ČR: Podmínky ve zpracovatelském sektoru zůstaly nejlepší za sedm let

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v prvním letošním měsíci meziročně výrazně zlepšily. Index PMI setrval v lednu na prosincových 59,8 bodu, což je nejvíce za sedm let, zatímco loni v lednu činil 55,7 bodu. Uvedla to ve čtvrtek společnost IHS Markit. Tempo růstu zpracovatelské výroby bylo navíc nejvyšší od února roku 2011 díky větší poptávce domácích i zahraničních odběratelů. Podnikatelská důvěra pak zaznamenala nejvyšší úroveň od ledna 2016.
"Lednová data vykázala největší expanzi podruhé za sedm let a zvěstovala dobrý start pro rok 2018," uvedla společnost v tiskové zprávě. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby.
Aktuální zvýšení nových zakázek zpracovatelů bylo ostré a druhé největší od května 2014, skončilo těsně za prosincovým rekordem. Také růst exportních zakázek byl silný. Větší objemy zakázek se odrazily na dalším růstu náborů i hromadění nedodělků. Nedostatek pracovníků je podle řady respondentů stále problém, ale průzkum přesto ukazuje, že zaměstnanost výrazně roste.
Ceny, které si výrobci v lednu účtovali, vzrostly nejvíce za poslední tři měsíce. Tempo růstu nákladů výrazně zrychlilo, což zpracovatelé připisují vyšším cenám surovin a nedostatečným kapacitám dodavatelů. Firmy během ledna více nakupovaly a hromadily materiál, aby si zajistily hladký průběh výrazně rostoucí výroby a vyhnuly se prodlevám v dodávkách. Zásoby tak vzrostly nejrychleji od srpna 2007.
Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler k výsledkům poznamenal, že optimisticky vyznívají i obdobné ukazatele z eurozóny či Německa. "Ty sice v lednu podle předběžných hodnot mírně zpomalily, stále se však nachází poblíž svých historicky nejsilnějších úrovní, což je příznivé i pro tuzemský průmysl," uvedl Seidler.
Zdroj: ČTK
Aktuality
