Kofola schválila výkup svých akcií dceřinou firmou Radenska a více než čtyřmiliardový úvěr na rozvoj

Nápojářská společnost Kofola ČeskoSlovensko si vezme na svůj budoucí rozvoj více než čtyřmiliardový úvěr. V pátek to schválila valná hromada společnosti. Dala také zelenou výkupu akcií svou dceřinou firmou Radenska.
Za předem danou cenu může Radenska od nynějších akcionářů v dalších pěti letech vykoupit maximálně pět procent akcií za cenu 440 Kč za kus. Menší část takto získaných akcií firmy bude použita v rámci motivačního opčního programu pro manažery, o osudu ostatních akcií zatím nebylo rozhodnuto. Celkově může Radenska nabýt více než milion kmenových akcií na jméno.
"Úvěr bude použit na financování skupiny. Poslouží jako případný zdroj (peněz) pro další rozvoj," řekla mluvčí Kofoly Jaroslava Musilová. Firma peníze použije například na refinancování současných úvěrů, financování společnosti UGO či financování fúzí a dalších akvizic. Finanční ředitel Kofoly Daniel Buryš řekl, že sice dojde k mírnému navýšení úvěrového zatížení firmy, v poměru k zisku EBITDA chce ale společnost dluh udržovat na zhruba stejné úrovni jako doposud.
Proti výkupu akcií se postavili zástupci Karlovarských minerálních vod. Podle nich takový postup zásadně deformuje obchodování s akciemi Kofoly. Firma navíc navrhovala přijetí výrazně nižšího úvěru, a to 2,8 miliardy korun. Schválený úvěr ve výši 4,2 miliardy korun považuje za ohrožení finanční stability společnosti. O těchto připomínkách se ale v pátek nehlasovalo. Karlovarské minerální vody uvedly, že odkup akcií možná napadnou soudní cestou.
Slovinská Radenska se členem skupiny stala předloni. Kromě minerálních vod Radenska vyrábí například i ovocné nápoje Ora a Oaza. Od loňského roku také třeba distribuuje nápoje Pepsi, Mirinda nebo 7Up na chorvatském trhu.
Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě. Má výrobní závody na pěti trzích střední a východní Evropy (v Česku, Polsku, na Slovensku, ve Slovinsku a Chorvatsku). K výrobkům Kofoly vedle stejnojmenného nápoje patří ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola.
Loni firma dosáhla tržeb sedm miliard korun, což bylo o 190 milionů méně než v roce 2015. Provozní zisk jí klesl meziročně o 48 milionů na 541 milionů korun. V letošním prvním pololetí skupině Kofola klesly tržby meziročně o 3,8 procenta na 3,37 miliardy korun. Klesl jí i povozní zisk (EBIT), a to o 69,2 procenta na 79,2 milionu korun.
Firma nedávno dokončila změnu vlastnické struktury, 68 procent nyní patří společnosti AETOS (založené letos), za níž stojí rodina Samarasů spolu s René Musilou a Tomášem Jendřejkem, kteří jsou v Kofole od jejího počátku. Rodinu Samarasů navenek zastupuje Janis Samaras (45), předseda představenstva Kofoly.
Zdroj: ČTK