Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale mírně stouply

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely smíšeně, když investoři vyhodnocovali řadu makrodat, z nichž nejsledovanější byly údaje z amerického trhu práce. Pozornost trhů byla rovněž zaměřena na summit skupiny G20, který v pátek začal v Hamburku.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,07 % na 380,18 bodu, za celý týden však zpevnil o 0,21 %. V negativním pásmu seanci zakončila většina jeho sektorů, nedařilo se hlavně mediálním společnostem, které do mínusu poslalo několik nižších doporučení. Za zmínku stojí 3% pokles italské společnosti Mediaset, jejíž hodnocení snížila francouzská banka BNP Paribas.
Britský FTSE 100 vzrostl o 0,19 % na 7 350,92 (za celý týden +0,42 %), francouzský CAC 40 ztratil 0,14 % na 5 145,16 bodu (za celý týden +0,48 %) a německý DAX si polepšil o 0,06 % na 12 388,68 bodu (za celý týden +0,52 %).
Evropské akcie (7. července 2017), zdroj: CNBC
Páteční data z amerického trhu práce investory potěšila. Americká ekonomika v červnu mimo zemědělství vytvořila zhruba 222 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo kolem 179 tisíc míst po přibližně 152 tisících v květnu (revidováno ze 138 tisíc).
Summit zemí G20, který v pátek začal v severoněmeckém Hamburku, sice na obchodování neměl výraznější vliv, jeho výsledek by se však na akciových trzích mohl odrazit v úvodu příštího týdne. Na summitu se jedná o boji proti terorismu, ochraně klimatu nebo volném obchodu. S napětím se čeká zejména na slova Donalda Trumpa, který v řadě témat zastává odlišné názory než další světoví státníci.
Méně se v pátek dařilo kryptoměnám. Bitcoin v 18.00 podle serveru coinmarketcap.com ztrácel zhruba 2 % a vybírání zisků pokračovalo u etherea, které klesalo o více než 6 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Průmyslová výroba v Česku v květnu opět nabrala dech a po dubnovém poklesu vzrostla meziročně o 8,1 %. Letošní květen byl přitom o jeden pracovní den kratší než loňský. Analytici počítali s výrazně nižším růstem. V květnu se dařilo především výrobě aut, která rostla o 14,2 %. Naproti tomu výroba elektřiny klesla o 2,8 %. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Proti dubnu se výroba zvýšila o 3,3 %.
- Maloobchodní tržby bez aut v květnu zrychlily meziroční růst na 5,7 % z dubnových 2,7 %. Zvýšily se tržby za potraviny i nepotravinářské zboží a za pohonné hmoty. Tradičně nejvíce však stouply u internetového a zásilkového prodeje. V pátek o tom informoval Český statistický úřad.
- Stavební výroba v České republice v květnu zrychlila růst na 4,7 % z dubnových 4 %. Vývoj ovlivnil zejména růst pozemního stavitelství. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů se stavebnictví proti loňskému květnu, který měl o jeden pracovní den více, zvýšilo o 6,3 %.
- Skupina ČEZ koupila od fondu DPE Deutsche Private Equity německou společnost Elevion. Cenu obchodu firma nezveřejnila. Elevion poskytuje energetické služby průmyslovým a stavebním podnikům. Ve skupině bude sesterskou společností firmy ČEZ ESCO. V pátek o tom informoval mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
- Účastníci summitu zemí G20, který v pátek začal v Hamburku, by podle německé kancléřky Angely Merkelové měli ukázat ochotu ke kompromisu.Miliony lidí totiž věří, že summit přispěje k řešení problémů světa, řekla Merkelová na začátku odpoledního jednání o globálním obchodě. Že hledání kompromisu může být komplikované, naznačil první projev amerického prezidenta Donalda Trumpa, který podle diplomatů citovaných agenturou DPA hovořil především o svých vlastních úspěších.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Podmínky ve zpracovatelském sektoru v ČR se v červnu nezměnily, index PMI zůstal na květnových 56,4 bodu. V pondělí o tom informovala společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby.
- České stavebnictví v příštím roce meziročně vzroste o 4,9 %, odhaduje stavební oborová asociace Euroconstruct, která sdružuje 19 zemí. Ze všech členských zemí by mělo být české stavebnictví čtvrté nejlepší. Průměrný růst ve všech zemích sdružení má být 2,5 %.
- Zahraniční firmy po lednovém nástupu Donalda Trumpa do funkce prezidenta Spojených států méně investují do svých výrobních kapacit v USA. Obzvláště silný propad investičních aktivit je patrný u německých firem, napsal ve svém internetovém vydání německý týdeník WirtschafstWoche.
- Státní rozpočet se ke konci června vrátil do plusu, přebytek byl 4,6 miliardy Kč. V pondělí o tom informovalo ministerstvo financí. Květnový schodek činil 18,7 miliardy korun. Loni ke konci června byl rozpočet v přebytku 40,6 miliardy korun. Za meziročním zhoršením stojí podle ministerstva především nižší příjmy z EU. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.
- Německá automobilová značka Volkswagen se po více než 17 letech vrací na íránský trh. Firma v úterý oznámila, že od srpna začne v Íránu prodávat automobily VW Tiguan a VW Passat. Írán se loni v lednu zbavil hospodářských sankcí, které na něj kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu před lety uvalily Spojené státy a Evropská unie.
- Každá druhá německá firma se obává o svou budoucnost kvůli vývoji světového hospodářství. Podle úterní zprávy Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK), která se dotazovala 4 000 firem, je jich více než kdy dřív. Jako důvody firmy uvádějí jednání o vystoupení Británie z Evropské unie a ochranářskou politiku Spojených států, napsala agentura DPA.
- Zahraniční obchod Česka skončil v květnu přebytkem 14,3 miliardy korun. Je to meziroční pokles o 2,8 miliardy korun. Výsledek příznivě ovlivnil zejména růst přebytku obchodu s motorovými vozidly o 3,1 miliardy korun. O stejnou hodnotu se také zlepšila záporná bilance obchodu s koksem a rafinovanými ropnými produkty. Vyplývá to z úterních předběžných výsledků Českého statistického úřadu.
- Mezinárodní fotovoltaická skupina s českými kořeny Photon Energy vyvíjí v Austrálii projekt obří solární elektrárny o instalovaném výkonu 316 megawattů (MW). V současné době se uskutečňuje administrativní proces, výstavba by mohla začít v roce 2019. V úterý o tom informoval mluvčí Photon Energy Jan Krčmář.
- Analytici investiční společnosti Wood & Company snížili doporučení na akcie Komerční banky na "hold" z "buy", jejich cílovou cenu však zvýšili z 999 na 1 003 Kč.
- Evropská komise ve středu schválila převzetí německé automobilky Opel francouzským konkurentem PSA. Komise dospěla k závěru, že dohodnutá transakce nevyvolává žádné obavy ohledně narušení konkurence na příslušných trzích.
- Použití eura jako mezinárodní měny za poslední rok mírně kleslo. Důvodem byla hlavně obava z politických rizik a stále vyšší používání měn rozvíjejících se zemí, jako je čínský jüan. Euro si však upevnilo úlohu rezervní měny a jeho pozice druhé nejvýznamnější měny na světě zůstává neohrožena. Vyplývá to ze zprávy Evropské centrální banky.
- Evropský výrobce letadel Airbus podepsal dohodu o prodeji 140 letadel do Číny. Katalogová hodnota zakázky činí 23 miliard dolarů, uvedla ve středu agentura Reuters. Konečná cena bývá obvykle nižší než katalogová, neboť výrobci poskytují zákazníkům při větších odběrech výrazné slevy. Smlouva byla podepsána v rámci návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Německu.
- Švédský výrobce osobních aut Volvo Car Group nyní přesouvá zájem od vozů s čistě spalovacím motorem směrem k elektrickým a hybridním automobilům. Firma ve středu oznámila, že všechny nové modely uvedené na trh od roku 2019 budou plně elektrické nebo hybridní. Volvo se tak stává první velkou tradiční automobilkou, která určila datum, od kterého plánuje ukončit výrobu aut pouze se spalovacím motorem, i když elektrické vozy jsou už v odvětví dlouho trendem. Existují i výrobci čistě elektrických aut, například americká Tesla.
- Představitelé Evropské centrální banky na červnovém zasedání diskutovali o možnosti zrušení příslibu, že v případě potřeby rozšíří nákupy dluhopisů. Vyplývá to ze zápisu ze zasedání, který ve čtvrtek ECB zveřejnila. Představitelé ECB se v červnu nakonec rozhodli, že příslib rušit nebudou. Podle zápisu by však tento postoj na některém z příštích zasedání mohli přehodnotit, pokud se zlepší inflační vyhlídky.
- Zakázky na německé průmyslové zboží v květnu vzrostly ve srovnání s předchozím měsícem o jedno procento, zatímco v dubnu klesly o 2,2 procenta. Růst byl sice nižší, než se čekalo, německé ministerstvo hospodářství však očekává, že průmysl bude nadále nabírat na rychlosti.
- Italská banka Monte dei Paschi di Siena v příštích pěti letech v rámci restrukturalizace propustí pětinu zaměstnanců, sníží počet poboček a zbaví se špatných úvěrů za 28,6 miliardy eur a některého vedlejšího majetku. Restrukturalizace má pomoci banku vrátit do zisku a je součástí dohody o státní pomoci v objemu 5,4 miliardy eur, kterou tento týden schválila Evropská komise, uvedla agentura Bloomberg.
- Míra nezaměstnanosti v Řecku se v dubnu snížila na 21,7 procenta z březnových 22 procent. Nezaměstnanost v zemi je nyní nejnižší od počátku roku 2012. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil řecký statistický úřad ELSTAT.
Zdroj: CNBC