk výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 919 milionů švýcarských franků.
- Britská bankovní společnost Barclays v prvním čtvrtletí více než zdvojnásobila hrubý zisk na 1,7 miliardy liber. Konkurenční společnost Royal Bank of Scotland (RBS) ve stejném období vydělala 259 milionů liber, vykázala tak první čtvrtletní zisk od roku 2015. Hospodářské výsledky obou podniků překonaly očekávání analytiků.
- Švédský výrobce domácích spotřebičů Electrolux hospodařil se čtvrtletním ziskem 1,54 miliardy švédských korun a překonal očekávání analytiků. Firma v pátek ve svém sdělením uvedla, že se bude snažit omezit náklady kvůli rostoucím cenám surovin.
- Energetická společnost E4U, která v České republice vlastní dvě fotovoltaické elektrárny se souhrnným výkonem 4,4 MWp (výkon solárních panelů v bodě maximálního využití za standardních podmínek), v loňském roce vydělala po zdanění 28,13 milionu Kč. O rok dříve vykázala firma zisk po zdanění 28,409 milionu Kč. Celkové výnosy společnosti dosáhly 74,97 milionu Kč po 74,167 milionu Kč v roce 2015.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Důvěra v českou ekonomiku v dubnu po dvou měsících poklesu stoupla. Meziměsíčně se souhrnný indikátor důvěry zvýšil o 0,8 bodu na 97,4 bodu. Očekávání se zlepšilo mezi podnikateli, když stouplo o bod na 95,1 bodu. Naopak u spotřebitelů důvěra klesla o 0,3 bodu na 108,4 bodu. Meziročně je celková důvěra v hospodářství u podnikatelů i spotřebitelů vyšší. Vyplývá to z v pondělí zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
- MONETA Money Bank vyplatí za loňský rok dividendu přes pět miliard korun, což je 9,80 Kč na akcii před zdaněním. MONETA akcionářům dividendu vyplatí od vstupu na pražskou burzu poprvé.
- Státní dluh Slovenska po zohlednění výkonu ekonomiky loni třetím rokem po sobě klesl, vláda se ale zatím nevymanila z takzvané dluhové brzdy, která má pod hrozbou sankcí bránit vyššímu zadlužení země. Vyplývá to z pondělních údajů Eurostatu a slovenského statistického úřadu, podle kterých Slovensko loni také hospodařilo s nižším než plánovaným schodkem veřejných financí.
- Předseda dozorčí rady energetické společnosti ČEZ Václav Pačes v současné době nesouhlasí s prodejem hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače. Pačes to v pondělí řekl ČTK. Podotkl, že jde o jeho osobní názor. Uvedl, že dozorčí rada ČEZ bude o prodeji jednat na své čtvrteční schůzi. Agentura Reuters minulý čtvrtek uvedla, že podle jejích zdrojů už plánovaný prodej podpořilo představenstvo ČEZ.
- Česká bankovní asociace (ČBA) v aktualizované prognóze ponechala odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,6 procenta. Pro příští rok odhad růstu mírně zlepšila na 2,7 procenta. Ekonomický růst podpoří v obou letech zejména spotřeba domácností. Vyplývá to z prognózy, kterou v úterý ČBA zveřejnila. Loni ekonomika rostla o 2,4 procenta.
- Británie se nemůže spoléhat na to, že její finanční sektor bude součástí případné dohody o volném obchodu s Evropskou unií. Agentuře Reuters to řekli diplomaté EU po vypracování návrhu zásad pro jednání o plánovaném odchodu Británie z unie. Představitelé zbývajících 27 členských zemí EU by tyto zásady měli schválit na sobotním mimořádném summitu.
- Německá vláda zvýšila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 1,5 procenta z dříve předpokládaných 1,4 procenta. Odhad růstu pro příští rok podle vláda zlepšila na 1,7 % z dříve předpokládaných 1,6 %.
- Norsko zdvojnásobilo odhad svých zásob ropy a plynu v arktickém Barentsově moři. Poprvé do něj zahrnulo dříve spornou oblast na hranici s Ruskem. V úterý to oznámil norský ropný regulátor NPD.
- Akcionáři České spořitelny v úterý na valné hromadě schválili rozdělení zisku za rok 2016 a výplatu hrubé dividendy 76 Kč na jednu akcii. Celkově tak bude letos na dividendách vyplaceno 11,552 miliardy Kč. V roce 2015 činila dividenda 84,2 Kč na akcii, když bylo vyplaceno 12,8 miliardy Kč.
- Představenstvo petrochemického holdingu Unipetrol navrhuje letošní valné hromadě firmy výplatu dividendy ve výši 8,30 Kč na akcii. Celkem by tak Unipetrol mezi akcionáře rozdělil 1,5 miliardy korun. Zhruba 47 milionů korun má jít na výplatu dividend z loňského zisku, zbytek (1,46 miliardy korun) má být doplněn z účtu nerozděleného zisku.
- Středeční tisk spekuluje, že na čtvrteční schůzi dozorčí rady ČEZ se najde šest hlasů potřebných k zablokování prodeje Elektrárny Počerady jejímu dodavateli uhlí, společnosti Czech Coal. Ministerstvo financí, které je hlavním oponentem rychlého prodeje Počerad, v dozorčí radě kontroluje čtyři místa ze dvanácti.
- Sázková společnost Fortuna plánuje vstoupit na trhy v Německu, Makedonii, Bosně a Hercegovině a Černé Hoře. Z 90 procent by šlo o akvizice stávajících společností v těchto zemích. Na tiskové konferenci to ve středu uvedl partner Penta Investments, majoritního vlastníka Fortuny, Marek Dospiva. Nyní Fortuna kromě Česka působí na Slovensku, v Polsku, Rumunsku, Chorvatsku a Španělsku.
- Vliv posilujícího kurzu koruny na české banky bude nerovnoměrný, ale zvládnutelný. Ve středu to uvedla mezinárodní ratingová agentura Moody's. Nejvíc případný růst koruny dopadne na českou a slovenskou dceřinou firmu italské skupiny UniCredit a na českou pobočku rakouské Raiffeisen, nejmenší vliv bude mít na ČSOB a Českou spořitelnu, sdělila agentura.
- Evropská centrální banka na svém dubnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. Rozhodnutí ponechat úrokové sazby beze změny se všeobecně očekávalo. Objem programu kvantitativního uvolňování byl tento měsíc podle plánu snížen o 20 miliard eur na 60 miliard eur měsíčně. Guvernér ECB Mario Draghi na tiskové konferenci řekl, že ožívání ekonomiky pokračuje a sílí, jedním dechem ale dodal, že potřeba podpůrné politiky přetrvává.
- Ekonomická nálada v eurozóně je v dubnu nejlepší za téměř deset let. Její souhrnný index vystoupil na 109,6 bodu z březnových 108 bodů a je nejvyšší od srpna 2007. Oznámila to ve čtvrtek Evropská komise. Nárůst optimismu jde napříč sektory i zeměmi a výsledek překonal očekávání analytiků. Ti v anketě agentury Reuters v průměru očekávali růst indexu na 108,1 bodu.
- Růst cen v Německu v dubnu zrychlil více, než se očekávalo. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie se míra inflace dostala na dvě procenta, a přesáhla tak cíl Evropské centrální banky. Ve své předběžné zprávě to ve čtvrtek uvedl německý statistický úřad. Zvyšovaly se zejména ceny energií a potravin. V březnu míra inflace činila 1,5 %.
- Ruská plynárenská společnost Gazprom zvýšila svůj požadavek vůči ukrajinské energetické firmě Naftogaz na vyrovnání údajného dluhu za dodávky plynu. Nyní po Naftogazu požaduje už 37 miliard dolarů za dodávky plynu od roku 2012 místo původních 31,8 miliardy USD. Ruská firma podle svého čtvrtečního vyjádření očekává, že o věci rozhodne 30. června stockholmský arbitrážní soud.
- Slovensko a Bělorusko chtějí prohloubit vzájemnou spolupráci zejména v hospodářské oblasti. Po čtvrteční schůzce s běloruským premiérem Andrejem Kabjakovem to novinářům řekl předseda slovenské vlády Robert Fico. Užší spolupráci očekává například ve zbrojařském průmyslu, energetice či v zemědělství.
Výsledková sezóna v tomto týdnu
- Nizozemskému výrobci elektroniky Philips se zvýšil čtvrtletní zisk o 18 procent na 442 milionů eur, a překonal tak očekávání. Firmě se daří snižovat náklady. Tržby ale rostly jen zvolna, vyplývá z pondělního oznámení společnosti.
- Čtvrtletní provozní zisk výrobce nákladních aut Volvo se zvýšil více, než se čekalo. Stoupl na 7 miliard švédských korun (19,5 miliardy Kč) z loňské 4,5 miliardy za stejné období. Vyplývá to z úterního prohlášení podniku. Analytici v průzkumech přitom počítali jen se ziskem 5,32 miliardy SEK.
- Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní první čtvrtletí čistou ztrátu 11,07 milionu USD. O rok dříve firma hospodařila ve stejném období se ztrátou 40,44 milionu USD. Silný výsledek společnost vykázala na úrovni provozního zisku.
- Investiční skupina Penta Investments loni zvýšila čistý zisk o 25 procent na 6,78 miliardy korun. Tržby meziročně stouply o 4 procenta na 151,2 miliardy korun. Na růstu se vedle výkonu jednotlivých firem skupiny podílel prodej společnosti Gimborn a první stavby Penty v ČR - Florentina. Oznámili to zástupci společnosti na středeční tiskové konferenci.
- Čistý zisk německé automobilové skupiny Daimler za první čtvrtletí vzrostl v meziročním srovnání na dvojnásobných 2,8 miliardy eur. Tržby koncernu se díky silným prodejům nových verzí vozů Mercedes-Benz zvýšily o 11 procent na 38,8 miliardy eur. Společnost ve středu předpověděla "výrazný nárůst" zisku i tržeb za celý letošní rok.
- Švýcarská banka Credit Suisse ve středu oznámila, že v prvním čtvrtletí dosáhla čistého zisku 596 milionů švýcarských franků, což je výrazně lepší číslo než očekávali analytici. Tržby se za čtvrtletí zvýšily o 19 procent na 5,5 miliardy franků. K dobrému výsledku přispěly zejména divize správy majetku a globálních trhů. Ve stejném období před rokem banka zaznamenala čistou ztrátu 302 milionů franků.
- Provozní zisk italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) v prvním čtvrtletí vzrostl meziročně o 11 procent na 1,54 miliardy eur. To je lepší výsledek, než se čekalo. Firma ve středu uvedla, že hospodaření zlepšila ve všech regionech s výjimkou Latinské Ameriky. Potvrdila také výhled na celý rok.
- Petrochemický holding Unipetrol v letošním prvním čtvrtletí hospodařil se ziskem 2,83 miliardy Kč, tržby společnosti vyskočily o 69 % na 29,85 miliardy Kč.Čísla byla podpořena obnovením standardního provozu firmy po mimořádné události v Chemparku Záluží z léta 2015. Společnost také zaúčtovala miliardu korun, kterou získala jako odškodnění za loňskou nehodu v rafinérii v Kralupech nad Vltavou.
- Čistý zisk největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank v prvním čtvrtletí vzrostl o 143 procent na 575 milionů eur. Firma těžila z nižších nákladů na právní spory a z oživení obchodování s dluhopisy. Zisk překonal očekávání analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali na 522 milionů eur.
- Provozní zisk evropského výrobce letecké techniky Airbus v prvním čtvrtletí bez zahrnutí jednorázových položek klesl o 52 % na 240 milionů eur. Za poklesem zisku stály nižší ceny a naopak vyšší náklady. Firma však ve čtvrtek potvrdila své cíle na celý letošní rok.
- Čistý zisk polské rafinérské společnosti PKN Orlen v prvním čtvrtletí vzrostl na 1,92 miliardy zlotých (12,2 miliardy Kč) z 337 milionů zlotých před rokem.To je nárůst o 470 %. PKN je majitelem českého Unipetrolu.
- Největší německá letecká společnost Lufthansa se v prvním čtvrtletí na provozní úrovni překvapivě vrátila k zisku, zejména díky příznivým výsledkům divizí pro nákladní přepravu a údržbu. Firma ve čtvrtek oznámila, že její provozní zisk dosáhl 25 milionů eur po ztrátě 53 milionů eur před rokem.
- Ruská plynárenská společnost Gazprom v loňském roce zvýšila čistý zisk o 21 procent na 951,6 miliardy rublů (411,5 miliardy Kč). Zisk tak překonal očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 929 miliard rublů, uvedla v čtvrtek agentura Reuters. Tržby zůstaly bez výraznějších změn na 6,1 bilionu rublů (2,6 bilionu Kč).
- Výsledky Lloyds Banking Group v 1Q: Čistý zisk 766 milionů GBP (loni: 405 milionů GBP) tržby 4,38 miliardy GBP (meziročně +1 %).
- Výsledky AstraZeneca v 1Q: Čistý zisk 537 milionů USD (loni 646 milionů USD), tržby 5,41 miliardy USD (odhad: 5,4 miliardy USD).
- Výsledky Bayer v 1Q: Čistý zisk 2,08 miliardy eur (loni: 1,51 miliardy eur, odhad: 1,85 miliardy eur), tržby (13,24 miliardy eur, meziročně +12 %).
- Výsledky BASF v 1Q: Čistý zisk 1,71 miliardy eur (loni: 1,39 miliardy eur, odhad: 1,59 miliardy eur), tržby 16,86 miliardy eur (meziročně +19 %).
- Zisk švýcarské centrální banky v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl skoro o dvě pětiny na 7,9 miliardy švýcarských franků. Za růstem stály příjmy z rozsáhlých devizových rezerv, které SNB nahromadila v rámci snahy o oslabení švýcarské měny. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy banky.
- Francouzské energetické společnosti Total se meziročně zvýšil čistý čtvrtletní zisk o 56 procent na 2,6 miliardy dolarů. Podle svého čtvrtečního vyjádření společnost těžila ze snížení nákladů, k nimž ji vedl pokles cen ropy. Firma zároveň oznámila, že obnoví svůj první velký projekt od roku 2014.
Zdroj: CNBC