US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,10 %
NASDAQ+0,13 %
S&P 500-0,03 %
ČEZ+0,17 %
KB+0,10 %
Erste-1,02 %

Cena zlata je na ročním maximu, od počátku roku stoupla o 15 procent

Cena zlata v úterý přesáhla 1 320 dolarů za unci a je na ročním maximu. Nárůst ceny od začátku roku činí 15 procent. ČTK to s odkazem na data agentury Bloomberg řekl ředitel společnosti Golden Gate Pavel Ryba. Úterní nárůst ovlivnilo vypálení severokorejské rakety přes Japonsko, které zároveň srazilo evropské akcie na šestiměsíční minimum.

Redakce IW
Redakce IW
29. 8. 2017 | 16:30
Zlato

V příštím roce Ryba očekává překonání hranice 1 500 dolarů za unci, proto nyní ještě nedoporučuje prodávat, ale spíše vyčkávat. Momentálně podle něj tlačí cenu nahoru dlouhodobě oslabující dolar, znehodnocování papírových měn ze strany centrálních bank a také nejistota na korejském poloostrově.

"Zlato reaguje tradičně na zvýšenou nejistotu ve světě," uvedl ekonom společnosti Deloitte David Marek. Příčinou je podle něj další test balistické střely severokorejské armády. Dalším důvodem jsou podle analytika společnosti Chytrý Honza Františka Bostla vysoké ceny akcií a dluhopisů, které investoři stále více vnímají jako rizikovější a zlatem v portfoliu se tak snaží více diverzifikovat rizika. "Pokud ale nepropukne jaderná válka, zlato by nemělo výrazně růst na ceně a spíše se vrátí k hranici 1 250 dolarů za unci," odhadl.

Zhodnocují i další takzvaná bezpečná útočiště, jako je japonský jen nebo nově bitcoin, doplnil analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Trhy podle něj čekají, jak se k situaci na Korejském poloostrově postaví zejména americký prezident Donald Trump. Ten je však nyní zaměstnán živelní pohromou v Texasu. To napětí trhů zvyšuje. "Vyloučit nelze ani ozbrojený zásah USA. Ten by mohl destabilizovat celou oblast, kde se nachází druhá a třetí největší světová ekonomika. Je tedy zjevné, že nejistota a jisté napětí na světových trzích jen tak neopadne," podotkl.

Zlato je považováno za bezpečný přístav v době krizí. Při investování do zlata se podle Ryby příliš nevyplatí krátkodobé spekulace, ale spíše dlouhodobé průměrování ceny, například prostřednictvím spoření do zlata. Mnozí lidé chtějí investovat do zlata či stříbra, ale bojí se, že nakoupí v nevhodnou chvíli za příliš vysokou cenu, dodal Ryba.

Zdroj: ČTK

KomodityZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Miliardové zisky za kvartál. Tohle jsou vítězové české výsledkové sezóny

Miliardové zisky za kvartál. Tohle jsou vítězové české výsledkové sezóny

13. 6.-Tomáš Beránek, Vendula Pokorná
Akcie ČR