Americké akcie v pondělí oslabily, nedařilo se firmám ze zdravotnického sektoru

Americké akcie v pondělí mírně oslabily. Pokles akcií výrobce zdravotnických přístrojů a zařízení Medtronic a dalších podniků působících ve zdravotnickém sektoru převážil nad růstem softwarového gigantu Microsoft a jiných technologických firem.
Index Dow ztratil 0,06 % a obchodování uzavřel na 22 761,07 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,18 % na 2 544,73 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,16 % na 6 579,73 bodu. Index volatility VIX stoupl o 7,05 % na 10,33 bodu, dluhopisové trhy zůstaly v pondělí kvůli oslavám Dne Kryštofa Kolumba zavřené.
Akcie společnosti Medtronic (-3,61 %) zamířily dolů poté, co firma varovala, že na její čtvrtletní zisk bude mít negativní dopad řádění hurikánu Maria, které zasáhlo její aktivity v Portoriku.
Výrazně oslabily rovněž akcie průmyslového konglomerátu General Electric (-3,94 %), který oznámil nové změny ve svém vedení. Od 1. ledna má do čela společnosti nastoupit nový ředitel John Flannery.
Další společností, která neměla dobrý začátek týdne, byla Tesla (-3,91 %). Výrobce elektrických automobilů má problém s produkcí Modelu 3, který má být elektromobilem cenově dostupným pro širokou veřejnost. Bohužel se nedaří plnit plány produkce, a i když byl tento fakt dlouho přehlížen, nyní již došlo k reakci trhu a akcie v pondělí výrazně ztratily. Letos ale zatím investorům umožnily více než 60% zhodnocení vložených peněz.
Zajímavé pohyby byly k vidění i na trhu kryptoměn - bitcoin v pondělí zdražil o více než pět procent na 4 826 USD, ethereum naopak kleslo o téměř pět procent na 296 USD a cena bitcoinu cash spadla o téměř 13 % na 304 USD.
Dolar oslabil, ceny ropy se stabilizovaly
Na devizovém trhu v pondělí dolar sestoupil z desetitýdenního maxima vůči koši předních světový měn. Euro naopak posilovalo díky překvapivě příznivým údajům o srpnovém vývoji průmyslové výroby v Německu.
Dolar v poslední době těžil z vyhlídek na další zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech a z obnovených nadějí na realizaci snížení daní, které prosazuje americký prezident Donald Trump. Někteří analytici nicméně upozorňují, že prostor pro posilování dolaru je omezený, protože růst ekonomiky USA zůstává mírný a zahraniční centrální banky zvažují zpřísňování měnové politiky.
V závěru obchodování v New Yorku vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru růst o přibližně 0,2 % na 1,1752 USD. Dolarový index, který měří výkon dolaru k šesti hlavním světovým měnám, naopak zhruba 0,2 % ztrácel a nacházel se poblíž 93,64 bodu. V pátek přitom vystoupil až na 94,27 bodu, nejvýše od 20. července.
Ceny ropy se po výrazném poklesu z minulého týdne během pondělní obchodní seance stabilizovaly. Náladu na trhu podpořil komentář šéfa Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), který naznačil, že by kartel mohl přistoupit k dalšímu opatření s cílem přispět k obnovení dlouhodobé rovnováhy na trhu.
Zasedání členských zemí OPEC se koná 30. listopadu ve Vídni. Kartel bude jednat o dohodě o snížení těžby, která má podpořit ceny suroviny. Generální tajemník OPEC Mohammad Barkindo v neděli uvedl, že se nyní jedná o prodloužení dohody, která platí do března 2018, a že by se k dohodě mohlo připojit více těžařských zemí. Členové OPEC a další producenti by podle něj také mohli přijmout mimořádná opatření, která by zajistila, že trh bude vyrovnaný i dlouhodobě. Barkindo rovněž dodal, že vidí jasné důkazy toho, že trh s ropou začíná být v rovnováze.
Po řádění hurikánu Nate se začíná vracet k normálu těžba v Mexickém zálivu. Hurikán snížil těžbu v oblasti až o 90 %, uvedla agentura Reuters.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získal Američan Richard Thaler. Zabývá se psychologií lidského chování v ekonomice. Vyznamenání vědce, který se věnuje oboru takzvané behaviorální ekonomie, oznámila v pondělí Královská švédská akademie věd.
- Vláda Spojených států odstoupí od opatření bývalého prezidenta Baracka Obamy, které mělo regulovat emise skleníkových plynů vypouštěných z elektráren. Oznámil to v pondělí šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt. Příslušné opatření podepíše v úterý. Republikánský nástupce demokrata Obamy Donald Trump už v březnu exekutivním nařízením vyzval k prověření a případnému zrušení ekologického plánu svého předchůdce.
- RBC Capital snížila cílovou cenu akcií Baker Hughes z 54,50 na 44 USD.
- RBC Capital zvýšila doporučení na akcie Walt Disney z "outperform" na "top pick".
- JPMorgan Chase snížila doporučení na akcie Humana z "overweight" na "neutral".
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK