Evropské akcie v pátek zlevnily, mírně klesly i za celý týden

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, níže je poslaly efekty čtvrtečního propadu cen ropy. Na britskou libru pak dolehla slábnoucí podpora britské premiérky Theresy Mayové. Britské akcie naopak díky slabší měně výrazně stouply.
Lehce v plusu zakončily poslední seanci týdne defenzivní sektory, konkrétně odvětví telekomunikací, potravinářství a zdravotní péče. Výrazně naopak klesl energetický sektor a nedařilo se ani akciím bank. Francouzská Société Générale i německé finanční domy Deutsche Bank a Commerzbank ztratily více než 1,5 %.
Britský FTSE 100 si v pátek polepšil o 0,4 % na 7 547,63 bodu (za celý týden +1,03 %), během seance navíc vystoupal na historické maximum 7 554,21 bodu, k čemuž mu pomohl pokles libry, který byl způsoben novým předvolebním průzkumem. Ten ukázal, že britská Konzervativní strana premiérky Theresy Mayové by aktuálně získala "pouze" 43 % hlasů. Labouristy by nyní volilo 38 % voličů, což je výrazně více než před měsícem.
Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,2 % na 391,35 bodu, za celý týden pak přišel o 0,04 %. Francouzský CAC 40 odepsal 0,01 % na 5 336,64 bodu (za celý týden +0,23 %) a německý DAX ztratil 0,15 % na 12 602,18 bodu (za celý týden -0,29 %).
Pozornost investorů se v pátek soustředila také na summit zemí G7, který se koná v jihoitalské Taormině na Sicílii a skončí v sobotu. Světoví lídři jednají o boji proti terorismu, klimatických změnách, mezinárodním obchodu, migraci nebo otázce hospodářského rozvoje Afriky. Přítomen je i americký prezident Donald Trump, který se rozchází v názorech s ostatními vrcholnými představiteli u řady témat.
Evropské akcie (26. května 2017), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Český stát by za určitých podmínek mohl převzít dvě dceřiné firmy energetické skupiny ČEZ provozující jaderné elektrárny a zodpovědnost za výstavbu nových reaktorů, řekl v rozhovoru pro deník Právo generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Výhodou by podle něj bylo to, že ceny elektřiny z nových bloků by mohly být až o 50 % nižší.
- Na londýnskou burzu v pátek úspěšně vstoupily akcie britského dodavatele softwaru pro finanční sektor Alfa Financial. Tržní hodnota firmy dosáhla díky prudkému růstu jejích akcií 975 milionů liber, což znamená letos zatím největší primární emisi v Londýně.
- Německý dodavatel automobilových součástek Bosch je vyšetřován v kauze možných manipulací s emisemi automobilkou Daimler. Informaci listu Handelsblatt v pátek podle agentury Reuters potvrdila německá prokuratura.
- Jakkoli se zdálo, že letošek bude pro euro katastrofou, teď má našlápnuto ke svému nejlepšímu roku za desetiletí, píše agentura Bloomberg. V tomto týdnu se euro vůči dolaru dotklo nejvyšší úrovně za šest měsíců a má na to se v prvním pololetí stát nejvýkonnější měnou ve skupině deseti nejvyspělejších ekonomik G10.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje úpravou stanov na červnové valné hromadě firmy posílit postavení dozorčí rady společnosti. Vyplývá to z podkladů pro valnou hromadu ČEZ, která se uskuteční 21. června. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž v pondělí ČTK potvrdil, že souhlas dozorčí rady má představenstvo ČEZ nově potřebovat u investic nad půl miliardy korun realizovaných dceřinými firmami ČEZ. Dosud měla tuto povinnost jen mateřská ČEZ a.s., dceřiné firmy o akvizicích radu pouze informovaly.
- Německá firma Volkswagen a čínská skupina JAC Motor začnou společně vyrábět elektromobily. Podle svého pondělního prohlášení dostaly povolení od čínských regulačních orgánů.
- Česká republika by se měla letos a v příštím roce snažit o udržitelnost svých veřejných financí, především v souvislosti se stárnutím populace, které zatěžuje důchodový a zdravotnický systém. V pondělí to uvedla Evropská komise ve svých doporučeních kroků, které by měla ČR udělat ke zlepšení svého hospodářského růstu. Zmíněna byla také potřeba účinnějšího vynakládání veřejných prostředků, především prostřednictvím silnějšího boje s korupcí a neefektivní praxí při veřejných zakázkách.
- Německo a Francie budou hledat cesty, jak sblížit daňovou politiku obou zemí a pokročit v integraci eurozóny. Na tiskové konferenci po společném jednání v Berlíně to v pondělí řekli německý ministr financí Wolfgang Schäuble a jeho francouzský protějšek Bruno Le Maire.
- Členské státy Evropské unie by měly aktuálního hospodářského růstu využít ke strukturálním reformám, investicím a konsolidaci státních rozpočtů. V pravidelném jarním balíčku doporučení pro posílení oživení ekonomik evropské osmadvacítky to v pondělí uvedla Evropská komise.
- Finská společnost Nokia a americká technologická firma Apple urovnaly patentový spor a podepsaly novou mnohaletou licenční dohodu. Zpráva překvapila investory, kteří očekávali, že spor mezi oběma společnostmi oznámený loni v prosinci se povleče dlouhou dobu, napsala agentura Reuters.
- Zájem o převzetí německých firem ze strany zahraničních investorů je znovu rekordní. Přispívá k tomu množství hotovosti, které se nahromadilo za léta hospodářského oživení. Čínská převzetí německých technologických firem nicméně budí obavy, napsala agentura DPA.
- Ministři financí členských zemí eurozóny se v pondělí nedokázali dohodnout na uvolnění další části finanční pomoci pro silně zadlužené Řecko ani na zmírnění dluhové zátěže Řecka. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem však podle agentury Reuters uvedl, že dohoda je již blízko a jednání by mohla být dokončena na příštím zasedání ministrů za tři týdny.
- Německá ekonomika v prvním čtvrtletí roku potvrdila původní odhad zrychlení tempa růstu na 0,6 % z 0,4 % v minulém čtvrtletí. Tahounem růstu byly zvýšené investice ve strojírenství, silný export a stavebnictví a masivní spotřeba domácností a státu. V úterý to uvedl německý statistický úřad.
- Důvěra v českou ekonomiku se v květnu téměř nezměnila. Meziměsíčně se souhrnný indikátor důvěry snížil o 0,2 bodu na 97,2 bodu. Očekávání se mírně zhoršilo mezi podnikateli, kleslo o 0,2 bodu 94,9 bodu. U spotřebitelů se důvěra nezměnila a zůstala na 108,4 bodu. Meziročně je celková důvěra v hospodářství, u podnikatelů i spotřebitelů vyšší. Vyplývá to ze středečních údajů Českého statistického úřadu.
- Odchod Británie z Evropské unie by neměl představovat výraznější riziko pro finanční stabilitu eurozóny. Ve středu to uvedla Evropská centrální banka (ECB) ve své pololetní zprávě o finanční stabilitě.
- Češi zůstávají skeptičtí k budoucnosti Evropské unie a přetrvává u nich odmítavý postoj k zavedení eura v Česku. V budoucnost sjednocené Evropy věří 39 procent lidí, před rokem jich bylo o 3 procentní body méně. Pro přijetí eura se vyslovilo 21 procent veřejnosti, loni to bylo 17 procent. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Skotsko získalo v loňském roce rekordní počet zahraničních investic a po Londýnu bylo opět nejoblíbenější destinací zahraničních investorů v Británii. Nicméně přírůstek investic podstatně zaostal za rokem 2015. Vyplývá to z šetření společnosti EY, z něhož čerpal server BBC.
- Hrubý domácí produkt (HDP) Spojeného království se v prvním čtvrtletí zvýšil oproti předchozím třem měsícům pouze o 0,2 %, tedy nejnižším tempem za poslední rok. Oznámil to ve čtvrtek tamní statistický úřad. Opravil tak odhad z konce dubna, podle kterého tempo růstu činilo 0,3 %. Na spotřebitelské výdaje, které byly v posledních letech klíčovým motorem růstu britské ekonomiky, má negativní dopad stoupající inflace.
- Španělská ekonomika v prvním čtvrtletí dál rostla vysokým tempem, zčásti díky silnému vývozu do všeobecně oživujících evropských ekonomik. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu zrychlil na 0,8 % z 0,7 % v předešlém čtvrtletí a meziroční tempo zůstalo na třech procentech. Oznámil to ve čtvrtek španělský statistický úřad.
- Italské aerolinky pod nucenou správou Alitalia zavedou částečnou nezaměstnanost. Nuceně doma tak bude muset zůstat 1 358 z 12 500 zaměstnanců. Společnost ve čtvrtek uvedla, že o tom dopisem informovala italskou vládu a odbory. V neděli podle agentury AP hodlá část zaměstnanců Alitalia stávkovat, ve stejný den navíc stávku plánují rovněž italští letoví dispečeři.
- Italský soud přijal hromadnou žalobu o náhradu škody na německou automobilku Volkswagen kvůli podvodům s emisemi u vozů s naftovým motorem. Žalobu podala jménem spotřebitelů skupina na ochranu spotřebitelů Altroconsumo a týká se všech modelů Volkswagenu, tedy i modelů Škoda, Audi a Seat. Oznámila to v prohlášení skupina Altroconsumo.
- Německá prokuratura, která v úterý prohledala kanceláře automobilky Daimler v souvislosti s kauzou možných manipulací s emisemi, vyšetřuje také zaměstnance dodavatelské společnosti Bosch. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na informace listu Handelsblatt.
- Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se rozhodla prodloužit dohodu o omezení těžby černého zlata o devět měsíců do března příštího roku. K dohodě se po jednáních ve Vídni později připojila také zhruba desítka dalších zemí mimo ropný kartel v čele s Ruskem, řekli delegáti agentuře Reuters. Ceny ropy reagovaly na všeobecně očekávanou zprávu výrazným poklesem, protože trh doufal v prohloubení těžebních škrtů.
Výsledková sezóna v tomto týdnu
- Pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group vykázala za první čtvrtletí letošního roku čistý zisk 69,1 milionu eur při hrubém předepsaném pojistném 2,72 miliardy eur. Oba výsledky jsou meziročně mírně lepší, čistý zisk stoupl o 2,7 %, objem hrubého předepsaného pojistného se zvýšil o 0,5 %.
- Britské tiskárně cenin De La Rue, která je největším komerční tiskárnou bankovek na světě, stoupl v loňském fiskálním roce zisk před zdaněním o 6 procent. Důvodem však byly převážně nižší mimořádné náklady a po úpravě o mimořádné položky zisk zůstal téměř beze změny, činil 58,7 milionu liber. Firma se snaží rozšířit své podnikání, protože trh s bankovkami je v poslední době nasycen, což způsobilo, že společnost v posledních letech musela vydat několik varování před dalším vývojem zisku. Příjmy loni mírně rostly, uvedl list Financial Times.
- Hrubý zisk britského maloobchodního řetězce Marks & Spencer (M&S) se v uplynulém finančním roce propadl o téměř dvě třetiny na 176,4 milionu liber. Ve středu to oznámila firma, která působí rovněž v České republice. Hospodářské výsledky podniku byly podle serveru BBC zasaženy poklesem prodeje oblečení a náklady na otevírání nových potravinářských obchodů.
- Čistý zisk největší ruské banky Sberbank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o více než dvě pětiny na rekordních 166,6 miliardy rublů. Ve středu to oznámila firma, která působí také na českém trhu.
- Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air v uplynulém finančním roce, který skončil 31. března, zvýšila zisk o 28 procent na rekordních 246 milionů eur. Firma ve čtvrtek rovněž oznámila, že v novém finančním roce počítá s nárůstem zisku na 250 až 270 milionů eur.
Zdroj: CNBC