Příští šéf Volkswagenu by nemusel být z automobilového sektoru

Příštím generálním ředitelem německé automobilky Volkswagen by se měl stát člověk, který nepůsobí v automobilovém průmyslu. Podle agentury Reuters to řekl kandidát na post premiéra spolkové země Dolní Sasko Bernd Althusmann. Dolní Sasko je druhým největším akcionářem Volkswagenu.
V čele koncernu Volkswagen teď stojí čtyřiašedesátiletý Matthias Müller, jemuž vyprší smlouva v roce 2020. Müller po vypuknutí skandálu kolem falšování testů emisí v roce 2015 nahradil tehdejšího generálního ředitele Martina Winterkorna. Předtím působil jako šéf automobilky Porsche, která patří do koncernu Volkswagen.
Podle Althusmanna by mohlo být dobré, kdyby se do čela Volkswagenu postavil "někdo, kdo je zcela nezatížený všemi myslitelnými automobilovými skandály, ale zároveň má k tomuto důležitému odvětví vztah".
Althusmann je vedoucím kandidátem Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové pro říjnové volby v Dolním Sasku. Předpokládá se, že CDU tyto volby vyhraje. Althusmann by v takovém případě pravděpodobně získal post premiéra Dolního Saska i křeslo v dozorčí radě Volkswagenu, uvedla agentura Reuters.
"V německém průmyslu jsou jistě vysoce kvalifikované osobnosti, které by dokázaly takovou firmu řídit," uvedl Althusmann. Dodal, že by svůj hlas v dozorčí radě využil k podpoře jmenování generální ředitele zvenčí.
Podobný přístup by neznamenal u automobilek nic nového. Například nynější ředitel automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Sergio Marchionne před nástupem do čela Fiatu řídil švýcarskou společnost SGS působící v oblasti testování a certifikace zboží a neměl zkušenosti ze strojírenského sektoru.
Zdroj: ČTK