Americké akcie v pátek přepisovaly historii, všechny tři hlavní indexy zdražily i za týden, měsíc a čtvrtletí

Americké akcie uzavřely poslední zářijový týden růstem a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite vystoupily na nová maxima. Zájem byl především o akcie z technologického sektoru. Všechny hlavní indexy zaznamenaly zisky také za celý týden, měsíc i čtvrtletí.
Index Dow v pátek přidal 0,11 % a uzavřel na 22 405,09 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 0,37 % na nové zavírací maximum 2 519,36 bodu (absolutní rekord benchmark posnul na 2 519,44 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,66 % na nové zavírací maximum 6 495,96 bodu (historické maximum benchmark posunul na 6 497,98 bodu).
Index volatility VIX v pátek klesl o 0,42 % na 9,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 2,335 %.
Z hlavních sektorů si nejlépe vedly technologie, jejichž dílčí index stoupl o zhruba 0,7 %. Dařilo se také sektoru zdravotní péče, finančnímu odvětví a odvětví cyklického spotřebního zboží. Mírně pod nulou skončily sektory necyklického spotřebního zboží, energetiky a veřejných služeb.
Za celý uplynulý týden index Dow posílil o 0,25 %, S&P 500 přidal 0,69 % a Nasdaq Composite vzrostl o 1,07 %.
Za celé září index Dow přidal 2,1 %, S&P 500 zpevnil o 1,9 % a Nasdaq Composite vzrostl o 1,05 %. Za třetí čtvrtletí pak Dow přidal 4,9 %, S&P 500 posílil o čtyři procenta a Nasdaq Composite vzrostl o 5,8 %.
Od začátku roku Dow roste o 13,4 %, S&P 500 přidává 12,5 % a Nasdaq Composite zpevňuje o 20,7 %.
"Letošní září bylo jedním z nejméně volatilních v historii," řekl Ryan Detrick, hlavní analytik společnosti LPL Financial. "Obchodování v uplynulých týdnech nebylo příliš zajímavé, indexy za sebou ale mají slušné přírůstky," dodal.
Dolar v pátek mírně posílil, ropa zlevnila
Na devizových trzích se v pátek kurz dolaru příliš neměnil, uplynulý týden byl ovšem pro americkou měnu nejlepší od začátku roku. Podle ekonomů měly na vývoj dolaru vliv očekávaný růst inflace v USA a předpoklad, že Fed v letošním roce ještě jednou zvýší své úrokové sazby.
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, za týden zpevnil o 0,9 %. Euro k dolaru si v pátek připsalo 0,35 % na 1,1824 USD a dolar k japonskému jenu přidal 0,1 % na 112,43 JPY.
Ceny ropy se v pátek pohybovaly v úzkém rozpětí, severomořský Brent zůstal pod 58 dolary za barel. Na dění na trhu má vliv zejména napětí v iráckém Kurdistánu, jehož obyvatelé se v pondělním referendu vyslovili pro nezávislost, což rozčílilo Turecko, vládu v Bagdádu i další mocnosti.
Za třetí čtvrtletí ropa WTI zdražila o zhruba 12 %, což je nejlepší výkon v tomto období od roku 2004.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v srpnu meziročně vzrostly o 1,3 % po 1,4% růstu v předchozím měsíci (odhad: +1,4 %). Meziměsíčně se zvýšily o 0,1 % (odhad: +0,2 %). Osobní příjmy Američanů v srpnu stouply o 0,2 % (odhad: +0,2 %, červenec: +0,3 %), výdaje vzrostly o 0,1 % (odhad: +0,1 %, červenec: +0,3 %).
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v září stoupl na 65,2 bodu ze srpnových 58,9 bodu (odhad: 58,5 bodu).
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září klesl na 95,1 bodu z 96,8 bodu v srpnu. Analytici počítali s poklesem na 95,3 bodu. Vyplývá to z finálních dat Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
- Morgan Stanley zvýšila cílovou cenu akcií Alphabetu na 1 050 z 1 040 USD.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu zvýšil o šest na 750. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu stoupl o pět na 940. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Většina podnikových ekonomů předpokládá, že snaha administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa o změnu Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) nebude mít na hospodářství Spojených států buď žádný vliv, nebo mu způsobí újmu. Vyplývá to z průzkumu americké Národní asociace podnikových ekonomů (NABE), o kterém v pondělí informovala agentura AP.
- Americký distributor komponentů pro automobily Genuine Parts koupí svého evropského rivala Alliance Automotive Group. Hodnota kontraktu, který zahrnuje i převzetí dluhu, činí asi 2 miliardy dolarů, uvádí se v úterním sdělení americké společnosti.
Americká investiční firma Hellman & Friedman nabídla za dánskou platební firmu Nets 33,1 miliardy dánských korun (115,8 miliardy Kč). Dohoda by se mohla stát jedním z největších převzetí evropské firmy soukromým investorem za několik let, uvedla v pondělí agentura Reuters.
Švýcarská strojírenská firma ABB koupí od amerického konglomerátu General Electric (v pondělí +0,97 %) jeho divizi elektrifikačních služeb za 2,6 miliardy USD. Akvizicí švýcarská firma výrazně posílí svoji pozici na důležitém severoamerickém trhu.
- USA: Index aktivity chicagského Fedu v srpnu klesl na -0,31 bodu (červenec: +0,03 bodu).
USA: Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v září vzrostl na 21,3 bodu (srpen: 17 bodů, odhad: 11,5 bodu).
- Deutsche Bank zvýšila doporučení na akcie General Motors (v pondělí +2,23 %) na "buy" z "hold".
- Prezident Spojených států Donald Trump v úterý označil chystanou daňovou reformu za velkou úlevu pro americkou střední třídu. Rovněž podle agentury Reuters přislíbil, že změny zjednoduší odvody daní. Návrh daňové reformy bude podle Trumpa zveřejněn ve středu.
- Taxislužba Uber se příští měsíc stáhne z kanadské provincie Quebec. Firma v úterý uvedla, že důvodem jsou přísnější regulační pravidla, která druhá nejlidnatější kanadská provincie představila minulý týden. Pro Uber v Quebeku pracuje více než 10 000 řidičů.
- Generální ředitel americké úvěrové kanceláře Equifax Richard Smith s okamžitou platností odchází z funkce, uvedla v úterý firma. Jeho odchod je reakcí na únik citlivých informací o zhruba 143 milionech Američanů.
- Americký výrobce čipů Western Digital bude usilovat o vydání soudního příkazu, který by zablokoval plán japonského partnera Toshiba na prodej čipové divize konkurenci. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.
- Největší daňovou reformu za třicet let ve středu navrhl americký prezident Donald Trump. Plán, který by snížil zdanění podniků, ale čeká v Kongresu velká bitva s demokraty a jednotná není ani Trumpova vlastní strana, napsala agentura Reuters. Trumpův plán je přitom skoupý na podrobnosti o tom, jak nahradit výpadek příjmů, aniž by zásadně nestoupl rozpočtový deficit.
- Americké ministerstvo obchodu se rozhodlo uvalit clo téměř 220 % na letadla CSeries kanadského výrobce Bombardier. Reagovalo tak na stížnost amerického konkurenta Boeing, podle něhož Kanada a Británie výrobu těchto letadel dotují. Britská premiérka Theresa Mayová označila rozhodnutí USA za hořké zklamání. S postupem Washingtonu nesouhlasí ani Kanada. Rozhodnutí ministerstva ještě musí potvrdit americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC).
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 22. září po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 0,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v srpnu vzrostly o 1,7 % po červencovém poklesu o 6,8 %, očekával se růst o 1 %. Po očištění o dopravní prostředky se objednávky podle očekávání zvýšily o 0,2 % po červencovém zvýšení o 0,8 %.
- USA: Rozjednané prodeje domů v srpnu meziměsíčně klesly o 2,6 % (odhad: -0,5 %, červenec: -0,8 %) a meziročně se snížily o 3,1 % (červenec: -0,5 %).
Zásoby ropy na území Spojených států se v minulém týdnu snížily o 1,846 milionu barelů. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřad pro energetické informace (EIA). Čekalo se, že zásoby stoupnou o 2,296 milionu barelů po růstu o 4,591 milionu barelů v předchozím týdnu.
- Susquehanna Financial snížila cílovou cenu akcií Nike (ve středu -1,92 %) na 47 z 54 USD.
- Růst americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,1 % z 1,2 % v předešlém čtvrtletí. Dosáhl tak nejprudšího tempa za více než dva roky. Ukázala to čtvrteční finální data amerického ministerstva obchodu. Zpřesněný odhad uváděl, že růst ekonomiky zrychlil na 3 %. Výsledek je lepší než odhad analytiků, kteří počítali s 2,7% růstem. Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve druhém čtvrtletí mezikvartálné vzrostly o 0,9 % po +1,8 % v předchozím čtvrtletí.
- Výpadek státních příjmů spojený s navrhovanou daňovou reformou pokryje hospodářský růst Spojených států. Ve čtvrtek to prohlásil poradce prezidenta Donalda Trumpa Gary Cohn v rozhovoru pro server CNBC. "Domníváme se, že celkový úbytek daní můžeme vyrovnat díky stávajícímu vzestupnému hospodářskému cyklu," řekl Cohn. "Náš plán vycházel z ročního růstu hrubého domácího produktu o tři procenta a nyní usuzujeme, že bude podstatně vyšší," uvedl.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 23. září stoupl na 272 tisíc z 260 tisíc v předchozím týdnu. Trh čekal 270 tisíc. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 16. září naopak snížil na 1,934 milionu z 1,979 milionu, očekávalo se 1,99 milionu.
- Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v srpnu vzrostl ve srovnání s červencem o 1 % (odhad: +0,4 %). V červenci se objem skladových zásob zvýšil o 0,6 %.
- Goldman Sachs zařadila akcie Philip Morris International na svůj list nejatraktivnějších akciových titulů, zvýšila také jejich cílovou cenu na 135 ze 133 USD.
- Citigroup snížila doporučení na akcie Archer Daniels Midland na "neutral" z "buy".
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Darden Restaurants v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,99 USD (odhad: 0,99 USD), tržby 1,94 miliardy USD (loni: 1,71 miliardy USD, odhad: 1,93 miliardy USD).
- Výsledky NIKE v 1QFY2018: Zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,48 USD), tržby 9,1 miliardy USD (odhad: 9,09 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu +1 %.
- Provozní zisk kanadské společnosti BlackBerry ve druhém finančním čtvrtletí vzrostl o více než 80 procent na 29 milionů dolarů z 16 milionů dolarů před rokem. Ve čtvrtek to oznámila firma, která se v loňském roce rozhodla přesunout výrobu svých kdysi kultovních chytrých telefonů BlackBerry na externí podniky a zaměřit se na software.
- Výsledky Rite Aid v 4QFY2017: Upravená ztráta na akcii 0,01 USD (odhad: -0,01 USD), tržby 7,7 miliardy USD (odhad: 8,17 miliardy USD).
- Výsledky Accenture v 2QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,48 USD (odhad: 1,47 USD), tržby 9,15 miliardy USD (odhad: 8,98 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK