US MARKETOtevírá za: 14 h 50 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Irácká vláda oznámila další opatření proti iráckému Kurdistánu

Irácká vláda kvůli nedávnému referendu o nezávislosti kurdských oblastí přijala ekonomické a právní kroky proti autonomnímu Kurdistánu. Součástí má být i stíhání za organizaci hlasování, uvedla v pondělí agentura AFP. Referendum, v němž většina hlasujících podpořila nezávislost, irácká vláda premiéra Hajdara Abádího označila za nelegální a pohrozila Kurdistánu odvetnými sankcemi. Irácký viceprezident Ajád Aláví agentuře AP řekl, že pokud se brzy nevyřeší spor o to, že se hlasovalo i ve sporném Kirkúku, následky mohou být zničující.

Referendum v kurdské autonomii na severu Iráku a několika dalších oblastech obývaných Kurdy, včetně sporné provincie Kirkúk, kde se těží ropa, se konalo před dvěma týdny. Podle kurdské volební komise se pro nezávislost Kurdistánu vyslovilo 92,73 % hlasujících. Účast překročila 72 %. Město Kirkúk, které leží ve stejnojmenné provincii, se dostalo pod kontrolu kurdských sil v roce 2014, když irácká armáda uprchla před samozvaným Islámským státem (IS).

Kromě centrální irácké vlády legitimitu hlasování zpochybňují i sousední státy Turecko a Írán. Obě země se totiž obávají, že referendum iráckých Kurdů posílí separatistické tendence Kurdů žijících na tureckém a íránském území.

Irácká Rada národní bezpečnosti, kterou spolu s předsedou vlády tvoří několik ministrů, v pondělí oznámila nové sankce, které se dotýkají pravomocí autonomního regionu. Zejména podle zveřejněného prohlášení komise pověřená finančním dohledem prověřuje výnosy z prodeje ropy a jejich možné zadržování odpovědnými kurdskými činiteli.

Kromě toho se mají soudy zabývat "účastí kurdských funkcionářů na organizování referenda navzdory rozhodnutím federálních justičních orgánů". "Byl sestaven jmenný seznam a byla vůči nim (osobám na seznamu) přijata soudní opatření," konstatuje se v prohlášení rady.

Federální úřady, které se již dožadují předání kontroly nad hraničními přechody a nad letišti v Kurdistánu, požadují i převzetí kontroly nad hlavními společnostmi provozujícími mobilní telefonní sítě, z nichž dvě nejvýznamnější v Iráku sídlí v Kurdistánu.

Irácký Kurdistán již kvůli referendu čelí přerušení mezinárodní letecké dopravy. Ankara a Teherán kromě toho hrozí uzavřením hraničních přechodů, přes které putuje z Kurdistánu do zahraničí většina ropy, a uvalením ekonomických sankcí.

Vůdce šíitských milic, které si říkají Liga spravedlivých (Asáib Ahl al-Hak), v neděli řekl, že se iráčtí Kurdové chystají převzít kontrolu nad většinou severního Iráku, včetně Kirkúku. Pokud se tak stane, bude to okupace, řekl vůdce milicí Kaís Chazalí.

Aláví řekl, že pokud v Kirkúku zakročí Bagdádem podporované Lidové mobilizační síly (PMF), otevřelo by to dveře krvavému konfliktu a "zničilo by to veškeré šance na sjednocení Iráku". PMF je sdružení milicí (včetně Asáib Ahl al-Hak), které bylo vytvořeno pro boj s IS. Před manévry v Kirkúku Aláví rovněž varoval kurdské pešmergy a vůdce kurdské autonomie Masúda Barzáního. V případě, že by některá ze stran zakročila, mohlo by to mít za následek občanskou válku, uvedl Aláví, který byl dříve iráckým premiérem.

Zdroj: ČTK

Blízký a Střední východGeopolitikaIrák
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika