Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, trhy čekají na čtvrteční zasedání kartelu OPEC

Evropské akciové trhy uzavřely středeční seanci smíšeně. Investoři vyhodnocovali pololetní zprávu ECB o finanční stabilitě eurozóny a netrpělivě vyhlíželi večerní zveřejnění záznamu z posledního zasedání americké centrální banky. Pozornost trhů rovněž poutá čtvrteční zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).
Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,09 % na 392,37 bodu, když v plusu uzavřela většina jeho sektorů. Britský FTSE 100 stoupl o 0,4 % na 7 514,9 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,13 % na 5 341,34 bodu a německý index DAX rovněž odepsal 0,13 % (12 642,87 bodu).
Dařilo se akciím evropských aerolinek, kterým pomohla slova šéfa irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair Holdings (+1,25 %) Michaela O'Learyho, jenž prohlásil, že výsledky hospodaření, které společnost zveřejní v příštím týdnu, investory potěší. Pozitivně působilo také zvýšení doporučení na akcie britské nízkonákladové aerolinky easyJet (+1,4 %) od investiční banky Liberum.
Hospodářské výsledky ve středu reportoval britský maloobchodní řetězec Marks & Spencer. Jeho hrubý zisk se v uplynulém finančním roce propadl o téměř dvě třetiny na 176,4 milionu liber, výsledky však překonaly očekávání analytiků. Akcie M&S zakončily obchodování se ztrátou zhruba 0,7 %.
Evropské akcie (24. května 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Důvěra v českou ekonomiku se v květnu téměř nezměnila. Meziměsíčně se souhrnný indikátor důvěry snížil o 0,2 bodu na 97,2 bodu. Očekávání se mírně zhoršilo mezi podnikateli, kleslo o 0,2 bodu 94,9 bodu. U spotřebitelů se důvěra nezměnila a zůstala na 108,4 bodu. Meziročně je celková důvěra v hospodářství, u podnikatelů i spotřebitelů vyšší. Vyplývá to ze středečních údajů Českého statistického úřadu.
- Odchod Británie z Evropské unie by neměl představovat výraznější riziko pro finanční stabilitu eurozóny. Ve středu to uvedla Evropská centrální banka (ECB) ve své pololetní zprávě o finanční stabilitě.
- Češi zůstávají skeptičtí k budoucnosti Evropské unie a přetrvává u nich odmítavý postoj k zavedení eura v Česku. V budoucnost sjednocené Evropy věří 39 procent lidí, před rokem jich bylo o 3 procentní body méně. Pro přijetí eura se vyslovilo 21 procent veřejnosti, loni to bylo 17 procent. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Skotsko získalo v loňském roce rekordní počet zahraničních investic a po Londýnu bylo opět nejoblíbenější destinací zahraničních investorů v Británii. Nicméně přírůstek investic podstatně zaostal za rokem 2015. Vyplývá to z šetření společnosti EY, z něhož čerpal server BBC.
Výsledková sezóna
- Hrubý zisk britského maloobchodního řetězce Marks & Spencer (M&S) se v uplynulém finančním roce propadl o téměř dvě třetiny na 176,4 milionu liber. Ve středu to oznámila firma, která působí rovněž v České republice. Hospodářské výsledky podniku byly podle serveru BBC zasaženy poklesem prodeje oblečení a náklady na otevírání nových potravinářských obchodů.
- Čistý zisk největší ruské banky Sberbank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o více než dvě pětiny na rekordních 166,6 miliardy rublů. Ve středu to oznámila firma, která působí také na českém trhu.
Zdroj: CNBC