US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly. Nasdaq znovu přepisoval historii, Dow se ale vzdálil úrovni 20 000 bodů

Americké akciové indexy se v pondělí vyvíjely smíšeně. Investoři vyhlížejí blížící se inauguraci Donalda Trumpa a výsledkovou sezónu za poslední loňské čtvrtletí, která odstartuje čísly velkých bank v druhé polovině tohoto týdne.

Redakce IW
Redakce IW
9. 1. 2017 | 22:30
Americké akcie

Index Dow v úvodu druhého lednového týdne klesl o 0,38 % na 19 887,38 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,35 % na 2 268,90 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,19 % na nové zavírací maximum 5 531,82 bodu. Nasdaq navíc posunul i své absolutní maximum, a to na 5 541,08 bodu.

Index volatility VIX vzrostl o 2,31 % na 11,40 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 2,368 %.

Nedařilo se zejména energetickému sektoru, odvětví veřejných služeb a sektoru necyklického spotřebního zboží. Nad nulou se udržel sektor zdravotní péče.

"S blížící se inaugurací Donalda Trumpa investoři stále více spekulují, které ze svých slibů může nový americký prezident splnit," říká Colin Cieszynski, hlavní tržní stratég v CMC Markets. Inaugurace Trumpa je naplánovaná na 20. ledna.

V indexu Dow nejvýrazněji zlevnily akcie ropné firmy ExxonMobil (-1,65 %), počítačového obra IBM (-1,11 %) a mobilního operátora Verizon Communications (-1,09 %). Dařilo se naopak cenným papírům farmaceutické společnosti Merck (+1,38 %), technologického podniku Apple (+0,91 %) či maloobchodního prodejce Wal-Mart (+0,66 %).

Energetické společnosti se dostaly pod tlak kvůli výraznému poklesu cen ropy, za nímž stály známky růstu těžby v USA a informace o rekordním exportu suroviny z Iráku.

V pátek se index Dow vyšplhal až na 19 999,63 bodu. "Domníváme se, že dosažení 20 000 bodů je jen otázkou času," říká analytik Matt Jones ze společnosti J.P. Morgan Private Bank.

Dění na amerických burzách tento týden začne ovlivňovat také výsledková sezóna za poslední loňské čtvrtletí. V druhé polovině týdne zveřejní výsledky mimo jiné aerolinky Delta Air Lines (+0,02 %) nebo banky JPMorgan Chase (+0,07 %), Bank of America (-0,57 %) a Wells Fargo (-1,45 %).

Akcie provozovatele řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-0,27 %) zahájily týden mírným poklesem, a výrazně tak nereagovaly na zprávu, že se společnost dohodla na prodeji většinového podílu ve svých podnikatelských aktivitách v Číně a Hongkongu. McDonald's v uvedl, že za podíl získá až 2,1 miliardy dolarů.

Výrazně se nezměnila ani cena akcií největší americké automobilky General Motors (+0,06 %), jejíž šéfka Mary Barraová o víkendu novinářům řekla, že firma neplánuje přesunout část své výroby z Mexika zpět do Spojených států. Nastupující americký prezident Donald Trump předtím řekl, že by na automobily GM prodávané v USA, ale vyráběné v Mexiku mohlo být uvaleno dovozní clo.

Dolar výrazně posílil vůči libře, ropa zlevnila

Na devizovém trhu se v pondělí americký dolar vyšplhal na více než dvouměsíční maximum vůči britské libře, mírně však oslabil vůči euru. Libra se dostala pod tlak kvůli víkendovým výrokům britské premiérky Theresy Mayové. Ty vyvolaly spekulace o tom, že obchodní vztahy Spojeného království s ostatními evropskými zeměmi po brexitu projdou zásadními změnami.

Libra vůči dolaru sestoupila až na 1,2125 USD, tedy na nejnižší úroveň od konce října 2016. V závěru obchodování v New Yorku ztrácela zhruba procento a prodávala se za 1,216 USD. Jednotná evropská měna si vůči dolaru večer připisovala 0,3 % na 1,0565 USD.

Mayová o víkendu mimo jiné uvedla, že nemá zájem zachovávat části členství Británie v EU. "Vše, co naznačuje větší pravděpodobnost tvrdého brexitu, je velmi ničivé pro vyhlídky hospodářského růstu Británie," řekl analytik Richard Franulovich z Westpac Banking. Za tvrdý brexit bývá označována situace, kdy by Británie po vystoupení z Evropské unie odešla i z jednotného trhu.

Ceny ropy na světových trzích v pondělí výrazně klesly. Známky růstu těžby ve Spojených státech a zpráva o rekordním exportu ropy z Iráku totiž vyvolaly pochybnosti, zda se kartelu OPEC podaří omezit převis nabídky nad poptávkou.

Kolem 22.30 SEČ severomořská ropa Brent zlevňovala o 2,7 % na asi 55,40 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI klesala o 2,8 % na 52,40 USD za barel.

Páteční zpráva společnosti Baker Hughes ukázala, že celkový počet nasazených ropných vrtných souprav ve Spojených státech desátý týden po sobě stoupl a dostal se na nejvyšší úroveň od konce roku 2015.

Irácké ministerstvo ropného průmyslu v pondělí uvedlo, že export ropy z přístavů v jihoirácké provincii Basra se v prosinci vyšplhal na rekordních 3,51 milionu barelů denně. "Naznačuje to, že Irák by mohl být první velkou prasklinou v dohodě OPEC," uvedl analytik Robert Yawger ze společnosti Mizuho Securities USA.

Členové OPEC se koncem listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili cenu suroviny. K dohodě o snížení produkce se připojily rovněž některé významné těžařské země mimo OPEC, například Rusko.

Zlato v pondělí večer zdražovalo o téměř devět dolarů na 1 181,55 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o sedm a půl centu na 16,57 USD za trojskou unci.

Nejdůležitější pondělní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Barracuda Networks v 3QFY2017: Upravený zisk na akcii 0,22 USD (odhad trhu: 0,14 USD), tržby 88,8 milionu USD (3QFY2016: 80,1 milionu USD). Akcie v pondělím after-marketu +6,5 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie