US MARKETOtevírá za: 14 h 37 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Arabové protestovali proti Trumpově rozhodnutí uznat Jeruzalém hlavním městem Izraele

Arabské protesty proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele rozbouřily Gazu a Západní břeh Jordánu. Trumpův tah kritizovali i různí světoví politici, spojence USA nevyjímaje..

Arabští demonstranti křičeli protiamerická a protiizraelská hesla. V Betlémě, mýtickém rodišti Ježíše Krista vzdáleném jenom několik kilometrů od Jeruzaléma, zhášeli svíčky rozsvícené v adventním čase jako předzvěst oslav Jeho narození.

Na Západním břehu Jordánu a v Gaze, tedy na územích pod palestinskou samosprávou, vytáhli lidé do ulic. Za doprovodu protiamerických, protisionistických a obecně antisemitských pokřiků zapalovali pneumatiky a americké i izraelské vlajky.

Podobn výjevy byly k vidění i v Ammánu, hlavním městě sousedního Jordánska. Tam demonstrovali především Arabové palestinského původu, kteří tam našli úkryt před dlouhotrvajícím arabsko-židovským konfliktem. Požadovali po jordánské vládě, aby vypověděla Izraeli mírovou smlouvu, uzavřenou v roce 1994. "Pryč s Amerikou!" a "Amerika je matka teroru", zněla hesla v jejich ústech i na transparentech.

Všechny frakce palestinské politiky, to jest především radikální teroristická organizace Hamás a umírněnější teroristická organizace Fatáh, vydaly výzvy ke generální stávce a jaly se pořádat protestní akce.

Trump oznámil své rozhodnutí, že do Jeruzaléma přestěhuje americkou ambasádu, ve středu večer v televizním projevu. Česká republika a Filipíny byly během čtvrtka podle serveru BBC jedinými zeměmi, které úmysl podpořily nebo daly najevo, že o přesunu svých vevyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma budou také uvažovat.

Donald Trump dokázal sjednotit tradiční příznivce a odpůrce politiky Spojených států na Blíkém východě v kritice svého rozhodnutí. Spojenci, jako Angela Merkelová, Emmanuel Macron a Theresa Mayová v čele exekutiv Německa, Francie a Británie, řekli, že s Trumpovou pozicí nesouhlasí a sami ponechají své ambasády v Tel Avivu.

Politici v muslimských zemích měli pro amerického prezidenta slova ostřejší kritiky. Saúdskoarabský král Salman řekl, že je to provokace všech muslimů. Íránský šéfklerik Alí Chameneí se nechal slyšet, že Spojené státy jednají v zoufalé snaze udržet sionistický režim při životě.

Všichni kritici se shodují na tom, že Spojené státy, jež dosud měly status plus minus objektivního arbitra v izraelsko-arabském sporu o Palestinu, nyní budou v očích Arabů pouze spojencem Izraele, což ohrožuje mírový proces. Z Trumpova prohlášení nicméně vyplývá, že dosavadní status nepřinesl Američanům ani mírovému procesu, za nějž lobbují, žádný užitek, takže se status quo prakticky nijak nemění. Podle šéfa arabské samosprávy Mahmúda Abbáse však Trumpův tah přispěje k posílení extremismu v arabských řadách a oslabení umírněných politiků, jako je on sám (Abbás, ne Trump).

Zdroj: BBC, Independent.co.uk

Donald TrumpIzraelPolitikaSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika