Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden se ale udržely v zelených číslech

Obchodování na velkých západoevropských akciových trzích skončilo v pátek nejednotně, mezi kladnými výsledky indexů červeně svítila londýnská burza. V týdenním horizontu ale skončily v plusu všechny hlavní benchmarky.
Britský index FTSE 100 klesl o 0,28 % na 7 535,44 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,17 % na 5 351,74 bodu, německý DAX ale stoupl o 0,07 % na 12 991,87 bodu. Panevropský index STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,29 % na 391,42 bodu.
Dařilo se sektoru základních materiálů, který podpořila zpráva o silném dovozu surovin do Číny. Index sektoru základních materiálů se zvýšil o 2,68 %, z jednotlivých titulů se vydaly nahoru například akcie ocelárny ArcelorMittal, které přidaly přes sedm procent. Hůře na tom byly automobilové odvětví, sektor zdravotní péče a banky.
Dobře si vedl také energetický sektor, který podpořil růst cen ropy. Akcie Tullow Oil přidaly přes tři procenta a cenné papíry OMV zdražily o více než sedm procent.
Akcie německé agrochemické firmy BASF klesly o 0,46 % poté, co podnik oznámil, že se dohodl se společností Bayer na převzetí části jejích aktivit v oblasti osiv a herbicidů v divizi Crop Science za 5,9 miliardy eur.
Za celý uplynulý týden FTSE 100 stoupl o 0,39 %, CAC 40 posílil o 0,01 %, DAX přidal 0,28 % a STOXX Europe 600 vzrostl o 0,5 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Meziroční míra inflace v Německu v září podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie zůstala na 1,8 %, kde byla i v předchozím měsíci. V konečné zprávě to v pátek potvrdil německý statistický úřad. Beze změny zůstaly také údaje neharmonizované, kdy roční inflace byla rovněž 1,8 %.
- České ekonomice by prospělo zvýšení úrokových sazeb do konce letošního roku až o 0,75 procentního bodu. V rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) to řekl člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Vojtěch Benda. Sazby by ale podle něj měly růst postupně, ne skokově. Sám na posledním zasedání rady v září hlasoval pro zvýšení, nakonec ale zůstaly sazby beze změny.
- Německý automobilový koncern Volkswagen v září dodal zákazníkům 1,01 milionu vozů, což je o 6,6 % více než před rokem. Měsíční odbyt koncernu milionovou hranici překonal vůbec poprvé, oznámila v pátek firma.
- Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis podporuje plán reformy eurozóny, který prosazuje francouzský prezident Emmanuel Macron. Aby ale Macron svůj plán mohl prosadit, musí změnit strategii. Varufakis, považovaný za nekonformního, radikálně levicového ekonoma, to řekl v rozhovoru pro deník Le Monde.
- Německý chemický a farmaceutický obr Bayer se dohodl na prodeji části své divize Crop Science, která se zabývá produkcí herbicidů a osiv, německé chemické skupině BASF za 5,9 miliardy eur. Bayer prodává majetek, aby si zajistil povolení k převzetí americké firmy Monsanto od antimonopolních úřadů.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Banky v eurozóně jsou celkově dobře připraveny na změny úrokových sazeb. Necelá polovina z nich by ale při prudkém růstu úroků mohla potřebovat více kapitálu. Uvedla to v pondělí Evropská centrální banka. Ta se nyní připravuje na to, že po letech mimořádně nízkých úrokových sazeb a masivních nákupů dluhopisů začne svá stimulační opatření omezovat.
- Odcházející německý ministr financí Wolfgang Schäuble varuje před další finanční krizí. V rozhovoru pro list Financial Times uvedl, že vidí riziko v rostoucím globálním zadlužení a růstu likvidity. Nové bubliny by prý mohly vyvolat biliony dolarů, které do ekonomiky pumpují centrální banky. Obává se také možné nestability v eurozóně ohrožované nesplácenými bankovní úvěry.
- Nezaměstnanost v Česku v září klesla na 3,8 % ze srpnových 4 %. Uchazečů o práci bylo 284 915, což je nejnižší počet od května 1998. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR. Meziročně se nezaměstnanost snížila o 1,4 procentního bodu. Počet volných pracovních míst se naopak meziměsíčně i meziročně zvýšil.
- Průmyslová výroba v Německu se v srpnu meziměsíčně zvýšila o 2,6 %, výrazně tak překonala očekávání analytiků. Byl to nejvyšší nárůst od července 2011. Růst produkce zaznamenala tovární výroba, dařilo se i energetickému sektoru, poklesla pouze aktivita ve stavebnictví. Vyplývá to z údajů, které v pondělí ráno zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství. V červenci se průmyslová výroba ve srovnání s předchozím měsícem o 0,1 % snížila.
- Spotřebitelské ceny v září meziročně stouply o 2,7 %, v srpnu se zvýšily o 2,5 %. Tahounem růstu cen zůstávají potraviny. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,1 %, podepsala se na tom levnější dovolená na konci letní sezóny. Oznámil to v pondělí ráno Český statistický úřad. Analytici tento vývoj inflace očekávali, růst nad dvěma procenty podle nich otevírá České národní bance prostor pro rychlejší zvyšování úrokových sazeb.
- Meziroční růst průmyslové výroby v ČR v srpnu zrychlil na 5,8 % z červencových 3,3 %. Dařilo se mimo jiné výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla či výrobě motorových vozidel. Stavební výroba meziročně vzrostla o 1,9 % po červencovém růstu o 1,8 %. K růstu pomohlo pozemní stavitelství, kde se produkce proti loňskému srpnu zvýšila o 3,5 %, naopak u inženýrského klesla o 1,7 %. Informoval o tom v pondělí ráno Český statistický úřad (ČSÚ).
- Ruská státní ropná společnost Rosněfť koupila 30% podíl v plynovém poli Zohr ve Středozemním moři. Italské společnosti Eni za podíl zaplatila 1,13 miliardy dolarů.
- Novým šéfem švédského výrobce zařízení pro telekomunikační sítě Ericsson bude Ronnie Leten, bývalý dlouholetý šéf firmy Atlas Copco, který nyní řídí společnost Electrolux. Ve svém prohlášení to v pondělí uvedl nominační výbor společnosti. Ericsson bojuje s konkurencí především čínské Huawei a finské Nokie. Jeho akcie za poslední dva roky ztratily téměř polovinu hodnoty.
- Nizozemec Jeroen Dijsselbloem zůstane v čele takzvané euroskupiny až do konce svého funkčního období v polovině ledna, i když už nebude ministrem financí. Jednapadesátiletý Dijsselbloem v pondělí také oznámil, že o jeho nástupci bude euroskupina hlasovat na prosincovém zasedání. Euroskupina sdružuje ministry financí členských zemí eurozóny.
- Španělský provozovatel placených silnic Abertis se stal další velkou firmou, která se kvůli politické nejistotě rozhodla přesunout své oficiální sídlo mimo Katalánsko. Abertis patří do indexu IBEX 35, který zahrnuje 35 předních podniků obchodovaných na madridské burze. Uvedla to agentura Reuters.
- Automobilka Volkswagen omezí distribuční síť a zavede internetový prodej. Firma tak reaguje na změnu spotřebitelského chování v digitálním věku. Agentuře Reuters to v úterý řekl člen představenstva značky VW zodpovědný za prodej a marketing Jürgen Stackmann.
- Objem nesplácených úvěrů v italských bankách byl v srpnu nejnižší za tři roky. Italská ekonomika nabírá tempo a věřitelé se zbavují rizikových aktiv. Vyplývá to z měsíčního přehledu italské centrální banky, zveřejněného v úterý. Celková hodnota nesplácených úvěrů se snížila na 172,85 miliardy eur z červencových 173,58 miliardy eur.
- Britská zbrojovka BAE Systems zruší na dvě tisícovky pracovních míst. Podle serveru Sky News se opatření bude z velké části týkat továrny v severní Anglii, která vyrábí stíhací letouny Eurofighter Typhoon.
- Německý maloobchodní řetězec Aldi pokračuje v rozšiřování svých aktivit v Británii. Firma oznámila, že postaví v jihovýchodní Anglii nové distribuční centrum, která bude zásobovat její britskou síť supermarketů.
- Německý výrobce luxusních automobilů BMW uvažuje o výstavbě továrny v Rusku. Informovala o tom firma. Podle ruského listu Vedomosti by automobilka do nového závodu mohla investovat několik stovek milionů eur, píše agentura DPA.
- Průmyslová výroba ve Francii se v srpnu nečekaně meziměsíčně snížila o 0,3 procenta. Propad zaznamenal farmaceutický průmysl a výroba aut, počítačů a elektrických součástek, vyplývá z údajů, jež v úterý zveřejnil francouzský statistický úřad INSEE.
- Přebytek německé obchodní bilance se v srpnu zvýšil na 20 miliard eur, když v červenci činil 19,6 milirdy eur (revidováno z původního odhadu 19,3 miliardy eur).
- Nizozemský ministr financí a předseda takzvané euroskupiny Jeroen Dijsselbloem ve středu oznámil odchod z politiky. Ještě v říjnu složí svůj poslanecký mandát, v čele skupiny zemí platících eurem ale hodlá zůstat až do konce svého funkčního období v polovině ledna. Dijsselbloemova Strana práce (PvdA) utrpěla v březnových volbách tvrdou porážku a skončila v opozici.
- Německá ekonomika by v letošním roce mohla posílit nejvíce od roku 2011. Německá vláda ve středu výrazně zlepšila svou prognózu růstu hrubého domácího produktu na dvě procenta z dosavadních 1,5 % a zvýšila výhled i na příští rok.
- Slovenská vláda ve středu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok, který ve srovnání s dosavadními plány koaliční vlády premiéra Roberta Fica počítá s pomalejším ozdravováním státních financí.
- Globální finanční stabilita se díky hospodářskému oživení zlepšila, uvolněná měnová politika a rostoucí zadlužení nicméně vytvářejí rizika pro budoucí vývoj. Uvedl to ve středu Mezinárodní měnový fond (MMF).
- Německý výrobce luxusních automobilů BMW uvažuje o vytvoření společného podniku s čínskou automobilkou Great Wall Motor. Agentuře Reuters to řekl zdroj obeznámený se situací. Akcie Great Wall Motor po zprávě zpevnily o téměř 20 %.
- Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá spojit své aktivity ve výrobě autodílů do samostatné divize, aby zvýšil jejich efektivitu. Informovala o tom ve středu firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto. Podle zdroje agentury Reuters by tento krok neměl vést k žádnému snižování výrobních kapacit.
- Největší německá letecká společnost Lufthansa podepsala dohodu o koupi velké části insolventních aerolinek Air Berlin za zhruba 210 milionů eur. Dohoda zahrnuje rakouské aerolinky Niki, regionální aerolinky LG Walter a dalších 20 letadel, oznámila Air Berlin ve čtvrtečním prohlášení. Jednání o koupi dalších částí zkrachovalých aerolinek s britskou easyJet a dalšími zájemci stále pokračují.
- Růst průmyslové výroby v eurozóně v srpnu výrazně zrychlil, činil 1,4 procenta po červencovém růstu o 0,3 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Meziroční tempo růstu zrychlilo na 3,8 procenta z předchozích 3,6 procenta. V obou případech je to výrazně lepší výsledek, než čekali analytici.
- Vznik úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) v Lucembursku ve čtvrtek potvrdili ministři spravedlnosti dvaceti zemí Evropské unie, které se na věci hodlají podílet. Je mezi nimi i Česká republika. Úřad bude vyšetřovat a stíhat trestné činy proti finančním zájmům EU, tedy především zneužívání unijních fondů, ale také velké přeshraniční podvody na dani z přidané hodnoty.
- Jihokorejská společnost LG Chem otevře příští rok v Polsku největší továrnu na výrobu lithium-iontových baterií pro elektrická auta v Evropě. Závod s kapacitou 100.000 baterií ročně má mít 2500 zaměstnanců a nacházet se bude ve Vratislavi. Oznámily to ve čtvrtek ve společném prohlášení LG Chem a polské ministerstvo rozvoje.
- Aktivisté z ekologické organizace Greenpeace ve čtvrtek brzy ráno krátce pronikli do areálu francouzské jaderné elektrárny v Cattenomu na severozápadě země a odpalovali ohňostroje. Chtěli tak poukázat na podle nich nedostatečné zabezpečení elektrárny. Místní policie uvedla, že skupinu osmi lidí rychle zpozorovala a za několik minut zadržela.
Zdroj: CNBC