Americké akcie v pátek po údajích o nezaměstnanosti zpevnily, mírně v plusu skončily hlavní indexy i za celý týden

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne posílily. K růstu přispěla příznivá zpráva o vývoji nezaměstnanosti v USA, která posílila důvěru investorů v sílu americké ekonomiky. Dařilo se hlavně technologickým společnostem.
Index Dow v pátek stoupl o 0,44 % na 21 414,34 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,64 % na 2 425,18 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,04 % na 6 153,08 bodu. Index volatility VIX spadl o 10,77 % na 11,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba dva bazické body na 2,386 %.
V zelených číslech skončila většina hlavních sektorů, nejlepší výkon podaly technologický sektor, odvětví cyklického spotřebního zboží a průmyslový sektor. Pod nulou uzavřely energetický sektor a odvětví necyklického spotřebního zboží.
Bitcoin v pátek večer klesal o 3,3 % na 2 517,37 USD a kurz etherea padal o 7,44 % na 249,73 USD.
Americká ekonomika podle údajů ministerstva práce vytvořila minulý měsíc zhruba 222 tisíc nových pracovních míst. Analytici přitom čekali vznik pouze 179 tisíc míst.
Technologický sektor posílil díky růstu ceny akcií firem Apple (+0,99 %), Microsoft (+1,3 %) a Facebook (+1,76 %). Od začátku roku technologické odvětví zpevnilo již o více než 17 %.
Za celý týden index Dow stoupl o 0,3 %, S&P 500 vzrostl o 0,07 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 0,21 %. V pondělí byla obchodní seance na Wall Street zkrácená a v úterý zůstaly americké burzy kvůli Dni nezávislosti zavřené zcela.
Dolar v pátek posílil, ropa výrazně zlevnila
Americký dolar po zveřejnění zprávy o vývoji nezaměstnanosti zpevnil. Údaje posílily očekávání, že centrální banka USA zvýší v letošním roce úrokové sazby ještě nejméně jednou.
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,2 % na 96,01 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,2 % na 1,1402 USD.
Ceny ropy v pátek opět výrazně klesly. Trh reagoval na další nárůst těžby v USA z minulého týdne a na rekordní vývoz suroviny z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Nadále panují obavy, že producentům se převis nabídky nepodaří srazit.
Cena severomořské ropy Brent vykazovala kolem 20.00 SELČ pokles o 2,54 % na 46,74 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI ve stejnou dobu klesala o 2,43 % na 44,24 USD za barel.
Nejnovější údaje z USA ukázaly, že produkce ropy tam v minulém týdnu vzrostla o jedno procento na 9,34 milionu barelů denně. Pokles těžby v předchozím týdnu, který podporoval vzestup cen suroviny, způsobila údržba těžebních kapacit a nutnost uzavřít je kvůli hurikánu.
Rusko v pátek oznámilo, že je připraveno zvážit návrhy svých partnerů k dohodě o snížení těžby, a to včetně revize parametrů, bude-li to potřeba.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v červnu mimo zemědělství vytvořila zhruba 222 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo kolem 179 tisíc míst po přibližně 152 tisících v květnu (revidováno ze 138 tisíc). Míra nezaměstnanosti se zvýšila na 4,4 % z květnového 16letého minima 4,3 %, očekávala se stagnace. Údaje zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy zůstalo na květnových 2,5 %.
- Výrobce čipů Qualcomm se rozhodl požádat americkou Komisi pro mezinárodní obchod (ITC), aby kvůli údajnému porušování patentů zakázala technologické společnosti Apple prodej některých mobilních telefonů iPhone a počítačových tabletů iPad ve Spojených státech.Informovala o tom agentura Reuters.
- Spojené státy získaly v březnu a dubnu poprvé od roku 1984 více elektřiny z obnovitelných zdrojů než z jádra. Více než 60 procenty se na dodávkách čisté energie podílely větrné a solární zdroje. Vyplývá to z amerických vládních údajů.
- Americká společnost Tesla získala v Jižní Austrálii zakázku na výstavbu největší lithium-iontové baterie na světě, která má pomoci vyřešit tamní problémy s výpadky elektřiny. Zakladatel a generální ředitel podniku Elon Musk v pátek potvrdil slib, že pokud baterie nebude hotova během sta dnů, nebude za ni podnik požadovat žádné peníze.
- Hackeři operující ve prospěch cizího státu nedávno pronikli do nejméně tuctu amerických elektráren, včetně kansaské jaderné elektrárny Wolf Creek. V pátek to napsala agentura Bloomberg s odvoláním na informované americké činitele. Útok podle nich vyvolává podezření, že hackeři hledají slabá místa v rozvodu elektrické energie.
- Susquehanna Financial Group zvýšila cílovou cenu akcií Under Armour na 17 ze 14 USD.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu zvýšil o sedm na 763. V předchozím týdnu počet aktivních ropných vrtů klesl poprvé po 23 týdnech nepřetržitého růstu. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu stoupl v uplynulém týdnu o 12 na 952. Oznámila to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Americká automobilka Tesla zřejmě v pátek vyrobí první elektromobil Model 3 ze sériové produkce. Na svém twitterovém účtu to v pondělí uvedl zakladatel a generální ředitel podniku Elon Musk. Slavnostní předání prvních 30 vozů Model 3 zákazníkům se podle něj uskuteční 28. července.
- Americký prezident Donald Trump se ještě před začátkem nadcházejícího summitu G20 v Hamburku sejde s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. V pondělí o tom informoval mluvčí německé vlády. Setkání se podle něj uskuteční zřejmě ve čtvrtek večer. Vrcholná schůzka představitelů skupiny velkých ekonomik G20 začne v pátek a skončí v sobotu.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červnu podle finálních dat společnosti Markit klesl z 52,7 bodu v květnu na 52 bodů. Očekával se pokles ukazatele na 52,1 bodu. Index sestavovaný institutem ISM naopak stoupl na 57,8 bodu z 54,9 bodu v předchozím měsíci (odhad: 55,2 bodu).
- Výdaje ve stavebnictví v USA v květnu meziměsíčně stagnovaly (odhad: +0,2 %, duben: -0,7 %).
- Prodeje aut ve Spojených státech v červnu dosáhly v celoročním přepočtu 16,51 milionu jednotek. Vyplývá to z údajů společnosti Autodata. Čekal se výsledek 16,6 milionu jednotek. V květnu činily anualizované prodeje 16,66 milionu.
- Mezi představiteli americké centrální banky panují stále větší rozpory v názorech na další vývoj inflace a jeho možné dopady na tempo budoucího zvyšování úrokových sazeb.Vyplývá to podle agentury Reuters ze zápisu z červnového zasedání měnového výboru Fedu.
- Prezident Spojených států Donald Trump ve středu kritizoval Čínu za její obchodování se Severní Koreou. Komentář na Twitteru publikoval poté, co KLDR v úterý provedla zkoušku rakety, o které tvrdí, že jde o mezikontinentální střelu schopnou zasáhnout území USA.
- Největší britský zpracovatel plateb Worldpay Group se dohodl na svém převzetí americkým konkurentem Vantiv. Ve středu to oznámila firma. Dohodnutá transakce ohodnocuje Worldpay na 7,7 miliardy liber.
- Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v květnu o 0,8 % nižší než v dubnu. Po dubnovém meziměsíčním poklesu o 0,3 % očekával trh v květnu snížení o 0,5 %. Při nezapočítání objednávek v sektoru dopravy objem poklesl o 0,3 %. V dubnu se snížil o 1,1 %.
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku se v červnu zvýšil na 55,5 bodu (odhad: 51,1 bodu, únor: 46,7 bodu).
- KeyBanc Capital zvýšila doporučení na akcie Oracle na "overweight" ze "sector weight". Akcie Oracle ve středu +0,20 %.
- Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v červnu asi 158 000 nových pracovních míst. To je méně, než se čekalo, a mnohem méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila organizace ADP.
- Index nákupních manažerů v americkém sektoru služeb v červnu podle finálních dat společnosti IHS Markit stoupl na 54,2 bodu. Rychlý odhad hovořil o poklesu indexu na 53 bodů z 53,6 bodu v květnu. ISM index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru podle finálních dat stoupl na 57,4 bodu z 56,9 bodu v květnu (flash: 56,5 bodu).
- Obchodní deficit Spojených států v květnu klesl o 2,3 % na 46,5 miliardy dolarů. Export se totiž dostal na nejvyšší úroveň za dva roky, zatímco import se mírně snížil. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 1. července stoupl na 248 tisíc z 244 tisíc v předchozím týdnu. Trh očekával 243 tisíc. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 24. června zvýšil na 1,956 milionu z 1,945 milionu (revidováno z 1,948 milionu), očekávalo se 1,939 milionu.
- Americký prezident Donald Trump doufá v další dodávky amerického zemního plynu do Polska, i když cena se může zvýšit. Řekl to na čtvrteční tiskové konferenci po setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Polsko na počátku června obdrželo jako první země z východní a severní Evropy dodávku amerického plynu z břidlicových ložisek a usiluje o dlouhodobější dodávky, které mají zemi pomoci snížit závislost na ruském plynu.
- Hackeři napadli jednu z pěti největších burz pro obchody s kybernetickou měnou bitcoin Bithumb, která působí v Jižní Koreji. Podle prohlášení burzy hackeři ukradli data uživatelů a peníze v objemu miliard wonů (desítek milionů korun).
- Japonská společnost Konica Minolta koupí amerického výrobce diagnostických testů Ambry Genetics. Hodnota transakce činí miliardu dolarů. Akvizice je důležitou součástí nové strategie firmy, která se snaží rozšířit své aktivity mimo výrobu kancelářského zařízení a usiluje o přední pozici v oblasti tzv. přesné medicíny. Je také největší akvizicí, jakou doposud firma uskutečnila.
- Evropská komise ve čtvrtek obvinila americký konglomerát General Electric, německou farmaceutickou společnost Merck a japonského výrobce fotoaparátů Canon z pochybení při poskytování informací ohledně dohod o akvizicích. Podnikům nyní hrozí vysoké pokuty. Obvinění nicméně nebudou mít vliv na dřívější schválení těchto dohod Evropskou komisí, informovala agentura Reuters.
- Americký softwarový gigant Microsoft v rámci restrukturalizace svých aktivit zruší tisíce pracovních míst. Potvrdila to ve čtvrtek firma, odmítla však poskytnout přesnější informace o rozsahu plánovaného propouštění.
- Cena akcií amerického výrobce elektromobilů Tesla ve čtvrtek pokračovala v poklesu a firma přišla o pozici nejhodnotnější automobilky v USA, na kterou se vrátila společnost General Motors. Tesla strávila na postu největší americké automobilky z hlediska tržní hodnoty zhruba tři měsíce. Tento týden se její akcie dostaly pod tlak kvůli sérii nepříznivých zpráv.
Zdroj: redakce