US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Americké akcie v pátek i za celý týden zdražily, indexy Dow a S&P 500 v závěru týdne přepisovaly historii

Americké akcie na závěr týdne zdražily a indexy Dow a S&P 500 uzavřely na novém rekordu. Akciím pomohly slabé statistické údaje ze Spojených států, které zmírnily šance na další růst úrokových sazeb v USA v letošním roce. Růst trhu ale částečně zbrzdil pokles cen bankovních akcií.

Index Dow v pátek stoupl o 0,39 % na nové zavírací maximum 21 637,74 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,47 % na nové zavírací maximum 2 459,27 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,61 % na 6 312,47 bodu. Absolutní maximum posunul Dow na 21 681,53 bodu a S&P 500 jej navýšil na 2 463,54 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,94 % na 9,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 2,33 %.

V plusu skončily všechny hlavní sektory indexu S&P 500 s výjimkou finančního odvětví. Nejvýraznější zisky si připsaly realitní odvětví, technologický sektor a odvětví necyklického spotřebního zboží.

Hlavní akciové indexy vzrostly i za celý týden, Dow o 1,05 %, S&P 500 o 1,4 % a Nasdaq Composite o 2,6 %.

Nejnovější statistické zprávy ukázaly, že spotřebitelské ceny v USA se v červnu nezměnily a maloobchodní tržby druhý měsíc za sebou klesly. To ukazuje, že inflace zůstane slabá, a mírní očekávání silného růstu HDP v druhém čtvrtletí. Snižuje se tak šance, že by centrální banka USA letos mohla ještě jednou zvýšit své úrokové sazby.

Slabý výkon podaly v pátek akcie bankovních společností. Reagovaly tak na hospodářské výsledky amerických finančních domů JPMorgan Chase (-1,00 %), Citigroup (-0,43 %) a Wells Fargo (-1,10 %). Výsledky bank sice překonaly očekávání, výhled pro další období však byl vlažný.

Uplynulý týden nepřál kryptoměnám. Bitcoin od minulého pátku zlevnil o 13,5 % a cena etherea spadla o více než 22 %. V pátek kurz bitcoinu klesl o sedm procent a cena etherea se svezla o šest a půl procenta. 

Dolar oslabil, ropa zdražila

Americký dolar v pátek kvůli slabé statistice a obavám, zda Fed ještě letos zvýší úroky, oslabil. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,68 % na 95,11 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,6 % na 1,147 USD

Ceny ropy se během dne pohybovaly oběma směry. Protichůdně působily zprávy o silnější poptávce, stále vysokých zásobách a obavy o ekonomický růst. Nakonec Brent i WTI zdražily o více než jedno procento.

Zásoby ropy stále zůstávají nad pětiletým průměrem a ceny jsou 16 % pod letošními maximy. A to i přes prodloužení dohody koordinované kartelem OPEC o omezení těžby o 1,8 milionu barelů denně do března 2018.

V prvním letošním pololetí se zvýšila poptávka po ropě z Číny o 13,8 %. A podle zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) se americké zásoby ropy v minulém týdnu snížily nejvíce za posledních deset měsíců. Tyto zprávy ale vyvažuje nárůst produkce v Libyi a v Nigérii a fakt, že ne všichni členové OPEC dodržují dohodnuté limity těžby.

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Italsko-americká automobilová skupina Fiat Chrysler Automobiles (FCA) v rámci dvou samostatných akcí svolává po celém světě do servisů více než 1,3 milionu vozů. Hrozí u nich požár a mohou mít potíže s airbagy. V pátek o tom informovala agentura Reuters.
  • Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oznámila první příbřežní pronájem ložisek ropy a zemního plynu. V rámci programu na léta 2017-2022 nabízí ve vodách Mexického zálivu za zvýhodněných podmínek 30 milionů hektarů, informovala agentura Reuters. Nižšími cenami za pronájem se Washington snaží podpořit těžbu v dobách nízkých cen ropy.
  • Index spotřebitelských cen v USA v červnu meziměsíčně stagnoval po 0,1% poklesu v předchozím měsíci. Analytici očekávali růst spotřebitelských cen o 0,1 %. Meziroční míra inflace klesla na 1,6 % z květnových 1,9 % (odhad: 1,7 %). Informovalo o tom americké ministerstvo práce. Výsledek zpochybňuje úmysl americké centrální banky zvednout letos ještě jednou úrokové sazby.
  • Maloobchodní tržby v USA se v červnu meziměsíčně snížily o 0,2 % (odhad: +0,1 %). Květen byl revidován z -0,3 % na -0,1 %. Po očištění o prodej aut se tržby prodejců snížily o 0,2 % po předchozím 0,3% poklesu (odhad: +0,2 %).
  • Průmyslová výroba v USA v červnu meziměsíčně stoupla o 0,4 % (odhad: +0,3 %, květen revidován na +0,1 %). Využití kapacit se zvýšilo na 76,6 % z 76,4 % v předchozím měsíci (odhad: 76,8 %). Produkce ve zpracovatelském sektoru se zvýšila o 0,2 % (odhad: +0,2 %, květen: -0,4 %). Vyplývá to z pátečních údajů americké centrální banky.
  • Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci klesl na 93,1 bodu z 95,1 bodu v květnu. Analytici počítali s nepatrným poklesem na 95 bodů. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
  • Goldman Sachs zařadila akcie Wal-Mart na svůj list nejatraktivnějších akciových titulů. Doporučení zvýšila na "buy" a cílovou cenu stanovila na 84 USD.
  • JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Boeing na "overweight" z "neutral".
  • Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu zvýšil o dva na 765. Před dvěma týdny počet aktivních ropných vrtů klesl poprvé po 23 týdnech nepřetržitého růstu. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se v uplynulém týdnu nezměnil (952). Oznámila to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.

Výsledková sezóna

Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v tomto týdnu

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná