Egypt se potýká s velmi rychlým nárůstem počtu obyvatel

V Egyptě se za posledních deset let narodilo asi 20 milionů dětí. Vyplývá to ze sčítání lidu, které sice ještě neskončilo, ale už jsou známy základní údaje. Informovala o nich agentura AP, podle jejíchž zdrojů to dokazuje, že selhala státní politika rodičovského plánování.
Mnoho dětí se narodilo od revolučního roku 2011, kdy byl svržen prezident Husní Mubarak. Současná vláda se podle AP sociálním problémům nevěnuje dostatečně, protože se soustřeďuje na ekonomické otázky a na boj s radikálním islámem.
Šokující nárůst počtu obyvatel v nejlidnatější arabské zemi, která je domovem více než 93 milionů lidí, podle AP znamená, že vzniká generace, která bude mít jen malé vyhlídky na práci a bude odkázaná na vládní pomoc. "Za deset let jsme vytvořili něco, co lze považovat za zcela novou zemi," řekl koordinátor sčítání lidu Husajn Sajíd.
Konečné výsledky sčítání lidu budou zveřejněny v srpnu. Pracovníci obcházejí několik měsíců domácnosti a zajímají se nejen o počet jejích obyvatel, ale také o majetkové poměry, což má vládě pomoci rozhodnout o správném zaměření příspěvků na jídlo a palivo.
Rychlost přírůstku populace o dva miliony osob ročně by byla zátěží i pro bohatší a ekonomicky nezávislou zemi. Egypt není ekonomicky soběstačný, v minulých letech obdržel miliardy dolarů pomoci od zemí z oblasti Perského zálivu. Když se loni tok peněz z tohoto zdroje snížil, musela se Káhira obrátit na Mezinárodní měnový fond a vyjednat půjčku 12 miliard dolarů.
Bude-li nárůst populace pokračovat nynějším tempem, státní příspěvky budou pro lidi příliš nízké, což zvýší nebezpečí vzniku sociálních nepokojů.
Na příjmy a majetkové poměry lidé nejsou přímo dotazováni, tyto záležitosti se zjišťují nepřímo otázkami, zda je v rodině auto, klimatizace nebo mikrovlnná trouba. V rozlehlé káhirské čtvrti Gíza jsou mimořádně početné rodiny a většina z nich domy ochlazuje pouze větrákem.
Zejména na egyptském venkově je dlouhá tradice velkých rodin, na děti se pohlíží jako na budoucí pracovní sílu. Rodí-li se dívky, snaží se rodiče o zplození chlapců, protože v budoucnu přinesou do rodiny asi více peněz než dcery.
Od roku 1960 se počet občanů Egypta ztrojnásobil. V 80. letech přibývalo lidí ročně o téměř tři procenta. Za Mubarakovy vlády byl zahájen program rodičovského plánování, díky němuž se podařilo tento ukazatel stlačit pod dvě procenta. Teď ale znovu vystoupil na 2,5 procenta.
Zdroj: ČTK