Rozpočtový deficit Saúdské Arábie klesl o pětinu

Deficit státního rozpočtu Saúdské Arábie se ve druhém čtvrtletí snížil meziročně o pětinu na 46,5 miliardy rijálů (274,3 miliardy Kč). Rozpočtu pomohl růst příjmů díky mírně vyšším cenám ropy, uvedla v neděli s odvoláním na ministerstvo financí Saúdské Arábie agentura Reuters. Země je největším vývozcem ropy na světě.
Loni v období duben až červen deficit činil 58,4 miliardy rijálů. V prvním letošním čtvrtletí byl však schodek nižší, činil jen 26,2 miliardy rijálů.
Podle saúdskoarabského ministerstva čísla ukazují, že země učinila pokrok ve snaze zlepšit stav svých financí, kterým v posledních třech letech silně uškodil propad cen ropy. Cílem vlády je dosáhnout do roku 2020 vyrovnaného rozpočtu. Letos se má schodek snížit na 198 miliard rijálů, což by bylo zhruba osm procent hrubého domácího produktu. Loni činil 297 miliard rijálů.
Příjmy rozpočtu se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšily o šest procent na 163,9 miliardy rijálů. Způsobil to ale převážně růst cen ropy a Rijád učinil jen malý pokrok ve zvýšení příjmů z jiných odvětví. To je přitom žádoucí v dlouhodobé snaze snížit závislost země na vývozu energií. Příjmy z prodeje ropy vzrostly ve čtvrtletí o 28 % na 101 miliard rijálů, příjmy mimo odvětví těžby ropy se o 17 % snížily a dosáhly 62,9 miliardy rijálů.
Výdaje klesly o 1,3 % na 210,4 miliardy rijálů. Vládní výdaje za zboží a služby se snížily o téměř 40 %, což je znamením, že vláda šetří. Rijád pokračuje v omezování výdajů na infrastrukturní projekty a snižuje provozní náklady.
Zdroj: ČTK
Aktuality
