Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden mírně klesly

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely smíšeně. Investoři se vraceli ke čtvrtečním zasedáním ECB a britské centrální banky, zároveň je znervóznily spekulace z USA, podle kterých by nemusela být schválena daňová reforma amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,19 % na 388,19 bodu, za celý týden pak klesl o 0,27 %. Britský FTSE 100 stoupl o 0,57 % na 7 490,57 bodu (za celý týden +1,31 %), francouzský CAC 40 odepsal 0,15 % na 5 349,3 bodu (za celý týden -0,92 %) a německý DAX vzrostl o 0,27 % na 13 103,56 bodu (za celý týden -0,38 %).
Poraženým dne se stal švédský prodejce oděvů H&M, jehož akcie se propadly zhruba o 13 % po zveřejnění výsledků hospodaření za čtvrté fiskální čtvrtletí. Tržby společnosti klesly o 4 % na 50,4 miliardy švédských korun. Analytici očekávali, že příjmy za tři měsíce do konce listopadu naopak stoupnou o 2 %.
Mírně klesla i německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom, která v pátek odsouhlasila nákup nizozemské firmy Tele2. Akcie Tele2 zdražily o necelá 2 %.
Evropské akcie (15. prosince 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Evropská investiční banka poskytne fondu Inven Capital, který je dceřinou firmou energetické společnosti ČEZ, 1,28 miliardy korun na investice do energetických inovací. Fond Inven Capital investuje do rychle rostoucích energetických start-upů působících například ve fotovoltaice, energetických úsporách nebo elektromobilitě. Stejnou částkou podpoří iniciativu také ČEZ, na investice v oblasti tak bude mít Inven v rámci spolupráce s EIB připraveno přes 2,5 miliardy Kč. Další peníze fond investuje samostatně. Dohoda byla podepsána v pátek v Praze.
- Energetická společnost ČEZ vede exkluzivní jednání s jedním zájemcem o jejích zbývajících aktivech v Bulharsku. Agentuře Reuters to v pátek řekl místopředseda představenstva ČEZ Tomáš Pleskač. Jméno zájemce neuvedl. ČEZ se již dohodl na prodeji své bulharské elektrárny ve Varně. Jednání o prodeji aktivit v oblasti distribuce a obnovitelné energie pokračují, dodal Pleskač.
- Německo a Francie se chtějí na společné pozici k budoucnosti hospodářské a měnové unie shodnout do března. Na tiskové konferenci po skončení summitu Evropské unie to v pátek řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Na konkrétním plánu na reformu eurozóny by se měly členské země podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona shodnout do června.
- Generální ředitel evropského výrobce letadel Airbus Tom Enders nebude usilovat o opětovné zvolení do funkce po vypršení svého mandátu v dubnu 2019 a z postu odejde. V pátek to oznámila společnost. Devětapadesátiletý Enders působí v čele Airbusu a zbrojovky EADS 14 let. Firma zároveň oznámila, že provozní ředitel a prezident divize komerčních letadel Fabrice Brégier skončí v únoru 2018.
Výsledková sezóna
- Tržby švédského prodejce oděvů H&M ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí klesly o čtyři procenta na 50,4 miliardy švédských korun. Pokles byl podle agentury Bloomberg zřejmě nejvyšší za deset let. Důvodem bylo méně kupujících v kamenných prodejnách firmy. Akcie H&M reagovaly na zprávu propadem o 13 procent na nejnižší úroveň od roku 2009.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v listopadu zpomalil na 2,6 % z říjnových 2,9 %. Důvodem bylo menší zdražování potravin a nealkoholických nápojů, informoval v pondělí Český statistický úřad. Meziměsíčně spotřebitelské ceny stouply o 0,1 %, což ovlivnilo zejména zvýšení cen pohonných hmot v dopravě.
- Fúzí a akvizic v bankovním sektoru eurozóny pravděpodobně přibude, vzhledem k silnému ekonomickému růstu a poklesu objemu špatných úvěrů. V rozhovoru s portugalským listem Público to řekla předsedkyně Rady dohledu ECB Daniele Nouyová.
- Německá společnost Siemens postaví v Libyi dvě paroplynové elektrárny za 700 milionů eur. Firma v pondělí podepsala dohodu o výstavbě s libyjskou státní elektrárenskou společností. Siemens tak obnovuje aktivní podnikání v zemi, které přerušil kvůli nestabilitě po povstání v roce 2011.
- V Německu přibylo za posledních 20 let více než milion pracovních smluv na dobu určitou, letos jich je zhruba 2,8 milionu. Zaměstnáni jsou takto především mladí, cizinci, lidé bez kvalifikace, ale i vysokoškoláci. Vyplývá to z dat německého statistického úřadu, který údaje zpracoval na žádost parlamentní opoziční strany Levice.
- Francouzská společnost Unibail-Rodamco, která je největším pronajímatelem komerčních prostor v Evropě, se dohodla na koupi australského majitele obchodních center Westfield Corp. za 15,7 miliardy USD. Podle agentur je dohoda největším převzetím australské firmy v historii a největší akvizicí v globálním realitním sektoru od roku 2013.
- Švýcarská pojišťovna Zurich Insurance se dohodla na koupi aktivit v oblasti životního pojištění australské a novozélandské bankovní skupiny ANZ za 2,1 miliardy USD. Zurich se tak stane největší životní pojišťovnou v Austrálii, uvedla agentura Reuters.
- Německý výrobce luxusních automobilů Audi upustil od plánů na prodej své italské motocyklové značky Ducati. Uvedl to šéf podniku Rupert Stadler. Audi je součástí německého automobilového koncernu Volkswagen, který letos požádal několik bank o posouzení možností, jak se značkou Ducati naložit.
- Exploze plynového terminálu na východě Rakouska u slovenských hranic přerušila dodávky plynu do Itálie, Slovinska a Chorvatska, oznámil rakouský provozovatel Gas Connect Austria. Itálie vyhlásí stav nouze. Velkoobchodní ceny plynu v reakci na událost prudce vzrostly, upozornila agentura Reuters.
- Polská petrochemická skupina PKN Orlen chce odkoupit akcie Unipetrolu, nabízí 380 Kč za kus. Nyní ovládá téměř 63 % akcií Unipetrolu, podíl chce navýšit na minimálně 90 %. Ve středu to sdělil Unipetrol, Orlen ho podle tiskové zprávy o záměru informoval v úterý.
- Evropská komise ve středu Polsku schválila plán na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů energie za 40 miliard zlotých. Plán je podle komise v souladu s energetickými a klimatickými cíli Evropské unie. Polsko je silně závislé na energii z uhlí a patří k největším producentům uhlíkových plynů v Evropě, uvedla agentura AP.
- Meziroční míra inflace na Slovensku v listopadu dosáhla nejvyšší úrovně od března roku 2013. Spotřebitelské ceny zrychlily tempo růstu pátým měsícem po sobě, a to na 1,9 procenta z říjnových 1,7 procenta. Ve středu o tom informoval slovenský statistický úřad.
- Škoda Auto dodala v listopadu 114 600 vozů, meziročně o 17,5 % více. Prodej výrazně rostl v Evropě i v Číně. Meziročně stoupl zájem o model Škoda Superb, a to o více než deset procent. Letošní listopad se stal nejlepším měsícem v historii společnosti. Škoda Auto to ve středu uvedla v tiskové zprávě.
- Evropská centrální banka na svém prosincovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Trh ponechání sazeb beze změny očekával. Šéf banky Mario Draghi na tiskové konferenci řekl, že klíčové zůstává dosažení udržitelného inflačního vývoje.
- Britská centrální banka na svém prosincovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny, trh tento výsledek zasedání očekával. Základní sazbu banka ponechala na úrovni 0,5 %, kam ji v listopadu zvýšila z historického minima 0,25 %. Beze změny zůstal i program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Hlasování měnového výboru bylo jednomyslné.
- Americká letecká společnost Delta Air Lines koupí 100 letadel A321 od evropského výrobce Airbusu. Druhý největší letecký přepravce v USA podle počtu přepravených pasažérů to oznámil před svou čtvrteční výroční valnou hromadou. Zakázku v odhadované ceně 12,7 miliardy dolarů s opcí na dalších 100 strojů chtěl získat americký rival Boeing. Airbus díky ní posílí své vůdčí postavení na trhu s letouny s jednou uličkou.
- Arbitrážní soud v Moskvě ve čtvrtek zamítl žádost německé firmy Siemens, podle níž byl její prodej turbín ruské firmě Technopromexport neplatný vzhledem k tomu, že technologie se nakonec proti vůli výrobce ocitla na Krymu. Informovala o tom agentura Reuters, která v červenci jako první psala o aféře kolem turbín Siemensu. Dodávky energetických zařízení na Krym zakazují protiruské sankce Evropské unie.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb eurozóny v prosinci podle údajů společnosti Markit stoupl na 56,5 bodu z listopadových 56,2 bodu.Analytici přitom počítali s mírným poklesem na 56 bodů. Také kompozitní PMI stoupl na 58 bodů z 57,5 bodu v předchozím měsíci (odhad: 57,2 bodu). Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny nepatrně stoupl na 60,6 bodu z listopadových 60,1 bodu; trh přitom naopak očekával pokles na 59,8 bodu.
- Německý ekonomický institut Ifo prudce zvýšil odhad růstu německé ekonomiky na příští rok. Ekonomika má nově vzrůst o 2,6 procenta místo doposud očekávaných dvou procent. Tempo růstu tak bude nejvyšší od roku 2011. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve čtvrtek od Ifo obdržela agentura ČTK.
Hospodářské výsledky v uplynulém týdnu
- Španělská společnost Inditex, která je největším maloobchodním prodejcem oděvů na světě, za prvních devět měsíců roku zvýšila tržby meziročně o deset procent na 17,96 miliardy eur. Firma ve středu uvedla, že čistý zisk za stejné období zvýšila o šest procent na 2,3 miliardy eur. Inditex je majitelem obchodů Zara, působí i v České republice.
Zdroj: CNBC