Americké akcie v pondělí posílily a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite vystoupily na nové rekordy

Americké akcie zahájily týden růstem a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite se během dne vyšplhaly na nová rekordní maxima. Energetické podniky těžily z růstu cen ropy, za nímž stály vyhlídky na prodloužení dohody o omezení dodávek suroviny na trh. Rozsáhlý kybernetický útok, který po celém světě zasáhl továrny, nemocnice, obchody i školy, podpořil akcie firem zaměřených na kybernetickou bezpečnost.
Index Dow posílil o 0,41 % na 20 981,94 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,48 % na nové zavírací maximum 2 402,32 bodu a Nasdaq Composite se zvýšil o 0,46 % na nové zavírací maximum 6 149,67 bodu. Absolutní rekord posunuly S&P 500 na 2 404,05 bodu a Nasdaq Composite na 6 153,04 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,19 % na 10,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 2,341 %.
V plusu skončily všechny hlavní sektory indexu S&P 500, nejvýrazněji stouply odvětví základních materiálů, energetický sektor a finanční odvětví. Jen nepatrně zpevnil sektor cyklického spostřebního zboží.
Americké akcie (15. května 2017), zdroj: Google
Akcie největší veřejně obchodované ropné firmy světa ExxonMobil (+0,3 %) posílily o tři desetiny procenta a akcie konkurenta Chevron (+0,84 %) si připsaly zhruba osm desetin procenta poté, co ceny ropy vystoupily na nejvyšší úrovně za více než tři týdny po zprávě o tom, že Saúdská Arábie a Rusko se shodují na potřebě prodloužit dohodu o omezení těžby černého zlata do března 2018.
V indexu Dow nejvýrazněji stouply akcie farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (+2,71 %), technologického podniku Cisco Systems (+2,33 %) a výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+1,7 %). Nedařilo se naopak cenným papírům mobilního operátora Verizon Communications (-1,00 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,79 %) nebo mediálního konglomerátu Walt Disney (-0,51 %).
Na obchodování neměl výraznější dopad nedělní test balistické rakety v Severní Koreji. Kybernetický útok, který od pátku zasáhl zřejmě až 300 tisíc počítačů ve 150 zemích, se pro investory stal impulzem pro nákup akcií firem zaměřených na kybernetickou bezpečnost.
Vzhůru zamířily například akcie společností FireEye (+7,51 %), Symantec (+3,19 %) nebo Palo Alto Networks (+2,7 %).
Dolar oslabil, ropa výrazně zdražila
Na devizových trzích americký dolar oslaboval, dolů jej táhly slabé údaje o současných podnikatelských podmínkách ve státě New York. Index klesl na -1 bod z dubnových +5,2 bodu, a poprvé od loňského října se tak dostal do záporného pásma. Analytici přitom v anketě agentury Reuters uváděli, že čekají nárůst indexu na +7 bodů.
Euro se vůči dolaru po zveřejnění indexu vyšplhalo na týdenní maximum 1,0989 USD. Kolem 22.00 SELČ pak jednotná evropská měna vykazovala nárůst o zhruba 0,4 % na 1,098 USD.
Ceny ropy se v pondělí prudce zvyšovaly, během dne přidávaly až 3 % a dostaly se nejvýše za zhruba tři týdny. Reagovaly tak na postoj zástupců Saúdské Arábie a Ruska, podle kterých by dohoda o omezení těžby měla být prodloužena až do března příštího roku. Barel severomořské ropy Brent kolem 20.00 SELČ zdražoval o 2,9 % na 52,14 USD a cena lehké americké ropy WTI rostla o 3,2 % na 49,16 USD za barel.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Vlády by měly k poslednímu masivnímu kybernetickému útoku, který v pátek zasáhl přinejmenším 150 zemí světa, přistupovat jako k varování před riziky a slabinami, které samy nahromadily. Řekl to prezident přední softwarové společnosti Microsoft Brad Smith. Nejnovější "vyděračský" virus napadl počítače s operačním systémem Windows od Microsoftu, zejména ty se systémem Windows XP, který už firma několik let nepodporuje.
Americká investiční banka JPMorgan Chase koupila v irském Dublinu novou administrativní budovu až pro tisíc zaměstnanců. Podle dohadů tam kvůli brexitu přesune lidi z Londýna.
Americký maloobchodní gigant Wal-Mart Stores čelí žalobě kvůli svému přístupu k těhotným zaměstnankyním. Firma podle žaloby odmítala jejich žádosti o omezení zdvihání těžkých předmětů, šplhání po žebřících a dalších potenciálně nebezpečných povinností. V pondělí o tom informovala agentura Reuters.
- Ratingová agentura Moody's koupí za zhruba 3,27 miliardy USD nizozemského poskytovatele finančních informací Bureau van Dijk . Posílí tak své aktivity v oblasti výzkumu, dat a analýz a rozšíří také svou klientskou základnu.
- Index podnikatelské aktivity ve zpracovatelském sektoru podle newyorského Fedu v květnu výrazně klesl na -1 bod z +5,2 bodu v dubnu. Analytici naopak očekávali růst tzv. Empire State indexu na +7 bodů.
- Index amerického trhu s nemovitostmi od NAHB v květnu stoupl na 70 bodů (odhad: 68 bodů, duben: 68 bodů).
- JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Johnson & Johnson na "overweight" z "neutral", jejich cílovou cenu zvýšila na 140 ze 133 USD.
- RW Baird snížila doporučení na akcie J.C. Penney na "neutral" z "outperform", jejich cílovou cenu snížila na 5 z 8 USD.
- RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií Broadcom na 250 z 240 USD.
- Oppenheimer zvýšila cílovou cenu akcií Amazon na 1 100 z 970 USD.
- Deutsche Bank zvýšila doporučení na akcie Starbucks na "buy" z "hold".
- Morgan Stanley snížila doporučení na akcie Tesla na "equal weight" z "overweight".
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK