Evropské burzy v pátek uzavřely smíšeně, za celý týden zpevnily zhruba o půl procenta

Evropské akciové trhy se v pátek na směru neshodly, investory přesto potěšily zprávy z Německa, kde politické špičky údajně jednaly o možném návratu velké koalice CDU/CSU a SPD.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,13 % na 386,63 bodu, za celý týden však o 0,73 % zpevnil. Britský FTSE 100 klesl o 0,1 % na 7 409,64 bodu (za celý týden +0,44 %), francouzský CAC 40 vzrostl o 0,2 % na 5 390,46 bodu (za celý týden +1,36 %) a německý DAX získal 0,39 % na 13 059,84 bodu (za celý týden +0,51 %).
V centru pozornosti investorů bylo v pátek také dění okolo amerického internetového prodejce Amazon, jehož zaměstnanci v Německu a v Itálii vstoupili do stávky. Jejich požadavkem je zvýšení mezd a zlepšení pracovních podmínek. V Německu do stávky vstoupilo zhruba 2 500 zaměstnanců.
Z konkrétních titulů se nedařilo britské společnosti Provident Financial, jejíž akcie zlevnily o více než 2 % po zprávě, že zemřela výkonná předsedkyně společnosti Manjit Wolstenholme.
Evropské akcie (24. listopadu 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Elektrárenská firma ČEZ získala evropský grant 2,5 milionu eur na vybudování 63 rychlonabíjecích stanic pro elektromobily u hlavních tahů v ČR. ČEZ se bude na nákladech na stavbu plánovanou do roku 2020 podílet 15 procenty. Stanice umožňující dobití většiny běžné kapacity baterií během necelé půlhodiny. Firma to v pátek oznámila v tiskové zprávě.
- Británie směřuje k nejdelšímu propadu životní úrovně od začátku měření v 50. letech minulého století. Příjmy britských domácností mají dokonce postupně klesat ještě déle, i když ne tak prudce, jako po poslední finanční krizi. Vyplývá to z analýzy britského výzkumného střediska Resolution Foundation, o níž informoval list The Independent.
- Důvěra v českou ekonomiku v listopadu po předchozím čtyřměsíčním růstu klesla. Proti říjnu se snížila o 0,3 bodu na 99 bodů, oznámil v pátek Český statistický úřad. U spotřebitelů sice důvěra v hospodářství stoupla, ale snížila se u podnikatelů. Meziročně důvěra celkově klesla také o 0,3 bodu.
- Spotřebitelé z eurozóny při platbách v místě prodeje stále upřednostňují hotovost, přestože se mnoho západních ekonomik rychle přesouvá k elektronickým platbám. Při srovnání eurozóny s dalšími velkými západními ekonomikami, jako USA, Británie, Austrálie a Kanada, tak eurozóna patří mezi regiony, kde jsou spotřebitelé nejméně ochotni se vzdát hotovosti. Vyplývá to z průzkumu, který v pátek zveřejnila Evropská centrální banka.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Ministerstvo financí ČR v nové prognóze zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 4,1 procenta a příští rok na 3,3 procenta. Ke zvýšení odhadů vedla dobrá kondice české ekonomiky i vývoje v zahraničí, informoval v tiskové zprávě úřad. V předchozí červencové prognóze MF počítalo letos s růstem ekonomiky o 3,1 procenta a pro příští rok s 2,9 procenta. Loni hrubý domácí produkt stoupl o 2,6 procenta.
- Německý automobilový koncern Volkswagen očekává, že do roku 2020 zvýší tržby o více než 25 procent z rekordních 217 miliard eur loni. V březnové prognóze firma růst tržeb odhadovala na více než 20 procent. Automobilka v pondělí také uvedla, že odhad růstu hrubého zisku do roku 2020 zvyšuje na nejméně 30 procent z dříve předpokládaných minimálně 25 procent.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku v říjnu klesla na 6,14 procenta, dosáhla tak nového minima v novodobé historii země. V pondělí o tom informovalo slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí úřady práce. V září byla nezaměstnanost na 6,42 procenta. Počet nezaměstnaných v zemi nepřetržitě klesá od léta minulého roku.
Skupina PPF vydá v prosinci v Česku dluhopisy v hodnotě okolo 150 milionů eur. Peníze použije na expanzi svých firem. Úroková sazba se má pohybovat kolem čtyř procent se splatností deset let. Pokud bude tato emise úspěšná, zváží společnost vydání dalších dluhopisů. Informovaly o tom Hospodářské noviny.
- Zaměstnanci Škody Auto se nemusejí obávat, že by Volkswagen, který mladoboleslavskou automobilku vlastní, převedl část výroby do Německa. Napsaly to úterní Hospodářské noviny s odvoláním na šéfa koncernových odborů Bernda Osterloha. Spekulace o přesunu se objevily v říjnu. List připomíná, že Osterloh patří mezi nejvlivnější muže Volkswagenu, je i v dozorčí radě podniku, kde odborářům patří polovina z 20 křesel. Bez jejich souhlasu neprojde žádné rozhodnutí.
- Německé automobilky Volkswagen, BMW a Daimler pokračují ve zvyšování svých tržních podílů v Číně. Zároveň tak ale roste také jejich závislost na čínském trhu. Vyplývá to podle agentury DPA ze studie poradenské společnosti EY.
- Ministři britské vlády se podle zpravodajské společnosti BBC shodli na potřebě nabídnout Evropské unii za urovnání financí v rámci brexitu více než dříve ohlášených 20 miliard liber. Deník The Times odhaduje, že "účet za rozvod" s unií se může až zdvojnásobit, přičemž takové spekulace dosud vláda odmítala.
- Zlato jako investici se nejvíce na světě pořizují Němci, kteří loni nakoupili přes 1,4 gramu zlata na osobu. Vyplývá to z přehledu organizace World Gold Council (WGC), která sdružuje nejvýznamnější těžaře zlata. České domácnosti zaostávají, příliv zlata se zde v posledních pár letech odhaduje na 0,02 gramu na osobu ročně.
- Britská vláda v nadcházejících dvou letech vyčlení mimo již vynaložené prostředky tři miliardy liber na přípravu odchodu země z Evropské unie. Sdělil to ve středu v parlamentu ministr financí Philip Hammond při představování nových rozpočtových opatření. Hammond současně oznámil nové odhady ekonomického růstu nezávislého Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost (OBR). V letošním roce má ekonomika vzrůst o 1,5 procenta. V březnu přitom odhad počítal se zvýšením hrubého domácího produktu o dvě procenta.
- Evropská komise ve středu varovala pět států eurozóny, včetně Itálie a Belgie, že by příští rok nemusely dodržet unijní rozpočtová pravidla. V případě Itálie je důvodem znepokojení přetrvávající vysoká míra veřejného dluhu, komise proto informovala Řím, že na jaře 2018 opět posoudí, zda země vládní dluh snižuje odpovídajícím způsobem. Situace v celé eurozóně se ale zlepšuje, růst vykazují ekonomiky všech zemí platících eurem, připomněla ve středu Evropská komise.
- Čínská energetická a investiční skupina CEFC a česko-slovenská finanční skupina Penta Investments chtějí koupit od americké mediální firmy Time Warner její podíl ve společnosti Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice. S odvoláním na tři informované zdroje to ve středu uvedla agentura Reuters.
- Česká republika měla loni v rámci EU nejnižší míru nezaměstnanosti, a to 4 %. Druhou nejnižší mírů nezaměstnanosti mělo Německo s 4,1 %, nejvyšší nezaměstnanost mělo Řecko s 23,6 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad ve Statistické ročence 2017. Průměr EU byl loni v případě nezaměstnanosti 8,6 % a v případě zemí platících eurem 10 %.
- Evropská unie zvažuje, zda na černou listinu daňových rájů zařadí Turecko. Takové rozhodnutí by zřejmě ještě víc zhoršilo mezi Ankarou a největším obchodním blokem na světě, uvedla ve čtvrtek s odkazem na informované zdroje agentura Bloomberg. Pracovní skupina, která má v EU na starosti prověřit nespolupracující jurisdikce v oblasti daní, podle zdrojů nepovažuje dosavadní závazky Turecka za dostatečné.
- Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu roste nejrychlejším tempem za více než šest let. Uvedla to ve čtvrtek výzkumná společnost IHS Markit. Její index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu dosáhl hodnoty 57,5 bodu. Trh přitom očekával, že si index podrží říjnovou hodnotu 56 bodů.
- Hospodářský růst Ruska byl v říjnu negativně ovlivněn dohodou předních producentů ropy o omezování těžby. Prohlásil to ve čtvrtek ruský ministr pro hospodářský rozvoj Maxim Oreškin. Z úst vysokého ruského politika zaznělo takové hodnocení dohody poprvé, napsala agentura Reuters.
- Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí zrychlila růst, hrubý domácí produkt se zvýšil o 0,4 procenta po růstu o 0,3 procenta v předchozích třech měsících. Pomohly zejména spotřebitelské výdaje, které vykázaly nejvyšší růst v tomto roce, zklamáním byly podnikatelské investice. Vyplývá to z údajů, jež ve čtvrtek zveřejnil britský statistický úřad.
- Čínská společnost Beijing Watertek připravuje nabídku na převzetí švédské firmy Fingerprint Cards (FPC), jejíž čtečku otisků prstů používají výrobci chytrých telefonů. Informoval o tom ve čtvrtek švédský deník Dagens Industri (DI).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Společnost Rovio Entertainments, která je tvůrcem hry Angry Birds, po zveřejnění prvních výsledků hospodaření od zářijového vstupu na burzu ve čtvrtek přišla o pětinu své tržní hodnoty. Zisk i tržby totiž kvůli výraznému růstu výdajů na zvýšení počtu zájemců o hry zaostaly za očekáváním analytiků. Zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) v třetím čtvrtletí klesl o 26 % na 6,1 milionu eur, přestože tržby o 41 % vzrostly a dostaly se na 70,7 milionu eur.
Zdroj: CNBC