Evropské akcie ve středu uzavřely kolem nuly, madridskou burzu podpořila ochota Katalánska jednat

Velké západoevropské akciové trhy zakončily středeční obchodování poblíž nuly. Na makrodata byl den chudý. Dařilo se španělským akciím, které v posledních dnech klesaly kvůli nejasné budoucnosti Katalánska.
Britský index FTSE 100 oslabil o 0,06 % na 7 533,81 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,02 % na 5 362,41 bodu, zatímco německý DAX přidal 0,17 % na 12 970,68 bodu. Celoevropský STOXX Europe 600 skončil na červené nule, když klesl o 0,01 bodu na 390,15 bodu.
Akcie poskytovatele úvěrů Provident Financial na londýnské burze klesly o 4,3 % poté, co na ně analytici z Barclays zhoršili doporučení z "equal weight" na "underweight".
Španělský akciový index IBEX 35 ve středu zpevnil o 1,34 % na 10 278,40 bodu. Katalánský premiér Carles Puigdemont sice trvá na tom, že region musí být nezávislý na Španělsku, chce ale jednat s Madridem. V úterý katalánský parlament schválil nezávislost regionu s odkladem.
STOXX Europe 600 (11. října 2017)
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Nizozemský ministr financí a předseda takzvané euroskupiny Jeroen Dijsselbloem ve středu oznámil odchod z politiky. Ještě v říjnu složí svůj poslanecký mandát, v čele skupiny zemí platících eurem ale hodlá zůstat až do konce svého funkčního období v polovině ledna. Dijsselbloemova Strana práce (PvdA) utrpěla v březnových volbách tvrdou porážku a skončila v opozici.
- Německá ekonomika by v letošním roce mohla posílit nejvíce od roku 2011. Německá vláda ve středu výrazně zlepšila svou prognózu růstu hrubého domácího produktu na dvě procenta z dosavadních 1,5 % a zvýšila výhled i na příští rok.
- Slovenská vláda ve středu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok, který ve srovnání s dosavadními plány koaliční vlády premiéra Roberta Fica počítá s pomalejším ozdravováním státních financí.
- Globální finanční stabilita se díky hospodářskému oživení zlepšila, uvolněná měnová politika a rostoucí zadlužení nicméně vytvářejí rizika pro budoucí vývoj. Uvedl to ve středu Mezinárodní měnový fond (MMF).
- Německý výrobce luxusních automobilů BMW uvažuje o vytvoření společného podniku s čínskou automobilkou Great Wall Motor. Agentuře Reuters to řekl zdroj obeznámený se situací. Akcie Great Wall Motor po zprávě zpevnily o téměř 20 %.
- Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá spojit své aktivity ve výrobě autodílů do samostatné divize, aby zvýšil jejich efektivitu. Informovala o tom ve středu firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto. Podle zdroje agentury Reuters by tento krok neměl vést k žádnému snižování výrobních kapacit.
Zdroj: CNBC