Americké akcie v pátek i za celý týden zdražily, indexy Dow a S&P 500 v závěru týdne přepisovaly historii

Americké akcie na závěr týdne zdražily a indexy Dow a S&P 500 uzavřely na novém rekordu. Akciím pomohly slabé statistické údaje ze Spojených států, které zmírnily šance na další růst úrokových sazeb v USA v letošním roce. Růst trhu ale částečně zbrzdil pokles cen bankovních akcií.
Index Dow v pátek stoupl o 0,39 % na nové zavírací maximum 21 637,74 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,47 % na nové zavírací maximum 2 459,27 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,61 % na 6 312,47 bodu. Absolutní maximum posunul Dow na 21 681,53 bodu a S&P 500 jej navýšil na 2 463,54 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,94 % na 9,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 2,33 %.
V plusu skončily všechny hlavní sektory indexu S&P 500 s výjimkou finančního odvětví. Nejvýraznější zisky si připsaly realitní odvětví, technologický sektor a odvětví necyklického spotřebního zboží.
Hlavní akciové indexy vzrostly i za celý týden, Dow o 1,05 %, S&P 500 o 1,4 % a Nasdaq Composite o 2,6 %.
Nejnovější statistické zprávy ukázaly, že spotřebitelské ceny v USA se v červnu nezměnily a maloobchodní tržby druhý měsíc za sebou klesly. To ukazuje, že inflace zůstane slabá, a mírní očekávání silného růstu HDP v druhém čtvrtletí. Snižuje se tak šance, že by centrální banka USA letos mohla ještě jednou zvýšit své úrokové sazby.
Slabý výkon podaly v pátek akcie bankovních společností. Reagovaly tak na hospodářské výsledky amerických finančních domů JPMorgan Chase (-1,00 %), Citigroup (-0,43 %) a Wells Fargo (-1,10 %). Výsledky bank sice překonaly očekávání, výhled pro další období však byl vlažný.
Uplynulý týden nepřál kryptoměnám. Bitcoin od minulého pátku zlevnil o 13,5 % a cena etherea spadla o více než 22 %. V pátek kurz bitcoinu klesl o sedm procent a cena etherea se svezla o šest a půl procenta.
Dolar oslabil, ropa zdražila
Americký dolar v pátek kvůli slabé statistice a obavám, zda Fed ještě letos zvýší úroky, oslabil. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,68 % na 95,11 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,6 % na 1,147 USD
Ceny ropy se během dne pohybovaly oběma směry. Protichůdně působily zprávy o silnější poptávce, stále vysokých zásobách a obavy o ekonomický růst. Nakonec Brent i WTI zdražily o více než jedno procento.
Zásoby ropy stále zůstávají nad pětiletým průměrem a ceny jsou 16 % pod letošními maximy. A to i přes prodloužení dohody koordinované kartelem OPEC o omezení těžby o 1,8 milionu barelů denně do března 2018.
V prvním letošním pololetí se zvýšila poptávka po ropě z Číny o 13,8 %. A podle zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) se americké zásoby ropy v minulém týdnu snížily nejvíce za posledních deset měsíců. Tyto zprávy ale vyvažuje nárůst produkce v Libyi a v Nigérii a fakt, že ne všichni členové OPEC dodržují dohodnuté limity těžby.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Italsko-americká automobilová skupina Fiat Chrysler Automobiles (FCA) v rámci dvou samostatných akcí svolává po celém světě do servisů více než 1,3 milionu vozů. Hrozí u nich požár a mohou mít potíže s airbagy. V pátek o tom informovala agentura Reuters.
- Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oznámila první příbřežní pronájem ložisek ropy a zemního plynu. V rámci programu na léta 2017-2022 nabízí ve vodách Mexického zálivu za zvýhodněných podmínek 30 milionů hektarů, informovala agentura Reuters. Nižšími cenami za pronájem se Washington snaží podpořit těžbu v dobách nízkých cen ropy.
- Index spotřebitelských cen v USA v červnu meziměsíčně stagnoval po 0,1% poklesu v předchozím měsíci. Analytici očekávali růst spotřebitelských cen o 0,1 %. Meziroční míra inflace klesla na 1,6 % z květnových 1,9 % (odhad: 1,7 %). Informovalo o tom americké ministerstvo práce. Výsledek zpochybňuje úmysl americké centrální banky zvednout letos ještě jednou úrokové sazby.
- Maloobchodní tržby v USA se v červnu meziměsíčně snížily o 0,2 % (odhad: +0,1 %). Květen byl revidován z -0,3 % na -0,1 %. Po očištění o prodej aut se tržby prodejců snížily o 0,2 % po předchozím 0,3% poklesu (odhad: +0,2 %).
- Průmyslová výroba v USA v červnu meziměsíčně stoupla o 0,4 % (odhad: +0,3 %, květen revidován na +0,1 %). Využití kapacit se zvýšilo na 76,6 % z 76,4 % v předchozím měsíci (odhad: 76,8 %). Produkce ve zpracovatelském sektoru se zvýšila o 0,2 % (odhad: +0,2 %, květen: -0,4 %). Vyplývá to z pátečních údajů americké centrální banky.
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci klesl na 93,1 bodu z 95,1 bodu v květnu. Analytici počítali s nepatrným poklesem na 95 bodů. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
- Goldman Sachs zařadila akcie Wal-Mart na svůj list nejatraktivnějších akciových titulů. Doporučení zvýšila na "buy" a cílovou cenu stanovila na 84 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Boeing na "overweight" z "neutral".
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu zvýšil o dva na 765. Před dvěma týdny počet aktivních ropných vrtů klesl poprvé po 23 týdnech nepřetržitého růstu. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se v uplynulém týdnu nezměnil (952). Oznámila to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Výsledková sezóna
- Americká banka JPMorgan Chase ve druhém čtvrtletí zvýšila meziročně čistý zisk o 13,4 procenta na 7,03 miliardy dolarů. Největší banka v USA podle objemu aktiv v pátek uvedla, že propad v obchodování s dluhopisy více než kompenzoval výnos z vyšších úrokových sazeb.
- Čistý zisk americké banky Citigroup ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o 3 procenta na 3,9 miliardy dolarů. Hospodářský výsledek podniku nicméně překonal očekávání, a to díky růstu objemu úvěrů a překvapivě mírnému poklesu příjmů z obchodování na finančních trzích.
- Čtvrtletní výsledek americké banky Wells Fargo překonal očekávání. Zisk se zvýšil o pět procent na 5,8 miliardy dolarů. Podílely se na něm vyšší příjmy z úroků a méně odložených prostředků do rezervního fondu. Třetí největší banka USA to uvedla ve své páteční výsledkové zprávě.
- Výsledky PNC Financial v 2Q: Upravený zisk na akcii 2,10 USD (odhad: 2,02 USD), tržby 4,1 miliardy USD (odhad: 4 miliardy USD).
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- První sedan elektromobilu Model 3 americké automobilky Tesla sjel o víkendu z výrobní linky. Čtyřdveřový vůz bude prodáván od 35 000 USD, což je téměř polovina ceny dosud nejlevnějšího modelu Tesly. Šéf firmy Elon Musk vůz hned ukázal na svém účtu na Twitteru. Akcie Tesly v pondělí +0,90 %.
- Americká společnost Apple hodlá na jihu Dánska vybudovat druhé datové centrum, které bude využívat výhradně obnovitelné zdroje. V rozhovoru pro agenturu Reuters to v pondělí uvedl mluvčí firmy. Akcie Applu v pondělí +0,61 %.
- Nadnárodní tabáková společnost Philip Morris musí Austrálii kompenzovat výlohy v řádu milionů dolarů za soudní řízení, které s ní prohrála v roce 2015. O výši výloh, kterou firma zpochybňovala, letos rozhodl Stálý rozhodčí soud (PCA) v Haagu, informoval server BBC. Akcie PMI v pondělí +0,22 %.
- USA: Index podmínek na trhu práce v červnu klesl na 1,5 bodu (odhad: 2,5 bodu, květen: 2,3 bodu).
- Jefferies snížila doporučení na akcie Intel na "underperform" z "hold", jejich cílová cena byla snížena na 28 z 39 USD. Akcie Intel v pondělí -0,68 %.
- Jefferies zvýšila cílovou cenu akcií NVIDIA na 180 ze 140 USD. Akcie NVIDIA v pondělí +4,73 %.
- RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií Johnson & Johnson na 138 ze 128 USD. Akcie J&J v pondělí -0,75 %.
- Objem vývozu ropy ze Spojených států by mohl v příštích třech letech stoupnout čtyřnásobně, a byl by tak vyšší než vývoz většiny členských zemí ropného kartelu OPEC. Uvedl to list Financial Times s odvoláním na prognózu konzultační skupiny PIRA Energy.
- Miliardář a filantrop Warren Buffett věnoval akcie své společnosti Berkshire Hathaway v hodnotě zhruba 3,17 miliardy USD nadaci Billa a Melindy Gatesových a čtyřem rodinným charitám. Je to jeho největší příspěvek na charitu za dobu, kdy oznámil, že se plánuje postupně vzdát veškerého svého majetku.
- Americký výrobce elektrických vozů Faraday Future (FF), který měl ambice stát se konkurentem automobilky Tesla, zrušil své plány na výstavbu závodu v Nevadě za jednu miliardu dolarů, ve kterém se měl vyrábět jeho první vůz FF91. Firmu podporuje čínský miliardář Ťia Jüe-tching a rozhodnutí o odkladu investice přichází v době, kdy FF hledá nové investory, protože majetek Ťia v Číně zmrazily tamní úřady, uvedl list Financial Times.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v květnu 5,666 milionu (odhad: 5,95 milionu, duben: 5,967 milionu).
- Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v květnu vzrostl ve srovnání s únorem o 0,4 %. V dubnu se objem skladových zásob zvýšil o 0,3 % (revidováno z -0,4 %), analytici pro květen počítali rovněž s růstem o 0,3 %.
- NFIB index optimismu malých firem v červnu klesl na 103,6 bodu ze 104,5 bodu v květnu.
- Barclays zvýšila doporučení na akcie ExxonMobil na "overweight" z "equal weight".
- Ekonomika Spojených států je dostatečně silná na to, aby absorbovala další postupné zvyšování úrokových sazeb. Uvedla to ve středu šéfka americké centrální banky Janet Yellenová v projevu k výboru Sněmovny reprezentantů pro finanční služby.
- Ekonomika Spojených států na přelomu jara a léta pokračovala v mírném růstu. Tvorba pracovních míst byla solidní, nestačila však ke zrychlení růstu mezd. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka.
- Americká společnost Dow Chemical se dohodla na prodeji části svých brazilských aktivit zaměřených na semena obilovin. Divize čínského konglomerátu CITIC za ně zaplatí 1,1 miliardy USD.
- Americký internetový gigant Google nemusí francouzským úřadům zpětně doplatit 1,1 miliardy eur na daních. Ve středu o tom rozhodl pařížský správní soud. Dceřiná společnost Google Ireland, která zodpovídá za evropské operace podniku a má své ústředí v Irsku, totiž nebyla v letech 2005 až 2010 ve Francii trvale přítomná, takže po ní placení daní nelze požadovat.
- Americký hliníkárenský gigant Alcoa po více než roce zčásti obnovil provoz v huti v Indianě, která je největší ve Spojených státech. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Alcoa provoz uzavřela v březnu loňského roku, a to kvůli konkurenci subvencované produkce z Číny.
- Americký prezident Donald Trump velmi pravděpodobně do čela centrální banky USA příští rok podruhé nejmenuje současnou šéfku Janet Yellenovou. Za nejpravděpodobnějšího kandidáta, který by ji měl nahradit, je považován ředitel Národní ekonomické rady (NEC) Gary Cohn. S odvoláním na čtyři zdroje blízké tomuto procesu to uvedl server Politico.
- Americká společnost Apple zřídila své první datové centrum v Číně ve spolupráci s místní společností poskytující internetové služby Guizhou-Cloud Big Data Industry (GCBD). Ke zřízení datového centra americkou firmu přiměly přísnější zákony o kybernetické bezpečnosti, které Peking představil minulý měsíc, uvedla firma.
- V rámci plánu, jak přimět Američany platit kartami a nikoliv bankovkami, nabídla společnost Visa malým obchodům a restauracím, že jim přispěje na modernizaci platební technologie částkou 10 000 dolarů. Podmínkou je, že přestanou přijímat hotovost, informuje list The Wall Street Journal.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 3. července po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 7,4 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Zásoby ropy na území Spojených států se v minulém týdnu snížily o 7,564 milionu barelů. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřad pro energetické informace (EIA). Čekalo se, že zásoby klesnou o 2,85 milionu barelů po poklesu o 6,3 milionu barelů v předchozím týdnu.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií PepsiCo na 133 ze 125 USD.
- Jefferies snížila doporučení na akcie Monsanto na "hold" z "buy".
- Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová ve čtvrtek během druhé části svého grilování na půdě Kongresu řekla, že měla být opatrnější, když před dvěma týdny prohlásila, že věří, že již nezažije finanční krizi. V Londýně prý původně plánovala říct, že od krize se podařilo výrazně posílit stabilitu finančního systému, díky čemuž je nyní jeho odolnost vůči dalším krizím výrazně vyšší. To podle ní ale neznamená, že by již nebylo třeba ostražitosti. Hrozbu krize nikdy nelze odvrátit zcela, upozornila.
- Americká letecká společnost American Airlines, která je největším leteckým přepravcem v USA, upustila od spolupráce s Qatar Airways a Etihad Airways. S oběma už dlouho vede obchodní spor kvůli tomu, že firmy podle ní dostávají od vlád svých zemí nelegální subvence. Dosavadní dohoda o sdílení letů tak už podle American Airlines postrádá smysl.
- Spojené státy se do konce roku 2022 pravděpodobně stanou druhým největším vývozcem zkapalněného zemního plynu (LNG) na světě podle kapacity. Před nimi bude nadále Austrálie, třetí místo bude patřit Kataru. Ve své zprávě to ve čtvrtek předpověděla Mezinárodní agentura pro energii.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 8. července klesl na 247 tisíc z 250 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 248 tisíc). Trh čekal pokles na 245 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 1. července klesl na 1,945 milionu z 1,965 milionu (revidováno z 1,956 milionu), očekávalo se 1,95 milionu.
- Americká internetová společnost Google vybudovala v Londýně datové centrum pro cloudové služby, které bude pronajímat. Po Bruselu je to její druhé zařízení tohoto typu v Evropě, uvedl server BBC.
- Ruská internetová společnost Yandex a provozovatel alternativní taxislužby Uber se dohodly na spojení svých aktivit v oblasti sdílených jízd v Rusku a pěti dalších sousedních zemích - Arménii, Ázerbájdžánu, Bělorusku, Gruzii a Kazachstánu. Oznámily to společnosti ve čtvrtečním prohlášení.
- Ceny amerických výrobců byly v červnu o 0,1 % vyšší než v květnu, kdy meziměsíčně stagnovaly. Trh očekával, že se ceny ani v červnu nezmění. V meziročním srovnání byly ceny výrobců vyšší o 2 %, po květnovém růstu o 2,4 % trh čekal zvýšení o 1,9 %.
Jádrové ceny amerických výrobců (při odečtení cen potravin a energií) naopak mírně zaostaly za odhady. Meziměsíčně stouply o 0,1 %, trh po květnovém zvýšení o 0,3 % očekával nárůst ve výši 0,2 %. Jádrové ceny byly zároveň o 1,9 % vyšší než v loňském červnu (odhad: +2 %, květen: +2,1 %).
- Francouzská vláda trvá na tom, že internetová firma Google dluží francouzským úřadům 1,1 miliardy eur na daních za období let 2005 až 2010. Odvolá se proto proti středečnímu rozsudku pařížského správního soudu, který její žalobu zamítl. Vyplývá to ze čtvrtečního vládního prohlášení.
- Luxusní klenotnictví Tiffany nově povede Alessandro Bogliolo, současný šéf módní značky Diesel. Za předchozího šéfa Frederica Cumenala, který odstoupil v únoru po téměř dvou letech v čele společnosti, klesly slavné newyorské firmě tržby a o devět procent se snížila i cena akcií.
Výsledková sezóna v tomto týdnu
- Americkému výrobci nealkoholických nápojů PepsiCo vzrostl ve druhém čtvrtletí zisk o 5 % na 2,11 miliardy USD. Hospodaření podpořily lepší cenová politika v Severní Americe a prodej menšinového podílu v britské plnírně a stáčírně Britvic.
- Výsledky Delta Air Lines ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,64 USD (odhad: 1,66 USD), tržby 10,8 miliardy USD (odhad: 10,8 miliardy USD, meziročně +3,3 %).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
