Evropské burzy v úterý klesly, akcie francouzské EDF zlevnily o 4 %

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely v červených číslech pod vlivem rostoucího geopolitického napětí, které vyvolal další severokorejský test balistické rakety. Investoři se tak odklonili od rizikovějších akcií k bezpečnějším aktivům, jako je zlato.
KLDR oznámila, že v úterý vůbec poprvé úspěšně vyzkoušela mezikontinentální balistickou raketu. Spojené státy a Jižní Korea předtím uvedly, že střela, kterou Pchjongjang vypálil ze svého území a která dopadla do Japonského moře, byla raketou středního doletu. Pchjongjang rovněž tvrdí, že nyní je schopen zasáhnout prakticky jakékoliv místo na Zemi.
Při relativně nízké obchodní aktivitě evropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,29 % na 382,3 bodu. Nedařilo se zejména sektorům utilit a telekomunikací. Odvětví základních materiálů sice začalo v mínusu, ztráty v průběhu seance ale nakonec umazalo. Britský FTSE 100 odevzdal 0,27 % na 7 357,23 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,4 % na 5 174,9 bodu a německý DAX spadl o 0,31 % na 12 437,13 bodu.
Akcie francouzské státní energetické skupiny EDF zlevnily zhruba o 4 % po tom, co společnost zvýšila odhad nákladů na výstavbu britské jaderné elektrárny Hinkley Point C o 1,5 miliardy liber na 19,6 miliardy liber. Banka HSBC v návaznosti na to snížila doporučení na akcie EDF.
Americké akciové trhy v úterý zůstaly kvůli oslavám Dne nezávislosti zavřené.
Evropské akcie (4. července 2017) Zdroj: CNBC
Ceny ropy na světovém trhu v úterý lehce stouply, severomořská ropa Brent zpevňuje už devět dní, nejdéle od července 2009. Výraznějšímu růstu zabránily technické faktory a ceny se stabilizovaly. Barel severomořské ropy Brent se kolem 17.40 prodával za 49,72 USD, a byl tak dražší o 0,08 %, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) přidávala 0,17 % na 47,15 USD za barel.
Na trhu je nicméně patrný obrat. Koncem května a většinu června byla nálada na trhu vesměs pesimistická kvůli růstu těžby ropy v USA a pochybnostem ohledně schopností Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snížit dostatečně těžbu a dosáhnout zvýšení cen. Omezení americké těžební aktivity koncem června však dodalo trhu optimismu a ceny ropy nyní nejsou pod žádným zjevným tlakem.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Německá automobilová značka Volkswagen se po více než 17 letech vrací na íránský trh. Firma v úterý oznámila, že od srpna začne v Íránu prodávat automobily VW Tiguan a VW Passat. Írán se loni v lednu zbavil hospodářských sankcí, které na něj kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu před lety uvalily Spojené státy a Evropská unie.
- Každá druhá německá firma se obává o svou budoucnost kvůli vývoji světového hospodářství. Podle úterní zprávy Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK), která se dotazovala 4 000 firem, je jich více než kdy dřív. Jako důvody firmy uvádějí jednání o vystoupení Británie z Evropské unie a ochranářskou politiku Spojených států, napsala agentura DPA.
- Zahraniční obchod Česka skončil v květnu přebytkem 14,3 miliardy korun. Je to meziroční pokles o 2,8 miliardy korun. Výsledek příznivě ovlivnil zejména růst přebytku obchodu s motorovými vozidly o 3,1 miliardy korun. O stejnou hodnotu se také zlepšila záporná bilance obchodu s koksem a rafinovanými ropnými produkty. Vyplývá to z úterních předběžných výsledků Českého statistického úřadu.
- Mezinárodní fotovoltaická skupina s českými kořeny Photon Energy vyvíjí v Austrálii projekt obří solární elektrárny o instalovaném výkonu 316 megawattů (MW). V současné době se uskutečňuje administrativní proces, výstavba by mohla začít v roce 2019. V úterý o tom informoval mluvčí Photon Energy Jan Krčmář.
- Analytici investiční společnosti Wood & Company snížili doporučení na akcie Komerční banky na "hold" z "buy", jejich cílovou cenu však zvýšili z 999 na 1 003 Kč.
Zdroj: CNBC, ČTK